Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

АДЕНОМІОЗ

★ ★ ★ ☆ ☆

05.03.2014 "Статті"


АДЕНОМІОЗ - Малюнок1Ультразвукове обстеження та МРТ дозволяють діагностувати аденоміоз – захворювання, що найбільш характерне для жінок репродуктивного віку. У більшості випадків воно не супроводжується специфічними скаргами, що ускладнює процес діагностики. Саме тому УЗД є ефективним та доступним методом, який дає змогу швидко та безболісно виявити проблему.

Аденоміоз вперше був описаний Карлом Рокітанським (Carl von Rokitansky) у 1860 році, після винайдення мікроскопа: він описав наявність залоз ендометрію у стінці матки. Але самі терміни «ендометріоз» та «аденоміоз» були запропоновані лише у 1892 році Вlair Вell. Пізніше, у 1896 році, була запропонована класифікація ендометріозу Von Recklinghausen.

Аденоміоз частіше зустрічається у жінок репродуктивного віку. Він виявляється приблизно у 30% жінок від загальної кількості жіночої популяції, та у 70% випадків при проведенні патологогістологічних досліджень препаратів після гістеректомій. Діагностування цього захворювання можливе при проведенні ультразвукового дослідження або магнітно-резонансної томографії (МРТ). У даній статті розглянемо  характерні  УЗД ознаки аденоміозу.

 ВИЗНАЧЕННЯ

Аденоміоз – це наявність ектопічних включень ендометріальних залоз в стромі міометрію. Наявність даних включень призводить до гіпертрофії та гіперплазії строми міометрію.

КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ

Більшість пацієнток не висловлюють специфічних скарг. Симптоми, пов’язані з аденоміозом, включають дисменорею, диспареунію, хронічний тазовий біль і менометрорагію. Аденоміоз частіше зустрічається як дифузна форма, розповсюджуючись по всій товщині міометрію (Рис. 1). Також зустрічається вогнищева форма, відома як аденоміома (Рис. 2).

115_article_1

Рис. 1. Аденоміоз – дифузна форма.

115_article_2

Рис. 2. Аденоміоз – вогнищева  форма.

Аденоміоз може асоціюватись з іншими станами, такими як лейоміома тіла матки, поліп ендометрію та ендометріозом. Встановлення клінічного діагнозу ендометріозу складне, тому що відсутні характерні симптоми для даного захворювання. Проте, дифузно збільшена (округлої форми) матка при бімануальному обстежені вказує на аденоміоз.


ДІАГНОСТИКА

Підтвердження діагнозу аденоміозу проводиться при патологогістологічному дослідженні препаратів після гістеректомій. Наявність ендометріальних залоз у стромі біометрію на відстані більш ніж 2,5 мм від базального шару ендометрію, підтверджує  діагноз. При проведенні ультразвукового дослідження та МРТ також можна встановити діагноз. Останній мета-аналіз щодо достовірності встановленого діагнозу при ультразвуковому обстеженні показав, що даний метод має чутливість  82,5%   (95% достовірний інтервал, 77,5-87,9) і специфічність 84,6% (79,8-89,8)  із відношенням правдоподібності до позитивного результату 4,7 (3,1-7,0) і відношенням правдоподібності до негативного результату 0,26 (0,18-0,39). Чутливість і специфічність МРТ в діагностиці аденоміозу схожі з даними УЗД і складають 77,5 та 92,5%. При проведенні трансвагінальної  ультрасонографії  датчик торкається безпосередньо до тіла матки, що забезпечує чітку візуалізацію вогнищ аденоміозу. За  наявності лейоміоми можливість ультразвукової візуалізації аденоміозу знижується, взагалі лейоміома є асоційованою з аденоміозом у 36-50% випадків.

УЗД-ознаки

До УЗД-ознак аденоміозу при проведенні трансвагінальної сонографії відносять наступні:

1. Збільшення тіла матки – заокруглена форма матки, довжина якої становить в загальному більше 12 см не за рахунок міоми тіла матки, є характерною ознакою (Рис. 3).

115_article_3

Рис. 3. Матка округлої форми, також візуалізується нечітка межа ендометрію з міометрієм.

2. Кісти з анехогенним вмістом або лакуни в товщині міометрію. Кісти з анехогенним вмістом всередині міометрію бувають різних розмірів і можуть заповнювати всю товщину міометрію (Рис. 4). Кістозні зміни поза міометрієм можуть являти собою  малі аркуатні вени, а не вогнища аденоміозу. Для проведення диференціації використовується кольорове доплерівське картування, наявність кровотоку в даних лакунах виключає аденоміоз.

115_article_4

Рис. 4. Анегохенні кістозні лакуни позаду стінки матки (стрілка) з гетерогенною ехо-структурою.

3. Ущільнення стінок матки може показувати асиметрію передньої та задньої стінки, особливо при вогнищевій формі аденоміозу (Рис. 5).

115_article_5

Рис. 5. При вимірюванні товщини задньої стінки матки спостерігаємо її потовщення порівняно з передньою стінкою (каліпери), а також візуалізується гетерогенна ехо-структура міометрію.

4. Субендометріальна лінійна посмугованість. Інвазія ендометріальних залоз в субендометріальний простір призводить до гіперпластичної реакції, що пояснює лінійну посмугованість зовні ендометріального шару (Рис. 6).

115_article_6

Рис. 6. Лінійна смугастість (стрілки) знаходиться поза межами гетерогенної структури М-ехо.

5. Гетерогенна структура міометрію. Це недостатньо гомогенна структура міометрію з очевидним порушенням архітектоніки (Рис. 1 та 4). Ця знахідка більш характерна для аденоміозу.

6. Нечітка межа ендометрію з міометрієм. Інвазія міометрію залозами також призводить до появи нечіткої межі ендометрію з міометрієм. (Рис. 2 – 6).

7. Ущільнення перехідної зони. Це зона гіпоехогенного обідка навколо ендометріального шару, його розмір більше 12мм вказує на наявність аденоміозу.

Головними критеріями діагностики аденоміозу є: наявність округлої форми матки, кістозних порожнин в стінці міометрію, лінійна посмугованість в преендометріальній зоні. Для проведення диференційної діагностики з лейоміомою  матки використовують кольорове доплерівське сканування. При проведенні оцінки швидкості кровотоку в маткових артеріях у 82%  випадків аденоміозу, артерії всередині або навколо утворення в міометрії мають пульсаційний індекс  більш ніж 1,17, а у 84% випадків з діагностованою міомою матки мають пульсаційний індекс менше 1,17.

ВИСНОВКИ

Аденоміоз зустрічається переважно у жінок репродуктивного віку. Більшість жінок не мають специфічних скарг.  Симптомами характерними для аденоміозу є: наявність хронічного тазового болю і патологічні маткові кровотечі. Діагностика аденоміозу за допомогою ультразвукового дослідження може порівнюватись з діагностичною можливістю МРТ. Це ефективний, безпечний та недорогий метод обстеження.

УЗД апарат GE Voluson E8 для відмінної візуалізації та досліджень в області акушерство/гінекологія. Тільки вигідні пропозиції від компанії RH.

Написати відгук