Ім'я

Телефон

Ваш список бажань

Ваш список бажань пустий

Авторизуйтесь aбо зареєструйтесь щоб додавати товари в список бажань

Увійти Реєстрація

  1. Головна
  2.   /  
  3. Статті
  4.   /  
  5. АДЕНОМІОЗ

АДЕНОМІОЗ

2014-03-05

Аденоміоз вперше був описаний Карлом Рокітанським (Carl von Rokitansky) у 1860 році, після винайдення мікроскопа: він описав наявність залоз ендометрію у стінці матки. Але самі терміни «ендометріоз» та «аденоміоз» були запропоновані лише у 1892 році Вlair Вell. Пізніше, у 1896 році, була запропонована класифікація ендометріозу Von Recklinghausen.

Аденоміоз частіше зустрічається у жінок репродуктивного віку. Він виявляється приблизно у 30% жінок від загальної кількості жіночої популяції, та у 70% випадків при проведенні патологогістологічних досліджень препаратів після гістеректомій. Діагностування цього захворювання можливе при проведенні ультразвукового дослідження або магнітно-резонансної томографії (МРТ). У даній статті розглянемо  характерні  УЗД ознаки аденоміозу.

 ВИЗНАЧЕННЯ

Аденоміоз – це наявність ектопічних включень ендометріальних залоз в стромі міометрію. Наявність даних включень призводить до гіпертрофії та гіперплазії строми міометрію.

КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ

Більшість пацієнток не висловлюють специфічних скарг. Симптоми, пов’язані з аденоміозом, включають дисменорею, диспареунію, хронічний тазовий біль і менометрорагію. Аденоміоз частіше зустрічається як дифузна форма, розповсюджуючись по всій товщині міометрію (Рис. 1). Також зустрічається вогнищева форма, відома як аденоміома (Рис. 2).

АДЕНОМІОЗ, фото

Рис. 1. Аденоміоз – дифузна форма.

АДЕНОМІОЗ, фото

Рис. 2. Аденоміоз – вогнищева  форма.

Аденоміоз може асоціюватись з іншими станами, такими як лейоміома тіла матки, поліп ендометрію та ендометріозом. Встановлення клінічного діагнозу ендометріозу складне, тому що відсутні характерні симптоми для даного захворювання. Проте, дифузно збільшена (округлої форми) матка при бімануальному обстежені вказує на аденоміоз.


ДІАГНОСТИКА

Підтвердження діагнозу аденоміозу проводиться при патологогістологічному дослідженні препаратів після гістеректомій. Наявність ендометріальних залоз у стромі біометрію на відстані більш ніж 2,5 мм від базального шару ендометрію, підтверджує  діагноз. При проведенні ультразвукового дослідження та МРТ також можна встановити діагноз. Останній мета-аналіз щодо достовірності встановленого діагнозу при ультразвуковому обстеженні показав, що даний метод має чутливість  82,5%   (95% достовірний інтервал, 77,5-87,9) і специфічність 84,6% (79,8-89,8)  із відношенням правдоподібності до позитивного результату 4,7 (3,1-7,0) і відношенням правдоподібності до негативного результату 0,26 (0,18-0,39). Чутливість і специфічність МРТ в діагностиці аденоміозу схожі з даними УЗД і складають 77,5 та 92,5%. При проведенні трансвагінальної  ультрасонографії  датчик торкається безпосередньо до тіла матки, що забезпечує чітку візуалізацію вогнищ аденоміозу. За  наявності лейоміоми можливість ультразвукової візуалізації аденоміозу знижується, взагалі лейоміома є асоційованою з аденоміозом у 36-50% випадків.

УЗД-ознаки

До УЗД-ознак аденоміозу при проведенні трансвагінальної сонографії відносять наступні:

1. Збільшення тіла матки – заокруглена форма матки, довжина якої становить в загальному більше 12 см не за рахунок міоми тіла матки, є характерною ознакою (Рис. 3).

АДЕНОМІОЗ, фото

Рис. 3. Матка округлої форми, також візуалізується нечітка межа ендометрію з міометрієм.

2. Кісти з анехогенним вмістом або лакуни в товщині міометрію. Кісти з анехогенним вмістом всередині міометрію бувають різних розмірів і можуть заповнювати всю товщину міометрію (Рис. 4). Кістозні зміни поза міометрієм можуть являти собою  малі аркуатні вени, а не вогнища аденоміозу. Для проведення диференціації використовується кольорове доплерівське картування, наявність кровотоку в даних лакунах виключає аденоміоз.

АДЕНОМІОЗ, фото

Рис. 4. Анегохенні кістозні лакуни позаду стінки матки (стрілка) з гетерогенною ехо-структурою.

3. Ущільнення стінок матки може показувати асиметрію передньої та задньої стінки, особливо при вогнищевій формі аденоміозу (Рис. 5).

АДЕНОМІОЗ, фото

Рис. 5. При вимірюванні товщини задньої стінки матки спостерігаємо її потовщення порівняно з передньою стінкою (каліпери), а також візуалізується гетерогенна ехо-структура міометрію.

4. Субендометріальна лінійна посмугованість. Інвазія ендометріальних залоз в субендометріальний простір призводить до гіперпластичної реакції, що пояснює лінійну посмугованість зовні ендометріального шару (Рис. 6).

АДЕНОМІОЗ, фото

Рис. 6. Лінійна смугастість (стрілки) знаходиться поза межами гетерогенної структури М-ехо.

5. Гетерогенна структура міометрію. Це недостатньо гомогенна структура міометрію з очевидним порушенням архітектоніки (Рис. 1 та 4). Ця знахідка більш характерна для аденоміозу.

6. Нечітка межа ендометрію з міометрієм. Інвазія міометрію залозами також призводить до появи нечіткої межі ендометрію з міометрієм. (Рис. 2 – 6).

7. Ущільнення перехідної зони. Це зона гіпоехогенного обідка навколо ендометріального шару, його розмір більше 12мм вказує на наявність аденоміозу.

Головними критеріями діагностики аденоміозу є: наявність округлої форми матки, кістозних порожнин в стінці міометрію, лінійна посмугованість в преендометріальній зоні. Для проведення диференційної діагностики з лейоміомою  матки використовують кольорове доплерівське сканування. При проведенні оцінки швидкості кровотоку в маткових артеріях у 82%  випадків аденоміозу, артерії всередині або навколо утворення в міометрії мають пульсаційний індекс  більш ніж 1,17, а у 84% випадків з діагностованою міомою матки мають пульсаційний індекс менше 1,17.

ВИСНОВКИ

Аденоміоз зустрічається переважно у жінок репродуктивного віку. Більшість жінок не мають специфічних скарг.  Симптомами характерними для аденоміозу є: наявність хронічного тазового болю і патологічні маткові кровотечі. Діагностика аденоміозу за допомогою ультразвукового дослідження може порівнюватись з діагностичною можливістю МРТ. Це ефективний, безпечний та недорогий метод обстеження.

УЗД апарат GE Voluson E8 для відмінної візуалізації та досліджень в області акушерство/гінекологія. Тільки вигідні пропозиції від компанії RH.

Схожі статті
Методика уникнення пасток при трансвагінальній сонографії жіночого тазу, фото

Методика уникнення пасток при трансвагінальній сонографії жіночого таз...

Внутрішньоутробний розвиток умбілікально-портальної венозної системи: дво- та тривимірне ультразвукове дослідження, фото

Внутрішньоутробний розвиток умбілікально-портальної венозної системи: ...

Зв’язок параметрів доплеру з ознаками плацентарної гіпоперфузії при вагітності малим для гестаційного віку плодом, пізня маніфестація, фото

Зв’язок параметрів доплеру з ознаками плацентарної гіпоперфузії при ва...

Пренатальна оцінка зрілості легень плода на 3-D УЗД, фото

Пренатальна оцінка зрілості легень плода на 3-D УЗД...

Практичні рекомендації ISUOG: використання доплерівського картування в пренатальній  діагностиці, фото

Практичні рекомендації ISUOG: використання доплерівського картування в...

IETA Оцінка ендометрію та визначення ризику розвитку раку ендометрію за бальною системою (REC score), фото

IETA Оцінка ендометрію та визначення ризику розвитку раку ендометрію з...

ТИМУС, ЯК МАРКЕР ВНУТРІШНЬОУТРОБНОГО ЗАПАЛЕННЯ, фото

ТИМУС, ЯК МАРКЕР ВНУТРІШНЬОУТРОБНОГО ЗАПАЛЕННЯ...

СИСТЕМНИЙ ПІДХІД СОНОГРАФІЧНОЇ ОЦІНКИ ОРГАНІВ ТАЗУ У ЖІНОК З ПІДОЗРОЮ НА ЕНДОМЕТРІОЗ: КОНСЕНСУСНИЙ ПОГЛЯД МІЖНАРОДНОЇ ГРУПИ АНАЛІЗУ ЕНДОМЕТРІОЗУ, фото

СИСТЕМНИЙ ПІДХІД СОНОГРАФІЧНОЇ ОЦІНКИ ОРГАНІВ ТАЗУ У ЖІНОК З ПІДОЗРОЮ ...

НЕ-ГІНЕКОЛОГІЧНІ ПУХЛИНИ ОРГАНІВ МАЛОГО ТАЗУ, фото

НЕ-ГІНЕКОЛОГІЧНІ ПУХЛИНИ ОРГАНІВ МАЛОГО ТАЗУ...

NIPT: НОВИЙ ІНСТРУМЕНТ ФЕТАЛЬНОЇ МЕДИЦИНИ, фото

NIPT: НОВИЙ ІНСТРУМЕНТ ФЕТАЛЬНОЇ МЕДИЦИНИ...

ЕХОКАРДІОГРАФІЯ ПЛОДУ В ПЕРШОМУ ТРИМЕСТРІ ВАГІТНОСТІ, фото

ЕХОКАРДІОГРАФІЯ ПЛОДУ В ПЕРШОМУ ТРИМЕСТРІ ВАГІТНОСТІ...

УЛЬТРАЗВУКОВА ОЦІНКА РУБЦЯ НА МАТЦІ ПІСЛЯ КЕСАРСЬКОГО РОЗТИНУ, ПОРІВНЯННЯ ОДНОРЯДНОГО ТА ДВОРЯДНОГО ШВА: КОГОРТНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ, фото

УЛЬТРАЗВУКОВА ОЦІНКА РУБЦЯ НА МАТЦІ ПІСЛЯ КЕСАРСЬКОГО РОЗТИНУ, ПОРІВНЯ...

УСПІШНА ФЕТОСКОПІЧНА ХІРУРГІЯ ВИСОКОЇ ОБСТРУКЦІЇ ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ ПІД КОНТРОЛЕМ УЗД, фото

УСПІШНА ФЕТОСКОПІЧНА ХІРУРГІЯ ВИСОКОЇ ОБСТРУКЦІЇ ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ ПІД ...

ДЗЕРКАЛЬНІ АРТЕФАКТИ В ПРЕНАТАЛЬНІЙ ДІАГНОСТИЦІ: ВИПАДОК ВИЯВЛЕННЯ ПЛОДА “ПРИВИДА”, фото

ДЗЕРКАЛЬНІ АРТЕФАКТИ В ПРЕНАТАЛЬНІЙ ДІАГНОСТИЦІ: ВИПАДОК ВИЯВЛЕННЯ ПЛО...

SPINA BIFIDA, фото

SPINA BIFIDA...

НОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ ЧОТИРИВИМІРНОЇ СОНОГРАФІЇ З B-FLOW ВІЗУАЛІЗАЦІЄЮ ТА ПРОСТОРОВО-ЧАСОВОЮ КОРЕЛЯЦІЄЮ ЗОБРАЖЕННЯ STIC В ОЦІНЦІ ВРОДЖЕНИХ ВАД СЕРЦЯ ПЛОДА, фото

НОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ ЧОТИРИВИМІРНОЇ СОНОГРАФІЇ З B-FLOW ВІЗУАЛІЗАЦІЄЮ ТА ...

ДОПЛЕРОМЕТРІЯ МАТКОВИХ АРТЕРІЯХ В ПЕРШОМУ ТРИМЕСТРІ ВАГІТНОСТІ ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ПРЕЕКЛАМСІЇ, фото

ДОПЛЕРОМЕТРІЯ МАТКОВИХ АРТЕРІЯХ В ПЕРШОМУ ТРИМЕСТРІ ВАГІТНОСТІ ДЛЯ ВИЯ...

КОМБІНОВАНЕ ТРИВИМІРНЕ ОБ’ЄМНЕ УЛЬТРАЗВУКОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ У АКУШЕРСТВІ ТА ГІНЕКОЛОГІЇ З АКЦЕНТОМ НА HDLIVE ТЕХНІКУ, фото

КОМБІНОВАНЕ ТРИВИМІРНЕ ОБ'ЄМНЕ УЛЬТРАЗВУКОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ У АКУШЕРСТВІ ...

ТРИВИМІРНИЙ HDLIVE РЕНДЕРІНГ ЗОБРАЖЕНЬ СЕРЦЯ ПЛОДА, фото

ТРИВИМІРНИЙ HDLIVE РЕНДЕРІНГ ЗОБРАЖЕНЬ СЕРЦЯ ПЛОДА...

ТРИ- І ЧОТИРИВИМІРНИЙ HDLIVE РЕНДЕРІНГ ЗОБРАЖЕНЬ НОРМАЛЬНИХ І АНОМАЛЬНИХ ПЛОДІВ: ІЛЮСТРОВАНЕ ЕСЕ, фото

ТРИ- І ЧОТИРИВИМІРНИЙ HDLIVE РЕНДЕРІНГ ЗОБРАЖЕНЬ НОРМАЛЬНИХ І АНОМАЛЬН...

РОЛЬ 3D УЛЬТРАЗВУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ В КЛІНІЧНІЙ АКУШЕРСЬКІЙ ПРАКТИЦІ: ДВАДЦЯТИРІЧНА ЕВОЛЮЦІЯ, фото

РОЛЬ 3D УЛЬТРАЗВУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ В КЛІНІЧНІЙ АКУШЕРСЬКІЙ ПРАКТИЦІ: ...

УЛЬТРАЗВУКОВІ ЗОБРАЖЕННЯ ПЕРШОГО ТРИМЕСТРУ ЗА ДОПОМОГОЮ ТЕХНОЛОГІЇ  HDLIVE, фото

УЛЬТРАЗВУКОВІ ЗОБРАЖЕННЯ ПЕРШОГО ТРИМЕСТРУ ЗА ДОПОМОГОЮ ТЕХНОЛОГІЇ HD...

НОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ ТРИВИМІРНОЇ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ HD LIVE У ПРЕНАТАЛЬНІЙ ДІАГНОСТИЦІ З ПЕРШОГО ТРИМЕСТРУ ВАГІТНОСТІ, фото

НОВЕ ЗАСТОСУВАННЯ ТРИВИМІРНОЇ ВІЗУАЛІЗАЦІЇ HD LIVE У ПРЕНАТАЛЬНІЙ ДІАГ...

ЧИ ПОТРІБНО ОБМЕЖИТИ ВИКОРИСТАННЯ ДОПЛЕРОГРАФІЇ ПІД ЧАС ПЕРШОГО ТРИМЕСТРУ ВАГІТНОСТІ?, фото

ЧИ ПОТРІБНО ОБМЕЖИТИ ВИКОРИСТАННЯ ДОПЛЕРОГРАФІЇ ПІД ЧАС ПЕРШОГО ТРИМЕС...

АДЕНОМІОЗ, фото

АДЕНОМІОЗ...

Коментарі про статтю

До цієї статті поки немає коментарів
ВАШ КОМЕНТАР
Ім'я*
E-mail*
Коментар


Замовити товар

Уточнити ціну


Дякуємо за замовлення!

Наш менеджер відповість на Ваш запит найближчим часом.

Дякуємо!

Тема новин для підписки була змінена.

Повідомлення!

Виберіть тему для новин.

Повідомлення!

Невірний email або код.

Дякуємо за підписку!

Щотижня ми будемо ділитись з Вами актуальними новинами, медичними дослідженнями, порадами експертів і анонсами подій.

Підписуйтесь на нашу розсилку!
Дізнавайтесь про головне першими!👆

Ми ділимося актуальними новиними, науковими дослідженнями та спеціальними пропозиціями.

Дякуємо!

Наш менеджер відповість на Ваш запит найближчим часом.

Дякуємо за коментар!!

Ваш відгук дуже важливий для нас!
На початок сайту