Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Як використовувати ультразвукове дослідження органів малого тазу для підтримки пацієнтів з анорексією на шляху до одужання

06.12.2023 "Статті"


Нервова анорексія призводить до нерегулярних менструацій та інших проблем репродуктивного здоров’я. Ультразвукове дослідження органів малого тазу контролює одужання і дає об’єктивні показники.

Як використовувати ультразвукове дослідження - Малюнок1

Нервова анорексія може спричинити довготривалі наслідки для здоров’я молодих жінок, особливо, якщо не приділяти належної уваги цьому захворюванню та його ризикам. Спочатку розпізнавши підлітків і молодих жінок з розладами харчової поведінки, а потім запровадивши належне лікування в координації з іншими спеціалістами, лікарі акушери-гінекологи можуть досягти найкращого результату для пацієнтки.

Ультразвукове дослідження органів малого тазу, трансвагінальне або трансабдомінальне, є ключовим інструментом для гінекологів для моніторингу росту, репродуктивного розвитку та фертильності у пацієнтів, які одужують від анорексії. Багато жінок, які одужують від анорексії, здатні зачати і виносити здорову вагітність.

Як використовувати ультразвукове дослідження - Малюнок2
3D матка, технологія візуалізації Voluson™ HDlive™

Ризики для жінок з анорексією

На анорексію можуть страждати люди будь-якої статі, віку, раси чи економічного статусу, але значну частину пацієнтів складають жінки у віці від 12 до 25 років, згідно з Програмою лікування розладів харчової поведінки у дітей та підлітків при Рочестерському медичному університеті. Цей розлад харчової поведінки характеризується труднощами з підтриманням здорової ваги, обмеженням калорій, надмірними фізичними навантаженнями і, часто, спотвореним образом тіла. Люди з анорексією, як правило, мають дуже низький індекс маси тіла (зазвичай нижче 17,5) і часто страждають від порушень овуляції або взагалі припиняють менструації. Приблизно від 66 до 84 відсотків жінок з анорексією страждають на аменорею, згідно з дослідженням, опублікованим у Міжнародному журналі про розлади харчової поведінки.

Анорексія у молодих дівчат може призвести до затримки статевого дозрівання, дисфункціональної овуляції, проблем з розвитком ендометрію та порушення росту кісток. Вважається, що це пов’язано з падінням рівня лептину, що призводить до зниження рівня ГнРГ, згідно з дослідженням Міжнародного журналу про розлади харчової поведінки. Належне лікування та повернення до нормальної маси тіла може вирішити ці проблеми для більшості людей.

Спостереження за анорексією

Якщо ви підозрюєте у пацієнта анорексію, першим кроком є проведення скринінгу на цей стан. Опитувальник щодо розладів харчової поведінки та опитувальник SCOFF – це стандартизовані інструменти, які допоможуть вам оцінити стан пацієнта та забезпечити йому належне лікування.

Стандартне лікування анорексії передбачає обмеження активності та збільшення споживання калорій для підвищення ІМТ. Однак таке лікування, як правило, призводить до накопичення жиру навколо талії, що може загострити проблеми з самооцінкою. Використання ультразвуку для визначення складу тіла дає змогу отримати більш конкретні параметри здоров’я пацієнта. Вимірювання товщини жирового шару у восьми конкретних ділянках, включаючи верхню частину живота, нижню частину живота і литки, дає більш чітку картину змін в організмі пацієнта під час терапії, згідно з дослідженням, проведеним в журналі Clinical Nutrition.

Для гінекологів, які ведуть пацієнтку, що лікується від анорексії, ультразвукове дослідження органів малого тазу додає багато інформації, що виходить за рамки простого вимірювання ваги та зросту. Стандартні вимірювання для дівчат і жінок для досягнення ідеальної ваги не завжди враховують те, що відбувається в репродуктивних органах, а це означає, що сама по собі вага не може передбачити повернення менструацій. У деяких жінок, які досягають своєї цільової ваги, цикл так і не відновлюється. Самостійні повідомлення про менструацію можуть бути помилковими, оскільки жінки можуть повідомляти про кров’янисті виділення або нерегулярні кровотечі як про менструацію.

Як використовувати ультразвукове дослідження - Малюнок3
Матка, УЗД Voluson™ з використанням трансвагінального датчика RIC5-9D

УЗД органів малого тазу також може полегшити занепокоєння ваших пацієнтів, зменшуючи необхідність стояти на вагах і стежити за збільшенням ваги. Ультразвук забезпечує об’єктивну оцінку одужання та росту пацієнта.

Як використовувати ультразвукове дослідження - Малюнок4
Матка 3D, Voluson™ SWIFT

Трансабдомінальне ультразвукове дослідження вимірює довжину матки, товщину ендометрію та об’єм яєчників, а також виявляє наявність кіст. У пацієнток-підлітків може спостерігатися синдром полікістозу яєчників, і це може бути ще однією причиною відсутності менструації. УЗД також дає чітке уявлення про зрілість органів малого тазу. У жінок з меншим об’ємом яєчників і матки аменорея може тривати довше. Результати УЗД також можуть допомогти у визначенні цілей щодо набору ваги на основі дозрівання репродуктивних органів.

Як використовувати ультразвукове дослідження - Малюнок5
3D полікістоз яєчників, Voluson™

У деяких жінок з різкою втратою ваги внаслідок анорексії може спостерігатися регресія довжини матки, розміру яєчників і смужки ендометрію. Це може викликати занепокоєння з точки зору майбутніх наслідків для фертильності і повинно призвести до обговорення довгострокових наслідків.

 

Фертильність та анорексія

Молоді люди, які борються з анорексією або страждали на неї в минулому, можуть почати замислюватися про свою фертильність. Люди з анорексією дійсно мають вищий ризик безпліддя та гірші акушерські результати. Однак жінки, які одужали і мають здорову вагу, часто здатні завагітніти. Важливо розуміти, на якому етапі одужання перебуває кожна окрема пацієнтка.

Проконсультуйте пацієнток щодо ризику завагітніти під час анорексії, який може включати підвищений ризик викидня, низький приріст ваги під час вагітності та народження дитини, яка не відповідає її гестаційному віку, згідно з дослідженням та опитуванням у журналі Fertility and Sterility. Пацієнткам, які продовжують боротися з анорексією, може знадобитися більше шести місяців, щоб завагітніти.

Відновлення здорових харчових звичок і нормалізація ваги тіла – найкращий спосіб відновити фертильність і мати хороші результати вагітності. Якщо пацієнтка одужує, але менструації все ще рідкісні, їй можуть знадобитися препарати для стимуляції овуляції. Дослідження показали, що жінки, які мають здорову вагу і менструацію, незважаючи на анорексію в анамнезі, не мають підвищеного ризику безпліддя.

Ще один момент, на який слід звернути увагу: жінки з анорексією мають вищий рівень незапланованої вагітності, можливо, через відсутність менструацій. Переконайтеся, що ваші пацієнтки розуміють, що, хоча у них може не бути менструації, у них все ще може бути овуляція.

Найкращі практики скринінгу розладів харчової поведінки

Однією з ключових практик для акушерів-гінекологів є скринінг будь-якого пацієнта, який, як видається, має ризик розладу харчової поведінки, щоб забезпечити йому належне лікування. В опитуванні репродуктологів, опублікованому в журналі Fertility and Sterility, більшість погодилися з тим, що важливо проводити скринінг на розлади харчової поведінки та розпитувати про фізичні вправи; однак на практиці лише 35% лікарів фактично проводять обстеження пацієнтів під час візитів до лікарів з метою преконцепції. Скринінг пацієнтів під час офісного візиту або під час обговорення майбутньої вагітності може забезпечити направлення до відповідних спеціалістів, таких як дієтолог або консультант.

Пацієнтам, які вже повідомили вам про розлад харчової поведінки, ви можете використовувати УЗД органів малого тазу для моніторингу їхнього одужання. Трансабдомінальне УЗД дає об’єктивну оцінку зрілості органів малого тазу і може допомогти спрогнозувати повернення менструації. Ультразвук у поєднанні з цільовими показниками ваги може стати орієнтиром для початку планування вагітності.

Важливо знати, коли звернутися до спеціаліста. Деякі жінки після одужання все ще не можуть завагітніти, і якщо пацієнтка безуспішно намагається завагітніти більше 6 місяців, можливо, настав час направити її до фахівця з репродуктології.

Якщо пацієнтка, яка одужує від анорексії, успішно завагітніла, використовуйте ультразвукове дослідження для спостереження за нею протягом усієї вагітності. Оскільки під час вагітності вага збільшується, і її важко скинути одразу після пологів, ваші пацієнтки зі спотвореним образом тіла можуть повернутися до порушених харчових звичок. Продовжуйте використовувати скринінгові інструменти або скеруйте пацієнток до консультанта, щоб переконатися, що ваші пацієнтки підтримують здоровий образ тіла і дотримуються здорових харчових звичок протягом вагітності та післяпологового періоду.

Як використовувати ультразвукове дослідження - Малюнок6
Восьмитижневий ембріон, технологія візуалізації Voluson™ UltraHD

Як використовувати ультразвукове дослідження - Малюнок7
Восьмитижневий ембріон, технологія візуалізації Voluson™ UltraHD

За умови розпізнавання, належного обстеження та лікування жінки з анорексією можуть мати здорову вагітність і здорових новонароджених. Забезпечте оптимальне лікування та скринінг протягом періоду одужання, підготовки до вагітності та зачаття, щоб ваші пацієнтки залишалися на правильному шляху.

Написати відгук