Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

ПЕРЕВАГИ СОНОГРАФІЇ НАД КОМП’ЮТЕРНОЮ ТОМОГРАФІЄЮ У ДІАГНОСТИЦІ ГІПОВАСКУЛЯРНОГО РАКУ ПЕЧІНКИ

04.02.2015 "Статті"


ПЕРЕВАГИ СОНОГРАФІЇ НАД КОМП’ЮТЕРНОЮ - Малюнок1

Ультрасонографія є неінвазивним та радіаційно безпечним методом візуалізації. В такому районі як Тайвань, а саме: з високою поширеністю вірусного гепатиту і гепатоцелюлярної карциноми, – ультрасонографія являється недорогим та ефективним методом скринінгу пухлин печінки. 

Dar-In Tai

Ультрасонографія є неінвазивним та радіаційно безпечним методом візуалізації. В такому районі як Тайвань, а саме: з високою поширеністю вірусного гепатиту і гепатоцелюлярної карциноми, – ультрасонографія являється недорогим та ефективним методом скринінгу пухлин печінки. Слід зазначити, що ультрасонографія дає більш високу роздільну здатність зображень пухлин та паренхіми печінки порівняно з комп’ютерною томографією (КТ). Тим не менш, технологія має свої обмеження. Зокрема, ультразвукове дослідження має більш високу частоту хибнопозитивних результатів і меншу специфічність для визначення локалізації пухлини.

Тут ми повідомляємо про випадок, в якому пухлина печінки, що збільшувалась, була виявлена під час ультрасонографії, але пропущена при дослідженні на комп’ютерній томографії та ангіографії.

Жінка народилася в 1944 році. Під час медичного огляду у 2002 році було виявлено, що вона є носієм вірусу гепатиту B (HBV). З тих пір вона регулярно обстежується в місцевій лікарні. У серпні 2008 року при ультразвуковому дослідженні був виявлений нечітко виражений вузлик. Однак, при подальшій комп’ютерній томографії у вересні 2008 не було виявлено жодної осередкової патології (Рис. 1 середня панель, комп’ютерна томограма 200809). Пацієнтці призначена контрольна ультрасонографія в нашій лікарні в грудні 2008 року. Отримані ультрасонографічні зображення показали цироз печінки і не чітко виражений вузлик в п’ятому сегменті печінки (Рис. 1, верхня панель, ультрасонограма 200812). Рівень аланінамінотрансферази мав нормальне значення. Рівень HBV ДНК склав 38,3 мільйона копій mcps / мл і рівень α-фетопротеїну був 17 нг / мл. Враховуючи нечітко визначену пухлину, вирішено було проводити динамічне спостереження з подальшим дослідженням.

У липні 2009 року за даними ультрасонографії, утворення розмірами 2,5 см було виявлено в п’ятому сегменті печінки (Рис. 1, верхня панель, ультрасонограма 200909). Рівень фетопротеїну був 26 нг / мл. Подальший цітологічний діагноз – гепатоцелюлярна карцинома, II стадія.

Була виконана ангіографія печінкової артерії (Рис. 1, нижня панель, ангіограма 20091023). Однак, при ангіографії не вдалося виявити будь-якої гіперваскулярної пухлини. Подальше контрастне КТ сканування з ліпіодолом також не продемонструвало пухлини (Рис. 1, нижня панель, комп’ютерна томограма 20091102).


Утворення як і раніше, продовжувало збільшитися за даними серійного ультрасонографічного дослідження. Рівень HBV ДНК був 32,76 mcps / мл. Коли National Health Insurance стала покривати противірусну терапію для пацієнтів з цирозом печінки, ми ініціювали ентекавір (0,5 мг / день) в грудні 2010 року. Хоча утворення, яке було виявлено під час ехосонографічних досліджень при ангіографії не показало жодних ознак гіперваскулярної пухлини (Рис. 1, нижня панель, ангіограма 20110216).

Проте утворення, як і раніше, продовжувало збільшуватися за даними серійного ультрасонографічного дослідження і становило вже 3,5 см (Рис. 1, верхня панель, ультрасонограма 201105). У той же час, комп’ютерна томографія показала нечітко виражений вузлик в п’ятому сегменті печінки в жовтні 2009 (Рис. 1, середня панель, комп’ютерна томограма 200910) і не виявила якогось певного осередкового ураження печінки в травні 2011 року (Рис. 1, середня панель, комп’ютерна томограма 201105). За згодою пацієнта, була виконана біопсія та підтверджена гепатоцелюлярна карцинома I стадії. Імуногістохімічний аналіз показав позитивний тест на гліпікан-3. Враховуючи гіповаскулярность пухлини, була виконана радіочастотна абляція, а не артеріальна емболізація печінки в травні 2011 року. Пухлина зменшилася до 2 см і залишалася в такому ж розмірі до січня 2014.

ВИСНОВКИ

Коли ультрасонографічні дослідження показують поступове збільшення пухлини, яке не може бути підтверджено на комп’ютерній томографії або ангіографії, повинно бути виконано гістологічне дослідження в діагностичних цілях, одночасно з хірургічним видаленням або місцевою абляцією. У таких випадках, емболізація печінкової артерії не є адекватним лікуванням.

237_article

Рис. 1. Верхня панель: послідовні ультрасонограми виявили нечітко виражений вузлик в п’ятому сегменті печінки в грудні 2008 року (ліворуч); утворення розміром 2,5 см у вересні 2009 року (у середині); утворення розміром 3,5 см в травні 2011 (праворуч). Середня панель: послідовне КТ сканування не виявило пухлину печінки у вересні 2008 року (ліворуч) і в травні 2011 року (праворуч). Не чітко виражений вузлик був запідозрений у жовтні 2009 року (у середині). Нижня панель: виконана ангіографія 23 жовтня 2009 (ліворуч) і 16 лютого 2011 (праворуч), яка не виявила наявність пухлини. Контрастне КТ сканування з ліпіодолом не показало наявність будь-яких утворень 2 листопада 2009 (в середині).

Комп’ютерний томограф Toshiba Aquilion 16 з відмінними робочими характеристиками для ефективної КТ діагностики можна придбати у нас. Лише найвигідніші пропозиції від компанії RH.

Написати відгук