Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Еластографія – неінвазивний метод оцінки еластичності тканин в онкології

★ ★ ★ ★ ★

20.07.2017 "Статті"


Щорічно ультразвукові дослідження стають досконалішими і точнішими, що пояснюється впровадженням нових технологій і модернізацією морально застарілого обладнання. ЕхоКГ, вимірювання пружності тканин, тривимірна реконструкція плода в утробі матері – ось лише деякі з інновацій, які дозволили вивести застосування стаціонарних і портативних сканерів на принципово новий рівень.

Для проведення досліджень сучасні УЗД апарати використовують наступні методи ультразвукової діагностики:

 • доплерографія;
 • ехографія;
 • еластографія.

Перший метод призначений для дослідження судин і рідин, які циркулюють ними. Другий використовується для обстеження внутрішніх органів і тканин. Еластографія масово стала використовуватися нещодавно, проте швидко завоювала довіру серед лікарів, зокрема – онкологів. Метод дозволяє застосувати модуль пружності Юнга для проведення кількісної та якісної оцінки еластичності тканин, що істотно підвищує ефективність УЗ діагностики.

001

Рис.1. Компресійна еластграфія щитовидної залози

002

Рис. 2. Компресійна еластографія печінки

Як відомо, пружність новоутворень відрізняється від здорових тканин. Саме тому метод став настільки затребуваним в онкології.

Під поняттям еластографієї розуміється вимірювання коефіцієнту пружності м’яких тканин, який залежить від їх стійкості до механічного розтягування/стиснення. Показник можна розрахувати за допомогою двох формул:

 1. Е = σ / ε, де «Е» – це компресійна еластографія, «σ» – величина компресії, а «ε» – відносна величина деформації досліджуваної ділянки тканини.
 2. E = 3ρC2, де «Е» – еластографія зсувної хвилі, «C» – це швидкість поширення зсувної хвилі, а «ρ» – щільність речовини, що досліджується.

Компресійна еластографія дозволяє отримати якісну оцінку пружності тканин, підтвердивши або спростувавши наявність ущільнень. Оператор зіставляє зображення досліджуваної ділянки до і після фізичного впливу на її поверхню, який здійснюється або натисканням датчика, або в результаті природного руху органів. Метод не позбавлений недоліків:

 • компресійна еластографія не дозволяє кількісно оцінити жорсткість тканини;
 • на якість дослідження впливає тривалість, сила і напрямок деформації тканин, форма і розмір органів;
 • в процесі обстеження не враховується в’язкість тканини;
 • сила натискання при різних видах досліджень відрізняється;
 • результати можуть спотворюватися під впливом природних рухів органів і судин;
 • точність дослідження знижується зі збільшенням глибини сканування.

Незважаючи на перераховані вище недоліки, недавні дослідження «Зображення еластичності тканин з використанням ультразвукового апарату» (Гарра Б.С.) підтвердили високу ефективність компресійної еластографії. Метод на 15% знижує необхідність в інвазивних втручаннях, таких як біопсія.

Серед пристроїв, що підтримують дану технологію, доцільно виділити: Siemens S1000, X700; Toshiba Aplio XG, 300,400, Xario 200; GE Logiq S8, S7, P9, Voluson E10, E8, E6, S10, S8. Philips Affinity 50, ClearVue850, Esaote MyLabClassC, MyLabTwice, MyLabSeven, MyLabAlpha, Samsung HS60, HS50, HM70A, A35, A30, WS80, Accuvix XG; Aloka Aplha 7, Prosound F75, Hitachi HiVision (вся лінійка), Hitachi Arietta (вся лінійка); Mindray Resona 6, DC8, DC-70, DC-60, DC-40, DC-N3 PRO, DC-30, M9.

Еластографія зсувної хвилі – кількісний метод оцінки пружності тканин. В основі методу лежить фіксація поперечних пружних хвиль, які поширюються в м’яких і твердих тканинах після впливу ультразвуку. Апарат фіксує швидкість поширення зсувних хвиль (визначається прямо пропорційним модулю Юнга модулем зсуву). На відміну від компресійної еластографії, даний метод дозволяє застосовувати низькочастотні датчики, що збільшує глибину сканування без втрати точності.

003

Рис. 3. Еластографія зсувної хвилі щитовидної залози Virtual Touch IQ

004

Рис.4. Еластографія зсувної хвилі печінки Virtual Touch Quantification

Як і в попередньому випадку, еластографія зсувної хвилі має деякі недоліки: на якість дослідження впливають різні включення, межі тканин, шуми і «артефакти». І все ж, даний метод УЗД вважається найбільш ефективним в онкології, оскільки дає можливість не тільки визначити жорсткі тканини, але і розрахувати коефіцієнт їх пружності. Особливо інформативне застосування еластографії зсувної хвилі у гастроентерології для оцінки дифузних фіброзних захворювань печінки (фіброз, цироз).

Технологія, раніше доступна тільки в окремих системах експертного класу, сьогодні набула широкого поширення: Siemens S2000, S3000; Toshiba Aplio 500, 700,800, 900; GE Logiq E9; Supersonic Aixplorer; Philips EPIQ 5, EPIQ 7, Affinity 70; Hitachi HI VISION Ascendus, ARIETTA V70; Esaote MyLabTwice, MyLabEight, Samsung RS80A, Mindray Resona 7.

14.10.2019

Максим Пелипенка

★ ★ ★ ★ ★

Написати відгук