Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

КЕРІВНИЦТВО ПО УЗД ДЛЯ ВЕДЕННЯ ВАГІТНИХ ІЗ ВІРУСНОЮ ІНФЕКЦІЄЮ ZIKA ВІД ISUOG

★ ★ ★ ★ ★

08.07.2016 "Статті"


АВТОРИ:  AT Papageorghiou,B., Thilaganathan, CM Bilardo, А. Ngu,М. Еррера, LJ Salomon,JA Copel

Cпалах інфекції ZIKA  спостерігається в Північній і Південній Америці, Карибському басейні і південній частині Тихого океану. Інфекція поширюється в основному комарами роду Aedes, хоча також повідомляється про невелике число випадків передачі інфекції статевим шляхом. Широке поширення комарів, в поєднанні з відсутністю імунітету у населення, призвело до швидкої еволюції спалаху.

333

У більшості випадків ZIKA інфекція проходить без ускладнень, але були випадки захворювання Гієна-Барре після зараження. Крім того, було зареєстровано підвищену частоту діагностики аномалій головного мозку і мікроцефалії  в деяких районах з відомою передачею ZIKА. Вірус ZIKА може проникати через плаценту і був виявлений при аналізі навколоплідних вод вагітних з патологіями головного мозку плоду, а саме структурними аномаліями головного мозку та мікроцефалією, також вірус ZIKА був виділений посмертно з мозку плода з мікроцефалією.

222

ДІАГНОЗ

Тестування на наявність вірусу ZIKА в сироватці крові матері проводиться за допомогою зворотної транскрипції РСR (RТ-PCR) або виявлення ZIKA-специфічних IgM – антитіл. Обмеженням тестування RT-PCR є те, що тест  може виявити ZIKА тільки під час або відразу після гострої інфекції. Тестування ZIKА IgM є проблематичним через перехресну реактивність з іншими флавовірусами і деякими вакцинами.

Рекомендована тактика ведення

Вагітні жінки з наявністю  ZIKА симптомів, позитивною флавовірусною серологією або доведеною ZIKА інфекцією, потребують детальної ультразвукової оцінки:

  1. Точне визначення гестаційного віку

Точна оцінка гестаційного віку (GA) є першочерговим для побудови графіку зростання плоду належним чином, зокрема, оцінюється зростання окружності голови (HC).

В терміні гестації до 14тижнів оцінюється куприко-тім’яний розмір  (CRL). Якщо пацієнтка звернулась пізніше цього терміну, тоді термін гестації оцінюється по першому дню останніх місячних. Використання HC для оцінки GA, особливо в третьому триместрі, слід уникати.

  1. Базове ультразвукове сканування

У випадках <14 тижнів проводиться вимірювання CRL плода, біпаріетального розміру (БПР) і окружності голови (НС), оцінка анатомії плоду.

У випадках ≥ 14 тижнів використовуємо фетальну біометрію, включаючи БПР, HC, окружність живота (AC) і довжину стегнової кістки (FL).

Також проводиться оцінка анатомії плода: вимірювання бокових шлуночків, трансмозочковий розмір, перивентрикулярна або внутрішньошлуночкова ехогенність, форма бічних шлуночків.

  1. Кратність проведення  УЗД

Ульразвукову оцінку слід проводити кожні 4-6 тижні.

  1. Виявлення патологічних змін

Якщо оцінка УЗД виявляє показники фетометрії нижче очікуваного середнього значення для гестаційного віку плоду або ж виявляється патологія головного мозку (наприклад, внутрішньочерепні кальцификати, вентрикуломегалія), жінка направляється  в спеціалізований центр для більш детальної діагностики. Для проведення досліджень рекомендуємо використовувати апарат від компании GE Voluson E8.

Слід брати до уваги досвід пренатальної діагностики  внутрішньоутробних інфекцій, що включає наявність країв шлуночків неправильної форми, збільшення перивентрикулярної ехогенності з/без кістозних ураженнь, внутрішньошлуночкові спайки, звапнення, дисгенезія мозолистого тіла або черв’яка мозочка, збільшення великої цистерни і/або збільшення кількості спинномозкової рідини(ліквору) в  головному мозку.

У тих випадках, коли наступні сканування показують подальшу затримку росту плода за рахунок окружності голови (НС), або у випадках підтвердження патології головного мозку, тактика наступна:

  • Обговорення переваг і ризиків проведення амніоцентезу для ZIKА RT-PCR. В разі аномалії головного мозку плоду, виявленої під час УЗД і позитивного  результату ZIKА PCR, вірогідність асоціації висока.
  • Розглядається проведення магнітно-резонансної томографії мозку плоду, для виявлення відхилення, які не візуалізуються на УЗД.
  • Залежно від місцевих законів, переривання вагітності може бути обговорено на основі гестаційного віку та важкості отриманих результатів.
  1. Післяпологова тактика

Вимірювання окружності голови новонародженого повинно проводитися за стандартами для даного  гестаційного віку та статі.

Для підтвердження діагнозу повинна бути проведена гістопатологічна експертиза наявності вірусу ZIKА в плацентарній тканині та в пуповинній крові.

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/uog.15896/full

14.10.2019

Іван

★ ★ ★ ★ ★

Написати відгук