Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Ультразвукова візуалізація при запальних захворюваннях органів малого тазу і тубооваріальному абсцесі

★ ★ ★ ★ ☆

09.07.2019 "Статті"


Автор:  Anjali Agrawal

Практичні основи

Запальні захворювання органів малого тазу (ЗЗОМТ) – це загальний термін, що означає інфекційне ураження органів статевої системи та оточуючих їх структур.

Вони охоплюють широку категорію захворювань, включаючи ендометрит, сальпінгіт, сальпінгоофорит, тубооваріальний абсцес і перитоніт тазу. Перебіг захворювання може бути безсимптомним, мати легкі неспецифічні симптоми або мати блискавичний характер. Оперативна діагностика і лікування цього стану мають вирішальне значення, тому що ускладнення ЗЗОМТ можуть бути небезпечними для життя і фертильності.

Біль у нижній частині живота і аномальні виділення з піхви є загальними симптомами. Часто при фізикальному огляді виявляються зміни рухливості шийки матки і болючість придатків. У важких випадках у пацієнток може спостерігатися токсемия і ознаки інфекції, такі як лихоманка, лейкоцитоз, підвищена ШОЕ або рівень С-реактивного білка.

Переважний метод діагностики

УЗД має бути першим діагностичним методом вибору при підозрі на ЗЗОМТ. Також УЗД показані для оцінки ускладнень ЗЗОМТ, які можуть вплинути на оперативне або неоперативне лікування або рішення про госпіталізацію пацієнта.

Трансвагінальне УЗД дозволяє детально візуалізувати матку і придатки, в тому числі яєчники і потовщені маткові труби. Трансабдомінальне УЗД доповнює ендовагінальне дослідження, тому що воно забезпечує загальне уявлення про стан інших тканин таза.

МРТ служить відмінним методом візуалізації в тих випадках, коли результати УЗД неоднозначні.

Час від часу може використовуватися КТ в якості початкового діагностичного дослідження для вияснення причин неспецифічної болі в області таза у жінок. КТ дуже чутлива до виявлення патології тазових органів.

Ультразвукова візуалізація при запальних - Малюнок1

Зображення 1: Ендовагінальне УЗД. Це зображення показує безехові трубні структури в придатковій області. Підозра на гідросальпінгс.

Ультразвукова візуалізація при запальних - Малюнок2

Зображення 2:Ендовагінальне УЗД. Це зображення показує відносно збільшений правий яєчник у пацієнтки, з посиленим кровотоком і невеликою кількістю вільної рідини навколо. Підозра на оофорит.

Ультразвукова візуалізація при запальних - Малюнок3

Зображення 3: Це УЗД показує помітно гетерогенний і потовщений ендометрій. Підозра на ендометрит.

Ультразвукова візуалізація при запальних - Малюнок4

Зображення 4: Трансабдомінальне УЗД. Це зображення демонструє ехогенну область в ендометрії з брудним затінюванням, що передбачає повітря в ендометрії і ендометрит. Крім того, присутні двосторонні складні структури. Підозра на тубооваріальний абсцес.

Комп’ютерна томографія

При ранніх термінах ЗЗОМТ КТ виявляє затемнення фасціальних площин нормального тазового дна, потовщення матково-крижових зв’язок, цервіцит, оофорит, сальпінгіт і скупчення рідини в порожнині матки, труб або тазу. 

Ультразвукова візуалізація при запальних - Малюнок5

Зображення 5: Рідина в порожнині матки зі зміненим тазовим жиром, наводить на роздуми про ендометрит.

Пізніше, може наступити реактивне запалення в суміжних органах, що виявляється як тонко- або товстокишкова непрохідність, гідронефроз або гідроуретер і запалення в правому верхньому квадранті (синдром Фітц-Хью-Кертіса).

Ультразвукова візуалізація при запальних - Малюнок6

Зображення 6: Тубооваріальний абсцес, що поширюється вздовж правого параколічного жолоба до підпечінкової області і супроводжується болем в правому верхньому квадранті.

Ультразвукова діагностика

УЗД є найбільш часто використовуваним методом візуалізації при підозрі на запальні захворювання органів малого таза. 

Гострі ЗЗОМТ

Результати можуть бути неспецифічними і ледь помітними при ранніх або помірних ЗЗОМТ, тому корисна кореляція з клінічними і лабораторними даними.

Матка може бути збільшена, мати нечіткі межі і накопичувати рідину в порожнині з потовщенням ендометрія. Також може спостерігатися підвищена ехогенність тазового жиру і наявність вільної рідини в порожнині тазу.

Яєчники можуть бути збільшені зі збільшенням числа фолікулів в результаті запалення.

Нормальні фалопієві труби важко візуалізувати при УЗД. Сальпінгіт може бути діагностований за допомогою ультразвуку як гіперехогенна структура з гіпоехогенним краєм набряку. При прогресуванні захворювання адгезія може викликати закупорку маткових труб, що призводить до накопичення гною і піосальпінксу. Розширені труби з потовщеними ендосальпінгеальними складками в поперечному перерізі нагадують зубчасте колесо. Гіперемію стінок і складок маткової труби видно на кольоровому доплер.

Руйнування архітектури яєчників і маткових труб в комплексі призводить до товстостінної, погано вираженої багатоядерної кістозно-твердої пухлини, званої тубооваріальний абсцес. Пізно виявлений ТОА може іноді розриватися, що призводить до перитоніту і внутрішньоочеревинного абсцесу.

ЧИ ПРАВИЛЬНО ВИ ДОГЛЯДАЄТЕ ЗА УЗ-АПАРАТОМ?


Завантажте посібник по догляду прямо зараз

Завантажити PDF

Хронічні ЗЗОМТ

Гідросальпінкс може розвиватися через скупчення рідини в закупореній трубі. Його можна розглядати як тонкостінну фалопієву трубу, яка містить безехову рідину, неповні перегородки і знак «намиста на струні», які є залишками ендосальпінгеальних складок. Кіста черевної порожнини також може розглядатися як локалізований збір рідини, що оточує матку і яєчники. Це наслідок спайок, що перешкоджають всмоктуванню рідини з розірваної кісти яєчника.

Гідросальпінкс і піосальпінкс зазвичай можна легко відрізнити від тазових вен і кишечника, візуалізуючи кольоровий потік всередині кровоносних судин і перистальтику кишечника.

Результати візуалізації при ТОА можуть бути неспецифічними і повинні відрізнятися від ендометрію, позаматкової вагітності, геморагічних кіст, пухлин яєчників і абсцесів з сусідніх органів.

Ультразвукова візуалізація при запальних - Малюнок7 Ультразвукова візуалізація при запальних - Малюнок8 Ультразвукова візуалізація при запальних - Малюнок9 Ультразвукова візуалізація при запальних - Малюнок10

У нашому каталозі ви можете вибрати УЗД апарати для акушерства і гінекології. Зв’яжіться з нашим менеджером і він відповість на ваші запитання.

Написати відгук