Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Використання високочастотного УЗД в оцінці окремих жіночих репродуктивних структур: вульви, піхви і шийки матки

★ ★ ★ ★ ★

19.03.2020 "Статті"


Автори: Marian Stanisław Migda, Michał Migda, Rafał Słapa, Robert Krzysztof Mlosek, Bartosz Migda

Вступ

УЗД – метод візуалізації, який використовується в різних областях медицини для діагностичних цілей, для керівництва під час інтервенційних процедур і для оцінки ефектів лікування. Частоти, використовувані в гінекологічному та акушерському ультразвуковому дослідженні, знаходяться в діапазоні від 3-5 МГц до 4-8 МГц в трансабдомінальних датчиках, до 5-11 МГц і 6-9 МГц в ендовагінальних і трансректальних.

Звичайний ультразвук в діапазоні частот 7-15 МГц дозволяє отримувати зображення на глибину до 70 мм з осьовим і просторовим дозволом на рівні 0,2 мм. У дерматології цей метод з’явився в 1979 році, коли Alexander та інші. використовував його, щоб дослідити стану шкіри.

У наступні роки і в даний час ультразвукові методи розвиваються швидкими темпами, і нові високочастотні датчики пропонують високодеталізовані зображення. Саме тому, крім звичайного ультразвуку, високочастотна ультрасонографія (ВЧУЗД) з частотним діапазоном 20-50 МГц може використовуватися для діагностики уражень шкіри, пропонуючи нову якість ультразвуку в дерматології.

Зображення, отримані в цьому діапазоні частот, характеризуються чудовим осьовим і бічним дозволом, де значення для 20-25 МГц становлять 80 і 200 мкм відповідно. Це, однак, викликає певні обмеження у вигляді зменшення глибини проникнення, в даному випадку, до 8 мм.

Матеріал і методи

Дослідження було розроблено та проведено у співпраці з кафедрою медичної візуалізації Другого медичного факультету Варшавського медичного університету. Пілотне дослідження було схвалено Комітетом з етики Медичного університету Варшави (№ KB / 220/2012), і всі пацієнти висловили інформовану згоду на участь.

ВЧУЗД проводилося трьома лікарями, які мають досвід роботи з звичайним УЗД (з 30-, 10- і 9-річним досвідом).

У дослідженні взяли участь 50 жінок у віці 20-80 років, які періодично проходили гінекологічне обстеження, і не мали патологічних змін. Пацієнтки пройшли обстеження органів малого таза і трансвагінальне УЗД з використанням апарату Voluson E8.

Вульварні структури: протокол і техніка сканування

Оцінка структур вульви проводилася відповідно до протоколу, описаного нижче, з використанням апарату Episcan. Наступні структури були оцінені в послідовному порядку: лобкові м’язи, великі і малі статеві губи, клітор, великі і малі залози Скене. Всі структури були візуалізовані під прямим кутом по відношенню до поверхні шкіри

При скануванні датчик переміщався перпендикулярно досліджуваної структурі. При оцінці великих і малих статевих губ застосовувався додатковий товстий шар гелю, якщо необхідно, щоб збільшити відстань до досліджуваної структури і поліпшити якість зображення.


Зображення 1:Гістопатологічне зображення шкіри лобка (A) з відповідним зображенням УЗД (B). Епідерміс (маленька стрілка), дерма (велика стрілка), датчик 50 МГц


Зображення 2: A.УЗД шкіри великих і малих статевих губ з видимими волоссям (зірочкою) і зазначеним волосяним фолікулом (велика стрілка). B. Зображення великих статевих губ з віддаленими волоссям і видимою субепідермальною смугою низької ехогенності (товста стрілка), потовою залозою (наконечник стрілки) і кровоносною судиною (маленька стрілка)


Зображення 3: A. УЗД зовнішнього отвору уретри у багатоплідної жінки з видимою періуретральною залозою Скене (маленька стрілка) і B. зовнішній отвір уретри у першонароджуючої жінки (велика стрілка) з видимими періуретральними складками (зірочка)


Зображення 4: Межепітеліальний кордон – лінія Харта (стрілка)


Зображення 5: УЗД малих статевих губ з «гелевою подушечкою» (стрілка)


Зображення 6: Клітор з кліторальним капюшоном (стріла)

Вагінальні структури: протокол і техніка сканування

Оцінка вагінальних структур проводилася відповідно до протоколу, описаного нижче, з використанням датчика DermaView.

Наступні структури були оцінені послідовно: передня стінка піхви і прилеглий фрагмент сечового міхура, задня стінка піхви, прилегла стінка прямої кишки і зовнішній отвір піхви. Щоб мінімізувати помилки, кожна структура була оцінена три рази, і кращий результат був використаний для аналізу.

Коли була візуалізована шийка матки, датчик був переміщений вгору у напрямку до передньої стінки піхви, щоб отримати її зображення разом із зображенням задньої стінки сечового міхура. Згодом датчик був переміщений до задньої стінки піхви і прилеглої прямої кишки. Після цього датчик був відведений до зовнішнього вагінального отвору. Оцінка кожної стінки (передньої і задньої) проводилася на трьох рівнях: на рівні шийки матки і переднього склепіння (передньої стінки піхви), в центрі піхви і перед зовнішнім отвором: в області уретри і заднього склепіння піхви (задня стінка піхви) і перед областю заднього проходу.


Зображення 7: УЗД передньої стінки піхви (маленька стрілка: слизова оболонка; товста стрілка: м’язовий шар; довга стрілка: адвентиція) із суміжною стінкою сечового міхура (область між зірочками)


Зображення 8: УЗД задньої стінки піхви з прилеглою стінкою прямої кишки. Слизова задньої стінки піхви (стрілка), м’язовий шар (велика стрілка), адвентиція (товста стрілка). Шарувата структура кишечника видима між зірочками


Зображення 9: УЗД піхви. А. Трансперінеальне дослідження. В. Трансабдомінальне обстеження. PM, V.UR – сечовий міхур, V – стінка піхви, R, RE – пряма кишка, Маркери показують передню і задню стінки піхви

Шийка матки: протокол і метод сканування

Датчик вводився в піхву уздовж його довгої осі, поки його голівка не впиралася в шийку матки. Потім датчик переміщали в сагітальній і поперечній площинах, щоб отримати зображення передньої губи, зовнішнього отвору і задньої губи шийки матки.


Зображення 10: Ехоструктура вагінальної частини шийки матки з видимим м’язовим шаром (між зірочками) і кровоносними судинами, розташованими знизу.


Зображення 11: Зовнішній зів шийки матки.


Зображення 12: Канал шийки матки (між стрілок)


Зображення 13: Наботіанські кісти в шийці матки.


Зображення 14: Шийка матки при трансабдомінальному УЗД (стрілка: зовнішній отвір шийки матки; між зірочками: шийка матки), PM: сечовий міхур

Візуалізація шийки матки при трансвагінальному УЗД: зовнішній отвір з’являється праворуч від цервікального каналу, тоді як сечовий міхур повинен бути видимий трохи вище шийки матки. Ідеальне зображення характеризується візуалізацією цервікального каналу від внутрішнього отвору до зовнішнього отвору з маткою в anteflexio, у якій шийний канал знаходиться під кутом, ближче вправо, по відношенню до осі піхви.


Зображення 15: Шийка матки при трансвагінальному УЗД, внутрішній і зовнішній отвір (великі стрілки); канал шийки видно між стрілками, маленька стрілка: кіста Набота

ВЧУЗД успішно продемонструвало багатошарову будова передньої і задньої стінок піхви і стінок сечового міхура і прямої кишки, шарів піхвової частини шийки матки і зовнішнього отвору шийки матки у всіх пацієнток.

Обговорення

ВЧУЗД пропонує більш широкі діагностичні можливості для візуалізації вульви, оскільки воно показує шарувату структуру шкіри і придатків шкіри, і дозволяє вимірювати їх товщину. В даний час оцінка уражень вульви проводиться шляхом огляду, пальпації, вульвоскопії, мазків для мікробіологічного аналізу і біопсії. При ВЧУЗД вульви слід звернути увагу на певні перешкоди, такі як наявність волосся, які створюють артефакти у вигляді акустичних тіней або зменшення контрасту між епідермісом і дермою. Ось чому волосся повинне бути видалене з лобка і статевих губ перед скануванням. В результаті місцевого подразнення шкіри і субепідермальної реакції можуть з’явитися шуми.

ЧИ ПРАВИЛЬНО ВИ ДОГЛЯДАЄТЕ ЗА УЗ-АПАРАТОМ?


Завантажте посібник по догляду прямо зараз

Завантажити PDF

Візуалізація малих статевих губ може представляти іншу проблему через їх розмір або прикріплення до великих губ. Щоб поліпшити їх візуалізацію, гель слід наносити між великими і малими статевими губами, створюючи таким чином «гелеву подушку» яка діє як акустичне вікно і покращує оцінку цієї структури.

УЗД оцінка піхви і дистального відділу шийки матки обмежена різними сонографічними і анатомічними артефактами. Сонографічні фактори, що обмежують візуалізацію стінок піхви:

  • занадто глибоке розміщення датчика, що досягає склепіння піхви
  • поганий контрастний дозвіл кордонів між шийкою матки і патологічними ураженнями піхви
  • викликана деформація шийки матки і піхви під тиском датчика.

Анатомічні фактори, які впливають на оцінку:

  • змінне положення шийки матки по відношенню до піхви в залежності від положення матки
  • ступінь заповнення сечового міхура і прямої кишки
  • напруга тазової діафрагми в залежності від рівня релаксації пацієнта.

В даний час візуалізація піхви може бути поліпшена шляхом застосування інших методів оцінки.
Джерело

Оцініть, будь ласка, статтю:

Написати відгук