Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Міжнародні стандарти для структур головного мозку плода, засновані на серійних ультразвукових вимірах в рамках поздовжнього дослідження росту плода в рамках проекту INTERGROWTH – 21st. Частина друга

★ ★ ★ ★ ☆

12.04.2021 "Статті"


Автори: R. Napolitano  M. Molloholli  V. Donadono  E. O. Ohuma  S. Z. Wanyonyi  B. Kemp  M. K. Yaqub  S. Ash  F. C. Barros  M. Carvalho  Y. A. Jaffer  J. A. Noble  M. Oberto  M. Purwar  R. Pang  L. Cheikh Ismail  A. Lambert  M. G. Gravett  L. J. Salomon  Z. A. Bhutta  S. H. Kennedy  J. Villar  A. T. Papageorghiou

Перша частина

Збір результатів, автономний аналіз і контроль якості

Детальні описи методів отримання об’ємних зображень (ОЗ) представлені в інших джерелах. Якщо коротко, ОЗ голови були отримані на рівні аксіальної трансталамічної площини. Щоб отримати ОЗ, необхідно було виконати п’ять заздалегідь визначених критеріїв контролю якості сканування трансталамічної площини (Таблиця 1).

Реєстрація проводилася з блоком даних ОЩ та кутом нахилу (зазвичай 70°), відрегульованим таким чином, щоб охопити всю голову під час спокою плода, і коли мати просили затримати дихання і датчик залишався нерухомим.

Зображення в реальному часі спостерігали під час сканування, щоб підтвердити, що сканування включало всю голову без руху матері або плода під час сканування, в іншому випадку процес повторювався. Потім всі дані були відправлені в Координаційний центр якості ультразвукових досліджень в Оксфорді.

Таблиця 1: 

Трансталамічна площина Трансшлуночкова площина Трансцеребелярна площина
Симетричні півкулі Симетричні півкулі Симетричні півкулі
Є порожнина прозорої перегородки Є порожнина прозорої перегородки Є порожнина прозорої перегородки
Таламус видно Видно бічні шлуночки Таламус видно
Мозочок непомітний Мозочок непомітний Мозочок непомітний
Збільшення зображення на 30% Збільшення зображення на 30% Збільшення зображення на 30%

Офлайн-аналіз був проведений чотирма досвідченими сонографістами з координаційного відділу. Всі були навчені нейросонографії, і їх навчання спеціально стандартизовано для цілей цього дослідження з маніпулювання ОЗ для реконструкції та вимірювання площини. Об’ємні маніпуляції і вимірювання виконувалися з використанням програмного забезпечення виробника ультразвукових апаратів або програмного забезпечення для аналізу зображень з відкритим вихідним кодом (Medical Imaging Interaction Toolkit MITK, версія 0.12.2; Німецький онкологічний дослідний центр, Відділ медичної і біологічної інформатики, www.mitk.org).

Це було зроблено тому, що програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом було більш «зручним для користувача». Була підтверджена сумісність вимірювань між програмним забезпеченням виробника і програмою аналізу зображень з відкритим вихідним кодом (середня відтворюваність була в межах 0,7 мм).

Всі сонографісти були інформовані про вимірювання під час дослідження. Крім того, у всій вибірці було проведено суворий контроль якості: критерії якості зображення використовувалися для забезпечення максимально можливої ​​оцінки для кожної витягнутої площини (Таблиця 1) перед виміром п’яти ключових структур.

Статистичний аналіз

Ми слідували підходу моделювання, який раніше використовувався нашою групою для побудови графіків росту плоду. Таким чином, дробові поліноми, що моделюють середні значення і стандартне відхилення, використовувалися для моделювання біометричних вимірювань структур мозку в залежності від гестаційного віку.

Наша загальна мета полягала в тому, щоб отримати центилі, які плавно змінюються з віком і максимізують простоту без шкоди для відповідності моделі. Якість підгонки оцінювалася за допомогою графіків Q – Q і діаграми розсіювання Z-значень в залежності від гестаційного віку. Також були розраховані середні відмінності між спотереженими і підібраними центилей.

Для дослідження відтворюваності використовувалися графіки Бланда – Альтмана для кількісної оцінки рівня згоди і мінливості вимірів. Відмінності між спостерігачами і всередині спостережень виражалися в абсолютних величинах (мм). Аналіз був виконаний з використанням Stata 11 (StataCorp., College Station, TX, USA).

Отримані результати

Після виключення 442/451 (98,0%) ОЗ були використані для реконструкції площин і створення діаграм головного мозку плода. В антенатальному або постнатальному періоді у вибраних плодів не було виявлено вроджених вад розвитку, і ні одне немовля не відповідало критеріям виключення, встановленим для 2-річного спостереження.

Як і очікувалося, враховуючи випадковий вибір, демографічні дані матері і результати вагітності були аналогічні таким у загальній популяції дослідження, що підтверджує низький ризик перинатальних ускладнень.

Отримані результати

Після виключення 442/451 (98,0%) ОІ були використані для реконструкції площин і створення діаграм головного мозку плода. В антенатальному або постнатальному періоді у вибраних плодів не було виявлено вроджених вад розвитку, і ні одне немовля не відповідав критеріям виключення, встановленим для 2-річного спостереження.

Як і очікувалося, враховуючи випадковий вибір, демографічні дані матері і результати вагітності були аналогічні таким у загальній популяції дослідження, що підтверджує низький ризик перинатальних ускладнень.

З 442 немовлят 297 (67,2%) були обстежені їх батьками у віці 1 року; з них 289 (97,3%) були також оцінені сертифікованим експертом в середньому віці 12,3 місяця (діапазон від 10,9 до 19,4 місяців). За словами батьків, 99% немовлят мали цілком нормальний руховий розвиток. Тільки три (1%) немовляти не досягли етапів «сидіти без підтримки» і «стояти зі сторонньою допомогою».

Вимірювання структури мозку у цих дітей перебували в межах 5-го і 95-го центиля. В цілому було гарне співвідношення між досягненням контрольних точок, про які повідомляли батьки, і результатами оцінки сертифікованим лікарем (середня згода 96% (діапазон 92-100%)). Обнадіює те, що майже у всіх випадках, в яких присутня розбіжність між двома оцінками, лікар повідомляв про більш раннє досягненні цілі, ніж батько (батьки), підтверджуючи низький ризик ненормального довгострокового результату в нашій когорті.

Подальше спостереження у віці 2 років було доступно у 304 дітей. Результати цієї докладної оцінки демонструють порівнянність із захворюваністю, зареєстрованою у дітей із загальної когорти, які пройшли оцінку рухового і нервового розвитку (Зобо. 1). Середнє значення і стандартне відхилення ваги, довжини тіла і окружності голови дітей у віці 2 років склали 12,3 ± 1,7 кг, 87,4 ± 3,7 см і 47,7 ± 1,6 см, відповідно, а Z- бали були в межах очікуваних значень показника росту дитини ВООЗ.

Розвиток моторики для двох етапів, не досягнутих до віку 1 року ( «самостійне стояння» і «самостійна ходьба»), було підтверджено як нормальне через 2 роки в 99% і 98% відповідно.

Міжнародні стандарти для структур - Малюнок1
Зображення 1: Графік, що показує медіанний вік (3-й і 97-й центилі) при досягненні чотирьох основних етапів моторного розвитку у дітей, включених в дослідження стандартів росту плода INTERGROWTH-21 (●) і дітей, включених в дане дослідження (■). Для порівняння, медіана, 3-й і 97-й центилів ВООЗ для досягнення тих же контрольних показників представлені сірими стовпцями.

Як візуальна оцінка діаграм розсіювання Z-показників по гестації, так і критерії згоди, оцінені шляхом порівняння емпіричних центилів зі згладженими центильними кривими з урахуванням гестаційного віку, показали гарну згоду.

Рівняння для середнього значення моделей дробової поліноміальної регресії для кожної виміряної структури представлені в таблиці 2, що дозволяє розрахувати будь-який бажаний центиль відповідно до гестаційного віку в точних тижнях.

Таблиця 2: 

Структура Значення
Тім’яно-потилична борозна  
Значення 10.29428 − (122.8447 × GA–1) + (0.00001038 × GA3)
Середнє значення 1.596042 − (257.2297 × GA–2)
Сільвієва борозна  
Значення 80.27012 − (32.7877 × GA–0.5) − (100.1593 × GA–0.5 × Ln(GA))
Середнє значення 2.304501 − (353.814 × GA–2)
Передній ріг бічного шлуночка  
Значення 6.396214 + (0.00006205 × GA3)
Середнє значення 1.204454
Атріум заднього рогу бокового шлуночка  
Значення 4.389214 + (38.10015 × GA–1) + (0.0000020063 × GA3)
Середнє значення 0.6707227 + (0.034258 × GA)
Цистерна магна  
Значення Exp(2.098095 − (239.0659 × GA–2) − 0.0000001547 × GA3))
Середнє значення 0.2297936 + (8.1872 × GA–2)

Міжнародні стандарти для структур - Малюнок2
Згладжені центилі для тім’яно-потиличної борозни (мм) відповідно до точного терміну вагітності (GA)

Міжнародні стандарти для структур - Малюнок3

Згладжені центилі для сільвієвої борозни (мм) відповідно до точного терміну вагітності (GA)

Міжнародні стандарти для структур - Малюнок4
Згладжені центилі для переднього рогу бічного шлуночка (мм) відповідно до точного терміну вагітності (GA)

Міжнародні стандарти для структур - Малюнок5
Згладжені центилі для атріуму заднього рогу бокового шлуночка (мм) відповідно до точного терміну вагітності (GA)

Міжнародні стандарти для структур - Малюнок6
Згладжені центилі великої цистерни (мм) відповідно до точного терміну вагітності (GA)

Сильні сторони і обмеження

Ключовою перевагою нашого дослідження є те, що ми прийняли дизайн, рекомендований ВООЗ. Ми визначили міські райони, в яких жінки мали низький ризик перинатальних ускладнень. Потім учасниці були відібрані в цих регіонах на основі їх індивідуальних характеристик. Всі ультразвукові вимірювання проводилися спеціально з метою створення міжнародних стандартів зі стандартизацією всіх дослідних центрів з використанням централізовано навченого персоналу і спеціально адаптованого ультразвукового устаткування для маскування вимірювань. Для автономного аналізу ми розробили нову стратегію контролю якості. Для аналізу набору даних використовувалися найбільш підходящі статистичні методи.

ЧИ ПРАВИЛЬНО ВИ ДОГЛЯДАЄТЕ ЗА УЗ-АПАРАТОМ?


Завантажте посібник по догляду прямо зараз

Завантажити PDF

Можна стверджувати, що для оцінки росту плоду слід використовувати тільки поздовжні дані. Однак, з огляду на дизайн FGLS, в якому жінки в основному мали рівну кількість відвідувань під час вагітності, і ці відвідини були відповідно до того, що було заздалегідь зазначено в протоколі, дані поперечного перерізу були отримані, щоб гарантувати репрезентативну кількість структур мозку, вимірюванну за гестаційний тиждень. У підібраній моделі це враховано.

Проект INTERGROWTH-21st і багатоцентровое еталонне дослідження росту плода ВООЗ раніше продемонстрували можливість узагальнення для географічно різних міжнародних популяцій антропометричних стандартів, розроблених з використанням розпорядчого підходу.

Джерело

Написати відгук