Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Ультразвукова діагностика тазостегнового суглоба і хребта у дітей

★ ★ ★ ★ ☆

13.05.2020 "Статті"


Автори: Yeo Ryang Kang, Joonbum Koo 

Вступ

Дисплазія кульшового суглоба (ДКС) є однією з найбільш поширених причин інвалідності серед дітей. ДТБС включає в себе широкий спектр патологічних станів, починаючи від тонкої дисплазії кульшової западини до незворотного вивиху стегна.

Частота виникнення ДКС коливається від 1,5 до 20 на 1000 народжень. Описано декілька факторів ризику, в тому числі положення сідниць в утробі матері, первісток, олігогідрамніон, сімейний анамнез, жіноча стать і деформації. Крім того, підвищена слабкість суглобів при впливі материнських естрогенів в перинатальному періоді може грати роль в розвитку ДКС.

Ультрасонографія є найкращим методом оцінки кульшового суглоба у дітей у віці до 6 місяців. УЗД дозволяє проводити динамічну оцінку кульшового суглоба, а також пряму візуалізацію хрящових ділянок стегна, які не видно на звичайних рентгенограмах.

Оскільки ультразвуковий промінь проходить через переважно хрящові і не повністю закостенілі хребетні дуги у новонароджених і немовлят, УЗД можна використовувати для дослідження хребетного каналу. Прогресуюче окостеніння задніх елементів хребців ускладнює задовільні обстеження у дітей старшого віку.

Розвиток дисплазії кульшового суглоба

Щоб виконати УЗД кульшового суглоба, кульшові суглоби повинні бути оцінені в стандартній корональній площині за допомогою лінійного датчика. Перед оцінкою кульшового суглоба необхідно виявити хондро-кістковий перехід. Це пов’язано з тим, що ехо хондро-кісткового з’єднання є важливим аспектом, що використовуються для ідентифікації шийки стегна та інших анатомічних орієнтирів: голівки стегна, клубової кістки, нижньої частини клубової кістки, даху вертлюжної западини і тд (зобр 1).


Зображення 1: УЗД через правий тазостегновий суглоб 4-тижневої дівчинки з нормальним клінічним оглядом стегна.
1 – хондро-кістковий перехід між кісткової частиною і хрящової частиною шийки стегна; 2 – хрящова частина головки стегнової кістки (гіаліновий хрящ); 3, великий вертел; 4 – клубова кістка; 5 – нижній кінець клубової кістки і дах вертлюжної западини; 6 – хрящова частина вертлюжної западини; 7 – вертлужная западина; 8- синовіальна складка.

Техніка сканування

Корональної огляд може бути отриманий з стегном в фізіологічно нейтральному положенні (згинання 15-20 °) або в зігнутому положенні. Ультразвуковий датчик поміщається в анатомічну корональні площину (зобр. 2А). Потім датчик переміщається назад і вперед з основного положення, щоб ідентифікувати круглу структуру тазостегнового суглоба. Якщо верхній край датчика повернути назад на 10-15 ° в похилу корональну площину, клубова кістка виявиться прямою (зобр. 3А, С). При вивиху стегон бічне і заднє зміщення головки стегна запобігає візуалізації головки стегна і центру вертлюжної западини в стандартній площині. Отже, якщо є зміщення головки стегнової кістки, площина сканування більше не знаходиться в стандартному вигляді. Напрямок зміщення головки стегнової кістки означає, що зазвичай видно задню площину перетину (зобр. 3А -D)


Зображення 2: Стандартна корональна ультрасонографія через правий тазостегновий суглоб 5-тижневого хлопчика з нормальним клінічним оглядом стегна.
А. Ультразвуковий лінійний датчик розташований паралельно бічній частині стегна дитини. В. Ультрасонографія стегна немовляти в вінцевій площині має три орієнтири: 1 – пряма подвздошная лінія; 2 – верхівка вертлюжної западини; і 3 – перехід від клубової кістки до Y-видного хряща.


Зображення 3: УЗД через лівий тазостегновий суглоб 6-місячної дівчинки з нормальним клінічним оглядом стегна.
А. Схематичне зображення вертлюжної западини показує передню площину перетину (1), стандартну (2) і задню площину перетину (3). B. У передній площині перетину силует клубової кістки згинається до передньої частини, тобто до датчика. C. У середніх площинах перетину (стандартна площину) контур і силует клубової кістки прямі і паралельні датчику. D. У задній площині перетину силует клубової кістки згинається до задньої сторони від датчика.

Американський коледж радіології також рекомендує проводити стандартне ультразвукове дослідження в поперечному розрізі з зігнутим стегном під кутом 90 ° (зобр. 4А). Щоб ідентифікувати зміщене стегно, датчик поміщають в задньо-бічне положення під час маневрів Ортолані і Барлоу. Якщо відношення між задньою вертлюжною западиною і голівкою стегна змінюються при легкій зміні положення, стегно нестабільне.


Зображення 4: УЗД з поперечним згинанням у 5-тижневого хлопчика з нормальним клінічним оглядом стегна.
Стегно і коліно зігнуті на 90 °, а ультразвуковий датчик розташований перпендикулярно боковому аспекту стегна дитини. B. На поперечному ультразвуковому зображенні показані сідничні м’язи (G), хрящова голівка стегнової кістки (FH), метафіз, сіднична кістка (I) і верхня губа (L).

Вимірювальна техніка

Три анатомічних орієнтира (клубова лінія, трирадіатний хрящ і верхня губа) використовуються для вимірювання кутів α і β. Кут α слід визначати не як середній кут, а як найбільший кут.

Кут α утворений основною лінією (проводиться паралельно латеральній стінці клубової кістки) і лінією кісткового даху – проводиться від нижнього кісткового краю клубової кістки до верхнього кісткового краю вертлюжної западини (зобр. 5).


Зображення 5: Корональне бічне УЗД через правий тазостегновий суглоб 4-тижневої дівчинки.
A. По-перше, базова лінія (1) проходить уздовж бічної частини клубової кістки. По-друге, кісткова лінія даху (2) проходить тангенціально від нижнього краю клубової кістки до кісткового краю. Нарешті, лінія хряща (3) проходить від кісткового краю через центр вертлюжної западини. B. Бічний корональної вид через правий тазостегновий суглоб показує вимір охоплення головки стегнової кістки. b / a × 100.

Кут β утворений основною лінією і лінією хрящової даху – проводиться від верхнього кісткового краю вертлюжної западини через середину лімбусу. (зобр. 5). Кут β більше 55 ° є ненормальним. 

Положення головки стегнової кістки відносно вертлюжної западини

Нормально розташована голівка стегнової кістки більш ніж на 50% покрита вертлюжною западиною. ДКС призводить до дрібної вертлюжної западині і зменшення охоплення голівки стегна.

  • Кут α, що перевищує 60 °, класифікується як нормальне стегно (тип I); Ці пацієнти не потребують лікування.
  • Якщо кут α становить 50-59 ° у дітей у віці до 3 місяців (зобр. 6), він вважається незрілим стегном типу IIa; тобто, стегно звичайно розташоване, але мис кісткової вертлюжної западини заокруглений. Рекомендується спостереження у віці 3 місяців для підтвердження нормального розвитку.
  • Стегно типу IIb має схожі риси з типом IIa, але виявляється у дітей старше 3 місяців з різним ступенем підвивиху в нейтральному положенні і / або під час маневру Барлоу.
  • Типи IIc, IId, III і IV представляють прогресуючі аномальні стегна з явним підвивихом, який трапляється в типах III і IV. Кут α становить <50 ° для типів IIc (зобр. 7) і IId і <43 ° для типів III і IV


Зображення 6: Фізіологічно незріле стегно.
Ультрасонографія 2-місячної дівчинки показує, що кут α ненормальний і становить 56 °.


Зображення 7: Дисплазія стегна, що розвивається.
Ультрасонографія 5-місячної дівчинки показує, що кути α і β ненормальні і складають 46 ° і 65 ° відповідно.

Минущий синовіт

Транзиторний синовіт стегна є найбільш поширеною причиною гострого болю в стегні і кульгавості. Зазвичай він виникає у дітей у віці 3-8 років з локалізованим болем в області паху, передньої частини стегна. Оскільки результати візуалізації схожі з результатами інших причин гострого болю в стегні у дітей, діагноз по суті ставиться шляхом виключення. Основними диференціальними діагнозами є септичний артрит і ювенільний ревматоїдний артрит. (зобр. 8B).

При УЗД спостерігається випіт в суглобах між переднім і заднім шарами капсули суглоба. У дітей відстань між зовнішнім краєм тазостегнової капсули і поверхнею шийки стегна не повинно перевищувати 5 мм або товщини більше 2 мм, ніж контралатеральна нормальна сторона


Зображення 8: Сагітальній УЗД 6-річного хлопчика з транзиторним синовітом стегна і нормальним контралатеральним стегном.
А. Сагітальна ультрасонографія показує, що голівка стегнової кістки (F), клубовий м’яз (M), передній (A) і задній (P) шари суглобових капсул розділені безеховим випотом (E). B. Сагітальна ультрасонографія показує головку стегна (F), клубовий м’яз (M) і обидва шари капсули суглоба (стрілки).

Септичний артрит

Септичний артрит зазвичай вражає стегно, коліно, плече, лікоть і щиколотку. Золотистий стафілокок є найбільш поширеним збудником.

УЗД септичного артриту показує гіпоехогенну суглобову рідину з або без ехогенного сміття у пацієнтів з клінічними ознаками інфекції суглобів. УЗД можна використовувати для спрямованої аспірації суглобової рідини для ранньої діагностики і лікування септичного артриту. Крім того, енергетичний доплер може показати посилення капсулярної судинної системи.

УЗД хребта новонароджених

Техніка и показання

УЗД хребта виконується як в поздовжній, так і в поперечній площинах з використанням лінійного датчика 5-12 МГц (зобр. 9А, В). Як правило, дитина оглядається в положенні лежачи.


Зображення 9: Техніка сканування для УЗД хребта.

УЗД хребта використовується для оцінки вад розвитку середньої лінії шкіри спини, а також уражень, пов’язаних з дисрафічними аномаліями спинного мозку.

ЧИ ПРАВИЛЬНО ВИ ДОГЛЯДАЄТЕ ЗА УЗ-АПАРАТОМ?


Завантажте посібник по догляду прямо зараз

Завантажити PDF

Пошкодження низького ризику включають прості серединні ямочки діаметром менше 5 мм, розташовані в межах 2,5 см від заднього проходу, без інших шкірних плям. Пошкодження високого ризику включають атипові ямочки діаметром> 5 мм, розташування> 2,5 см над анусом, волохаті ділянки, гемангіоми, мітки на шкірі.

Нормальна анатомія

При поздовжньому скануванні показаний гіпоехогенний трубчастий спинний мозок з ехогенним центральним ехо-комплексом (зобр. 10А), що представляє центральний канал. У здорових новонароджених центральний канал не заповнений спинномозковою рідиною, а заростає гліальними фібрилами.


Зображення 10: Поздовжнє і поперечне сканування хребта двотижневого хлопчика. Ультразвукове дослідження поперекової області показує нормальну анатомію.

Хвостовий кінець спинного мозку відповідає conus medullaris, який триває до кінцевої нитки (зобр. 10A). У здорових новонароджених конус не нижче верху L3 у доношеної дитини або низу L3 у недоношеної дитини. Кінцева нитка має вигляд тонкої пуповинної ехогенної структури, що утворює паралельну лінію, що йде від conus medullaris. Вона оточена нервовими корінцями кінського хвоста, і іноді буває важко відрізнити термінальну нитку від нервових корінців.

Нормальні варіанти

Кілька загальних нормальних варіантів, які можуть бути сплутані з певними порушеннями при УЗД поперекового відділу хребта:

Минуща дилатація центрального каналу

У новонароджених може бути виявлена невелика дилатація центрального каналу спинного мозку (зобр. 11). Вона розглядається як випадкове виявлення у здорових новонароджених і майже зникає в перші тижні постнатальної життя.


Зображення 11: Минуща дилатація центрального каналу.
Поздовжнє сканування показує минущу дилатацію центрального каналу (стрілки) у 4-денного хлопчика з нормальним моторним розвитком.

Ventriculus Terminalis

Являє собою невелику вистеленну овальну кістозну структуру, розташовану в дистальному відділі нитки (зобр. 12). Ця структура простягається на 8-10 мм і має поперечний діаметр 2-4 мм. Він розвивається під час ембріогенезу через неповну регресію термінального шлуночка протягом перших тижнів після народження в conus medullaris. Цей варіант не викликає клінічних симптомів


Зображення 12: Ventriculus medullaris.
Поздовжнє УЗД у 3-тижневої дівчинки показує чітко виражене кістозне ураження веретеноподібної форми (стрілка) в дистальній частині конуса.

Кінцева нитка, що виділяється

Якщо кінцева нитка виявляється особливо ехогенна в порівнянні з іншими нервовими корінцями (зобр. 13), це може бути причиною для занепокоєння.


Зображення 13: Кінцева нитка, що виділяється.
Поздовжня ультрасонографія у 4-тижневої дівчинки показує виступаючу кінцеву нитку (<1 мм) (стрілка) на L5-S1.


Зображення 14: Кіста у 2-тижневої дівчинки.
A. Поздовжнє УЗД показує чітко виражене кістозне ураження веретеноподібної форми (стрілка), трохи нижче conus medullaris. В. Поперечний УЗД показує кістозне ураження (стрілка).

Псевдоутворення через зсув нервового корінця.

При скануванні новонародженого в положенні лежачи на животі може відбуватися позиційне скупчення нервових корінців (зобр. 15). Однак такі утворення зникають, коли дитина переходить в положення лежачи на спині.


Зображення 15: Псевдоутворення у 8-тижневого хлопчика з крижової ямкою.
А. Поперечна УЗД показує скупчення нервових корінців (стрілки) зліва. В. Поздовжнє УЗД в положенні лежачи показує нормальні нервові корінці.

Джерело

Оцініть, будь ласка, статтю:

14.05.2020

Голоцван Нина Викторовна

★ ★ ★ ★ ★

спасибо за интересную и содержательную статью

Написати відгук