Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Трансвагінальне / трансректальне ультразвукове дослідження для оцінки інвазії міометрія при раку ендометрія: порівняння шести різних підходів

★ ★ ★ ★ ☆

03.06.2020 "Статті"


Автори: Juan Luis Alcazar, Laura Pineda,Txanton Martinez-Astorquiza Corral,Rodrigo Orozco, Jesus Utrilla-Layna, Leire Juez, Matias Jurado

ВСТУП

Інфільтрація міометрія є одним з найбільш важливих прогностичних факторів при раку ендометрія. Ризик метастазів в лімфатичні вузли значно зростає, коли рак ендометрія проникає глибше, ніж половина міометрія.

Сучасна практика в більшості установ включає інтраопераційну оцінку інфільтрації міометрія після видалення матки, щоб визначити, чи можна уникнути лімфаденектомії. Проте, інтраопераційна оцінка може бути недоступною в центрах і може збільшити вартість і тривалість операції. З цієї причини доцільно проводити передопераційну оцінку інфільтрації міометрія різними методами візуалізації.

Трансвагінальне ультразвукове дослідження використовувалося протягом багатьох років для оцінки інфільтрації міометрія при раку ендометрія.

Метою даного дослідження є порівняння діагностичних показників шести різних підходів для оцінки інфільтрації міометрія з використанням трансвагінального / трансректального ультразвуку у жінок з карциномою ендометріоїдного типу G1 або G2 тіла матки.

МАТЕРІАЛИ ТА МЕТОДИ

Дослідження включає в себе серію з 169 послідовних досліджень жінок з діагнозом ендометріоїдного раку типу G1 або G2 за результатами передопераційної біопсії. Було отримано схвалення Установчої ради, і всі пацієнти дали усну інформовану згоду.

Ультразвукова оцінка

Протокол сканування був однаковим протягом всього періоду дослідження. Після введення ендовагінального датчика в піхву або пряму кишку матку спочатку ретельно сканували в поздовжній площині з боку в бік. Потім вагінальний датчик був нахилений на 90°, і матка була відсканована в поперечній площині від шийки матки до дна. Потім вимірювали матку в трьох ортогональних площинах, а також товщину ендометрія на рівні його максимальної товщини в поздовжній площині.

Також було виконано КДК, але ця інформація не була взята до уваги при оцінці інфільтрації міометрія. У разі трансректального УЗД попереднє очищення прямої кишки виконувалося простою ректальною клізмою.

Всі жінки, включені в дослідження, також пройшли 3D-УЗД. По крайній мірі, один тривимірний вид матки був збережений у всіх випадках і згодом проаналізований з використанням програмного забезпечення 4D view (GE Medical Systems, Little Chalfont, Великобританія).

Протягом періоду дослідження використовувалося кілька доступних ультразвукових апаратів, всі з яких були оснащені ендовагінальними датчиками з частотами від 5 до 10 МГц.

Підходи для оцінки інфільтрації міометрія

 

  • Візуальна оцінка лікаря

 

Глибину інфільтрації міометрія суб’єктивно оцінювали, дивлячись на точку, в якій перехід міометрія-ендометрія не був чітко ідентифікований, а потім, дивлячись на імовірно вільну від пухлини стінку міометрія в цій точці. При використанні протилежної стінки міометрія в якості порівняння, якщо була виявлена ​​виражена асиметрія, була встановлена ​​глибока (≥50%) інфільтрація; якщо товщина міометрія була однаковою в обох стінках міометрія, то визначалася поверхнева (<50%) інфільтрація.

 

  • Критерії Карлссона

 

Критерії об’єктивного вимірювання для оцінки інфільтрації міометрія, критерії Карлссона, були визначені як співвідношення між максимальною передньозаднім діаметром ураження ендометрія і передньозаднім діаметром матки, виміряним в сагітальній площині. Співвідношення ≥50% вказує на інфільтрацію міометрія ≥50% (зобр. 1), а співвідношення <50% вказує на інфільтрацію міометрія <50% (зобр. 2).

Трансвагінальне / трансректальне ультразвукове - Малюнок1
Зображення 1:  Трансвагінальне УЗД показує вимір співвідношення діаметра пухлини / передньозаднього діаметра матки, запропоноване Карлссоном. У цьому випадку співвідношення становить ≥50%, що вказує на інфільтрацію міометрія ≥50%.

Трансвагінальне / трансректальне ультразвукове - Малюнок2
Зображення 2:  Трансвагінальне УЗД показує вимір співвідношення діаметра пухлини / передньозаднього діаметра матки, запропоноване Карлссоном. У цьому випадку співвідношення становить <50%, що вказує на інфільтрацію міометрія <50%.

 

  • Товщина ендометрія

 

Ці дані були зібрані проспективно і були доступні для 166 жінок. Діагностичні показники були проаналізовані ретроспективно. Ми використовували витончення ≥18 мм для прогнозування ≥50% інфільтрації міометрія.

 

  • Об’ємне співвідношення пухлини / матки

 

Ми ретроспективно вирахували об’ємне співвідношення пухлина / матка зі збережених тривимірних зображень (зобр. 3). Ми використовували поріг ≤0,099 для прогнозування> 50% інфільтрації міометрія.

Трансвагінальне / трансректальне ультразвукове - Малюнок3
Зображення 3:  Тривимірна ультразвукова оцінка об’єму пухлини (A) і матки (B). У цьому випадку співвідношення становить 0,118, що вказує на інфільтрацію міометрія <50%.

 

  • Найкоротша відстань від пухлини до серози

 

Ми ретроспективно розрахували відстань від пухлини до серози (TDS) зі збережених тривимірних зображень (зобр. 4). Ми використовували граничне значення <9 мм для прогнозування інфільтрації міометрія ≥50%.

Трансвагінальне / трансректальне ультразвукове - Малюнок4

Зображення 4:  Тривимірна ультразвукова оцінка найкоротшої відстані від пухлини до серози (TDS). В цьому випадку TDS становить 10,5 мм, що вказує на інфільтрацію міометрія <50%.

 

  • Суб’єктивна модель Ван Хослбека

 

Ми ретроспективно оцінили цю модель, використовуючи запропоновану формулу: z = -2,6276 + 1,1458 × (передопераційна оцінка) + 2,2514 × (суб’єктивне враження). Ми використовували ймовірність ≥0,50 для прогнозування інфільтрації міометрія ≥50%, як це було запропоновано.

Остаточні гістопатологічні дані, що стосуються інфільтрації міометрія, були використані в якості золотого стандарту. Патологи не знали про ультразвукове дослідження. Стадія пухлини була встановлена відповідно до класифікації Міжнародної федерації гінекології та акушерства.

ЧИ ПРАВИЛЬНО ВИ ДОГЛЯДАЄТЕ ЗА УЗ-АПАРАТОМ?


Завантажте посібник по догляду прямо зараз

Завантажити PDF

РЕЗУЛЬТАТИ

Середній вік становив 60,7 роки (стандартне відхилення 10,3), в діапазоні від 32 до 91 року. 138 жінок (81,7%) були в постменопаузі, а 31 жінка (18,3%) – в пременопаузі.

Доопераційна ступінь пухлини склала G1 в 120 випадках (71,0%) і G2 в 37 випадках (21,9%). У 12 випадках (7,1%) ступінь пухлини не була визначена при передопераційній біопсії, але ми вирішили не виключати їх з дослідження.

Остаточний гістологічний діагноз виявив інфільтрацію міометрія ≥50% в 44 випадках (26,0%) і <50% в 125 випадках (74,0%).

Остаточні гістологічні оцінки були наступними: G1 (n = 100), G2 (n = 51) і G3 (n = 15). Стадії пухлини були наступними: стадія IA (n = 116), стадія IB (n = 23), стадія II (n = 1), стадія IIIA (n = 9), стадія IIIB (n = 2), стадія IIIC1 (n = 9), етап IIIC2 (n = 3) і етап IV (n = 3).

Джерело

Написати відгук