Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Великі множинні кістозні ураження в шийці матки: Диференціальна діагностика та значимість

★ ★ ★ ★ ☆

24.07.2019 "Статті"


Автор: Ahmed Samy El‑Agwany

Вступ

Кісти шийки матки поширені у жінок репродуктивного віку. Найчастіше такі кісти маленькі і безсимптомні, і великі зустрічаються вкрай рідко, тому і можуть бути помилково діагностовані як злоякісна пухлина.

Дослідження конкретного випадку: ми повідомляємо про випадок великої множинної комплексної кісти, яка підозрювалася як злоякісна пухлина при дослідженні. При огляді органів малого таза і УЗД виявлена ​​здута шийка матки з множинними великими складними порожнинами. Пацієнтку лікували тотальною гістеректомією і оментектомією після аспірації рідини з кіст шийки матки для видалення побічних ефектів і обмеження ускладнень. В ході операції також було виявлено гранульозний клітинну пухлину яєчника, сальниковий панікуліт.

Висновок: для диференціальної діагностики пухлин шийки матки слід мати на увазі великі кісти сечового міхура. УЗД корисно для діагностики гігантських кіст і може допомогти у виключенні варіантів злоякісних новоутворень. Диференціація між злоякісним кістозним ураженням, таким як злоякісна аденома, і доброякісним кістозним ураженням є критичною, але важкою.

Історія хвороби даного випадку

47-річна жінка, G4P3 + 1, з 18 років має нерегулярні менструації. Була направлена ​​в лікарню зі скаргами на біль і відчуття розтягнення в нижній частині живота. Бімануальне дослідження органів малого тазу показало, що велика набрякла м’яка шийка матки більша, ніж сама матка, не має параметричних уражень і некрозу. УЗД виявило товщину ендометрія близько 9 мм і чітко виражене з’єднання ендометрія з міометрієм. Шийка матки була збільшена приблизно на 10 см × 7 см. Доплер показав внутрішньоцервікальну помірну васкуляризацію з резистивним індексом 0,48.

Шийка матки на УЗД виглядає як маса з мультилобулірованим малюнком з декількох складних кістозних уражень, з найбільшим з них близько 3 см з ехогенним вмістом без васкуляризації.

Крім того, було виявлено ​​правостороннє гетерогенне придаткове утворення, розміром близько 18 см × 15 см, в основному спаяне з кістозними ділянками, з низькою васкуляризацією. Крім того, був виявлений помірний асцит.

Сканування за допомогою комп’ютерної томографії виявило велике утворення придаткового комплексу близько 11,5 × 18 × 14 з розширеною лівосторонньою зруйнованою гонадною судиною і кістозним ураженням, яке збільшує шийку матки до розміру 8 см, до того ж було виявлено сальниковий вузол близько 1 см.

Згідно з результатами бімануального обстеження тазу та УЗД, був поставлений діагноз: новоутворення яєчників з підозрою на ендофітний рак шийки матки.

Пацієнтці не проводили мазок PAP або ендоцервікальний забір.

Під час лапаротомії було виявлено правостороннє тверде придаточне утворення з балонною шийкою матки, внаслідок чого була проведена повна гістеректомія після аспірації рідини з шийки матки з метою усунення двосторонньої сальпінгоофоректоміі і інфраколічної оментектоміі.

Сальник був вузлуватим, твердим і легко рвався при розтягуванні, що могло бути ранньою ознакою мікроскопічного поширення ураження в черевну порожнину (метастазування).

Результати патологоанатомічного дослідження показали множинні шийні кістозні простори, вистелені епітелієм ендоцервікального типу, що було сумісно з кістозним ураженням шийки матки і гранульозною пухлиною яєчника.

Великі множинні кістозні ураження - Малюнок1

Великі множинні кістозні ураження - Малюнок2

Обговорення

Цервікальне мультикістозне ураження, яке проникає глибоко в строму шийки матки і містить тверді компоненти, може свідчити про злоякісне утворення. Варіативний ряд даної патології починається від гіперплазії до злоякісної пухлини високого ступеня тяжкості, заснований на відсотковому вмісті твердих компонентів в осередку ураження, що не мало місце у нашої пацієнтки.

Навпаки, доброякісні ураження не проникають глибоко в строму, мають невеликий розмір, чіткі краї і не містять твердих компонентів.

Проте, псевдонеопластичні ураження залоз, такі як матковий цервіцит, тунельний кластер, глибокі ендоцервікальні залози, глибокі кісти Наботі, ендоцервікальна гіперплазія, метаплазія, ендометріоз і інфекційні захворювання, являють собою доброякісні ураження, але часто гістологічно і рентгенологічно їх плутають зі злоякісним новоутворенням шийки або злоякісною пухлиною матки.

Диференціація між злоякісною аденомою і псевдонеопластичними ураженнями залоз може бути неможливою, а патологічна диференціація утруднена, тому що гістопатологічні особливості цих об’єктів схожі.

Аденокарцинома є підтипом раку шийки матки, що характеризується бочкоподібним утворенням, зі збереженням ендоцервікального епітелію через його підслизове розташування. Вона має тенденцію вражати більше молодих жінок (<35 років), що призводить до гіршого прогнозу, ніж плоскоклітинний рак, який може бути некротичним, але зазвичай не має кістозних просторів.

Доброякісні ураження, такі як матковий цервіцит, пов’язані з в’язкими желеподібними, жовтими або каламутними виділеннями і відчуттям тиску в малому тазі або дискомфортом. Цервіцит матки проявляється у вигляді круглого вогнища запалення, розташованого в центрі шийки матки.

Ендоцервікальна гіперплазія локалізується в ендоцервіксі і поверхневому (внутрішньому) шарі шийної стінки. Вона часто спостерігається у жінок, які приймають оральний прогестерон, і у жінок, які вагітні або недавно народили. Викликаючи потовщення ендоцервікальної слизової оболонки з кістозними змінами або без них, ендоцервікальна гіперплазія може мати однорідний твердий компонент і центральне, чітко окреслене вогнище, що нагадує географічну карту.

Кіста Набота – ураження, яке зазвичай розташовується там, де можна знайти ендоцервікальні залози; проте, вона іноді може поширюватися глибоко в цервікальну строму. Вона є ретенційною кістою шийних залоз, яка викликана хронічним запаленням з рубцюванням. Кістозне накопичення слизу в розширених залозах пояснює особливості її формування.

Наботіанська кіста проявляється у вигляді одиничного кістозного ураження або у вигляді множинних кістозних уражень в фіброзній стромі шийки матки, суміжних і округлих, з правильними межами.

Множинні кісти показують ультразвукове посилення задньої частини тіла. Невеликий розмір і чітко визначені межі можуть використовуватися для диференціації наботіанських кіст від злоякісних новоутворень.

Тунельний кластер – це тип кісти Набота, що характеризується складною мультікістозною дилатацією ендоцервікальних залоз. Це доброякісна пухлина псевдонеопластичне залозисте ураження шийки матки. Він зустрічається приблизно у 8% дорослих жінок, 40% з яких вагітні. Тунельний кластер, швидше за все, є результатом стимулюючого явища, що виникає під час вагітності, яке може зберігатися протягом різного періоду часу і зазвичай складається з округлого скупчення з 20-50 щільно упакованих канальців різних розмірів.

ЧИ ПРАВИЛЬНО ВИ ДОГЛЯДАЄТЕ ЗА УЗ-АПАРАТОМ?


Завантажте посібник по догляду прямо зараз

Завантажити PDF

Заключення

Кісти шийки матки можуть бути множинними і досягати великого розміру – до 4 см кожен. Це зазвичай доброякісна патологія, але ми повинні мати на увазі рідкісну злоякісну аденому. Множинні кістозні ураження в шийці матки можуть широко варіювати від поширених доброякісних до рідкісних злоякісних.

Таким чином, непотрібної гістеректомії можна уникнути до гістопатологічного доказу злоякісності. Доброякісні кісти можна відрізнити від інших утворень за чітко визначеними краями, без твердих компонентів, без асоційованих аднексальних мас або кишкових поліпів і без надлишку рідких виділень.

Написати відгук