Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Використання ультразвуку серця плода для діагностики вроджених вад серця

05.04.2024 "Статті"


Ультразвукове дослідження серця плода для виявлення вроджених вад серця є стандартним, але деякі випадки залишаються невиявленими, що підкреслює необхідність раннього виявлення та діагностики.

Використання ультразвуку серця плода - Малюнок1

Моніторинг серця плода під час вагітності відкриває вікно в здоров’я плода, що розвивається. Для акушерських сонографістів та лікарів, які проводять скринінг на аномалії розвитку плода, цей, здавалося б, простий процес вимагає практики, навичок та значних анатомічних знань для отримання високоякісних зображень, необхідних для правильної діагностики можливих вроджених вад серця (ВВС).

Розглядаючи цифри, що стоять за вродженими вадами серця

За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань, вроджені вади серця вражають близько 1 відсотка немовлят, які щороку народжуються в США. Захворюваність на деякі типи ВВС також зростає – приблизно 1 з 4 немовлят, народжених з ВВС, матиме критичну форму ВВС.

Найпоширенішою ВВС є дефект міжшлуночкової перегородки, який зустрічається у 1 з 240 новонароджених. Хоча цей стан зазвичай діагностується після народження, його тяжкість може варіюватися в широких межах, а іноді він зникає самостійно. Інші некритичні вади серця плода можуть потребувати хірургічного втручання, але можуть бути діагностовані під час вагітності, в тому числі за допомогою УЗД:

 • Дефект міжпередсердної перегородки (1/1859 народжень). Цей стан іноді не діагностується до дорослого віку.
 • Дефект атріовентрикулярної перегородки (1/1859). Цей стан часто зустрічається у дітей з синдромом Дауна.

Критичні вроджені вади серця

Вісім ВВС вважаються критичними вродженими вадами серця і майже завжди потребують хірургічного втручання. На щастя, ультразвук може допомогти виявити більшість з них. До них відносяться:

 • Коарктація аорти (1/1800 пологів). Цей стан майже завжди діагностується після народження
 • Тетрада Фалло (1/2518). Цей стан асоціюється з синдромом Дауна
 • Транспозиція магістральних судин (1/3413)
 • Синдром гіпоплазії лівих відділів серця (1/3841)
 • Атрезія легеневої артерії (1/7100)
 • Повне аномальне легеневе венозне повернення (1/7809). Цей стан не часто виявляється під час вагітності
 • Атрезія тристулкового клапана (1/9751). Цей стан іноді супроводжується транспозицією магістральних судин
 • Загальний артеріальний стовбур (<1/10000)

Фактори ризику ВВС

Специфічні фактори ризику ВВС включають материнський діабет, куріння та певні ліки, повідомляє дослідження Journal of Diagnostic Medical Sonography. Однак причина залишається значною мірою невідомою.

Хромосомні або генетичні зміни пропонують одного потенційного винуватця, але тестів на гени, пов’язані з вадами серця плода, не існує. (Винятком є скринінг у першому триместрі вагітності на синдром Дауна, який пов’язаний з певними типами ВВС).

 

Розуміння наслідків пропущених випадків

Оскільки більшість типів ВВС під час вагітності можна діагностувати за допомогою ультразвуку, є сенс припустити, що більшість з них діагностується. Однак дослідження, опубліковане в журналі Ultrasound in Obstetrics & Gynecology, повідомляє, що близько половини ВВС не виявляються: Рівень виявлення коливається від 30 до 60 відсотків. Це є вагомим фактором дитячої захворюваності та смертності, оскільки немовлята з вадами серця можуть потребувати дуже спеціалізованої допомоги вже невдовзі після народження. Наявність діагнозу до цього моменту дозволяє акушерській бригаді організувати пологи в закладі, який пропонує спеціалізовану неонатальну допомогу.

Автори огляду ультразвуку в “Акушерстві та гінекології” посилаються на окреме дослідження, опубліковане в BJOG, яке вивчало стандартний скринінг аномалій у другому триместрі вагітності в Нідерландах; в дослідженні було проаналізовано 114 записів і виявлено, що майже 51% випадків з важкою формою ВВС було пропущено. Пропущені випадки мали нижчі показники якості самого ультразвукового дослідження, збільшення не використовувалося належним чином, а показники якості були нижчими в окремих площинах серця.

Приблизно в половині пропущених випадків ВВС не було видно на сканограмі через низьку якість. У майже третині випадків аномалію було видно, але її не розпізнали. У п’ятій частині випадків ВВС не було видно, незважаючи на наявність якісних зображень. Отримані результати змушують авторів вказати на важливість адекватного навчання і зазначити, що сонографісти також повинні виконувати значну кількість скринінгів аномалій, щоб підвищити свою майстерність у виявленні цієї поширеної вродженої вади розвитку.

Огляд літератури, опублікований в журналі “Акушерство та гінекологія”, показав, що скринінг першого триместру в 11-14 тижнів вагітності дає такі ж результати, як і скринінг другого триместру. У популяції без високого ризику з 1 445 основних серцевих аномалій, які були виявлені, 767 з’явилися під час скринінгу в першому триместрі. У групі високого ризику було виявлено 480 основних серцевих аномалій, в тому числі 338 виявлених під час скринінгу в першому триместрі. Слід зазначити, що хибнопозитивних випадків було 43 та 20 відповідно.

 

Скринінг для покращення наслідків ВВС

Діагностика ВВС до пологів не тільки дає акушеру інформацію про те, які послуги можуть знадобитися як до, так і після пологів, але й допомагає родині підготуватися до потреб дитини. Дослідження, опубліковане в Translational Pediatrics, зазначає, що пренатальна діагностика ВВС має найбільший вплив у післяпологовому періоді, коли може знадобитися негайне втручання. Однак рання діагностика також дозволяє фетальному кардіологу краще зрозуміти розвиток плода, який тип команди догляду підходить для пологів і що потрібно передбачити після пологів.

Міжнародне товариство ультразвуку в акушерстві та гінекології (МТУАГ) надає практичні рекомендації, що містять багато інформації, пов’язаної з проведенням скринінгових обстежень серця плода, наприклад, частоту датчика та рівень зуму. Настанови включають ультразвукові зображення разом з анатомічними схемами, щоб менш досвідчені сонографісти могли краще зрозуміти, на які орієнтири слід звертати увагу.

Використання ультразвуку серця плода - Малюнок2

SonoLyst* – автоматична ідентифікація анатомії плода на стандартних зображеннях для вибору всіх застосовних анотацій з метою підвищення ефективності – порівняння отриманого зображення/вигляду зі стандартними критеріями для забезпечення якості, що гарантує якість та узгодженість зображення.

Настанови були оновлені, щоб включити чотирикамерні зображення та зображення шляхів відтоку. Кольорова доплерографія “не вважається обов’язковою”, але МТУАГ зазначає, що вона може покращити показники виявлення у вагітних з низьким ризиком і може бути корисною для оцінки пацієнтів з великими розмірами тіла. Будь-яке сканування, яке призводить до підозри на ВВС, є підставою для скерування на ехокардіограму плода (ЕКГ), яку виконує спеціаліст. Статус низького ризику пацієнта не повинен бути перешкодою для такого скерування, оскільки велика кількість випадків трапляється в цій популяції.

Використання ультразвуку серця плода - Малюнок3

fetalHS допомагає визначити, чи є серце плода нормальним, проводячи вас через покрокову інструкцію для визначення положення плода, вигляду 4-х камер, 3-х судин та трахеї, а також серцевої осі.

Використання ультразвуку серця плода - Малюнок4

Cardiac Axis це автоматизоване вимірювання, яке допомагає швидко виявити потенційну вроджену ваду серця.

Використання ультразвуку серця плода - Малюнок5

Radiantflow™ забезпечує просту та швидку візуалізацію кровотоку серця плода, використовуючи амплітуду сигналу кольорового доплера для підвищення надійності та створення 3D-зображення.

МТУАГ також зазначає, що акушери повинні скеровувати пацієнток на ЕКГ плода в інших випадках. Американське товариство ехокардіографії наводить деякі приклади показань для проведення ЕКГ плода, зокрема:

 • Сімейний анамнез ВВС або певних генетичних захворювань
 • Вплив тератогенів
 • Метаболічні порушення, такі як діабет або фенілкетонурія
 • Хромосомна аномалія плода
 • Аритмія плода
 • Водянка
 • Зменшення товщини комірцевого простору в першому триместрі вагітності
 • Багатоплідна вагітність, наприклад, двійнята

Хоча лікарі можуть знайти користь у ранньому скринінгу, особливо в популяції з високим ризиком, багато ВВС зазвичай не виявляються під час обстеження як у першому, так і в другому триместрі вагітності. Знання того, як правильно проводити скринінг на серцеві захворювання плода, та достатній досвід сканування підвищує ймовірність виявлення цих захворювань на ранніх стадіях, що сприяє більш ретельному веденню вагітності та плануванню післяпологових потреб.

*SonoLyst використовує технологію інтелектуального ультразвуку ШІ.

Написати відгук