Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

ДЗЕРКАЛЬНІ АРТЕФАКТИ В ПРЕНАТАЛЬНІЙ ДІАГНОСТИЦІ: ВИПАДОК ВИЯВЛЕННЯ ПЛОДА “ПРИВИДА”

★ ★ ★ ★ ★

27.09.2016 "Статті"


222Дзеркальні артефакти утворюються шляхом відображення ультразвукових хвиль після того, як вони поширюються через тканину і стикаються  з інтерфейсом, здатним діяти як дзеркало. Типове відображення дзеркального артефакту складається з двох аналогічних структур, розділених на однакових відстанях від відбиваючого інтерфейсу. Ми повідомляємо про виявлення дзеркального артефакту у пацієнтки з одноплідною вагітністю в терміні гестації 18 тижнів, обстеження було проведено трансабдомінальним та трансвагінальним датчиком, проте зображення було інтерпретоване як двійня, також диференціальний діагноз проводився з черевною гетеротопічною вагітністю.

АВТОРИ:  Ahn H. Hernández-Andrade E. Romero R. Ptwardhan M. Goncalves L.F. Aurioles-Garibay A. Garcia M. Hassan S.S. Yeo L.

Дзеркальні артефакти утворюються шляхом відображення ультразвукових хвиль після того, як вони поширюються через тканину і стикаються  з інтерфейсом, здатним діяти як дзеркало. Типове відображення дзеркального артефакту складається з двох аналогічних структур, розділених на однакових відстанях від відбиваючого інтерфейсу. Ми повідомляємо про виявлення дзеркального артефакту у пацієнтки з одноплідною вагітністю в терміні гестації 18 тижнів, обстеження було проведено трансабдомінальним та трансвагінальним датчиком, проте зображення було інтерпретоване як двійня, також диференціальний діагноз проводився з черевною гетеротопічною вагітністю. Наявність синхронізованих, але протилежних рухів обох плодів, і розмите зображення другого плода, навели на думку про дзеркальний артефакт. Поверхня, що відбиває, була створена за допомогою інтерфейсу, розташованого між роздутим газом ректосимоїдним відділом товстої кишки та  задньою стінкою матки. Дзеркальні артефакти можуть призвести до діагностичних помилок. Цей випадок показує, як здуття ректосигмоїдного відділу товстого кишківника може генерувати зображення, яке імітує наявність другого плода або черевну гетеротопічну вагітність.
Незважаючи на значні досягнення в сфері ультразвукової візуалізації, діагностичні проблеми продовжують виникати. Прикладом цього є артефакти або помилки в зображенні, що призводять до появи на моніторі апарату структур, які насправді відсутні або спостереження хибної локалізації структур із спотворенною ехогенністю, різними розмірами та формою.
Артефакти притаманні для ультразвукової візуалізації і можуть з’являтись незалежно від досвіду лікаря і/або технічного устаткування. Прикладом такого артефакту є дзеркальний артефакт, при якому зображення дзеркальної структури на екрані глибше, ніж в реальності та розташоване на такій же відстані від справжнього утворення. Як правило, дзеркальне зображення візуалізується більш гіпоехогенним, розмитим і спотвореним в порівнянні з зображенням реальної структури, яка була записана до поглинання і заломлення ультразвукових променів.

Ми описуємо випадок появи “привиду” плода внаслідок дзеркального артефакту під час рутинного пренатального ультразвукового дослідження. Артефакт був зафіксований під час  трансабдомінального і трансвагінального сканування.

Клінічний випадок

Жінка 22 років, вагітність 3, обстежується в терміні гестації 18 тижнів. Попередні вагітності були без ускладнень і закінчились народженням доношених дітей, шляхом вагінальних пологів. Під час огляду у пацієнтки не було ніяких скарг. Під час трансабдомінального ультразвукового дослідження виявлено внутрішньоматкову вагітність, з фетальною біометрією відповідно терміну гестації, розрахованого по останній менструації, діагностовано нормальну анатомію плода. При проведені ультразвукового обстеження було виявлено друге плідне яйце, розташоване за першим плодом (Рис.1). Друге плідне яйце прилягало до задньої стінки матки та містило плід та амніотичну рідину, спостерігались рухи плоду. Враховуючи місце розташування другого плідного яйця поза порожниною матки, можна було запідозрити черевну гетеротопічну вагітність.

111

Рис.1. Трансабдомінальне ультразвукове сканування. Дзеркальний артефакт спостерігається позаду матки. Зверніть увагу на гіперехогенну ділянку між задньою стінкою матки та кишечником. Дзеркальний артефакт спостерігається тоді коли ультразвукова хвиля відбивається  перпендикулярно до скануючої поверхні.

Під час трансвагінального УЗД діагностовано плід в порожнині матки, який біометрично відповідає гестаційному віку, з нормальною руховою активністю. Проте, зафіксовано зображення плідного яйця, розташованого позаду матки, в якому візуалізуються частини плоду. Проведення повного анатомічного обстеження цього плода було ускладнено, так як не вдалося отримати чітке зображення всього плоду. Можна було оцінити тільки два біометричні параметри: стегнову та плечову кістки. Їх довжина була аналогічна розміру кісток плоду, якій знаходився в порожнині матки (Рис. 2).

222

Рис. 2. Трансвагінальне УЗД, що показує артефакт, який  створює дзеркальне зображення в правій частині сонограми, проте воно спотворене та розмите.

Зображення другого плода було отримано лише тоді, коли проводилось сканування під певним кутом (Рис.3). Після ретельного огляду та оцінки рухів другого плоду, що виявились синхронними з тими, що в плода, який локалізується в порожнині матки, за участю тієї ж кінцівки, але в протилежному напрямку. Рухи другого плоду були одинакові за амплітудою, але мали коротку затримку в часі. В сукупності ці дані викликали  підозру на наявність дзеркального артефакту. Коли ультразвукове дослідження повторювали, використовуючи різні кути сканування, спостерігалися ті ж самі результати. Адекватне зображення другого плода не вдалось отримати в жодній з сканованих площин.

Після проведення очистки кишки, при повторному обстеженні було виявлено одноплідну маткову вагітність, попередні ознаки дзеркального артефакту не виявлені. Для підтвердження діагнозу було проведено МРТ, встановлено одноплідну маткову вагітність.

333

Рис.3. Зображення дзеркального артефакту, сканування проводиться трансабдомінальним датчиком. На сонограммі спостерігаємо спотворене дзеркальне відображення голівки плоду, змінену форму та розміри, знижену ехогенність.

Якщо під час ультразвукового обстеження виявляємо артефакт, експерт повинен спробувати усунути його шляхом регулювання частоти ультразвукового датчика, а також налаштування тканинної гармоніки і/або зміна напрямку сканування. Ультразвукові артефакти, які своєчасно не діагностуються, приводять до діагностичних помилок, таких як наявність позаматкової вагітності, помилкова діагностика ангіоми під час ультразвукового дослідження черевної порожнини, штучних утворень трахеї внаслідок наявності  вузла в щитоподібній залозі під час УЗД шиї. Для проведення досліджень рекомендуємо використовувати апарат від компании GE Voluson E8.

14.10.2019

Тихаренко Никита Иванович

★ ★ ★ ★ ★

Написати відгук