Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ ARFI ДЛЯ ДИФЕРЕНЦІАЛЬНОЇ ДІАГНОСТИКИ ПОТОВЩЕННЯ СТІНКИ ЖОВЧНОГО МІХУРА ПРИ ЗЛОЯКІСНИХ І ДОБРОЯКІСНИХ ПРОЦЕСАХ

★ ★ ★ ★ ★

22.05.2015 "Статті"


ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок1Еластографія в режимі реального часу за допомогою акустичної променевої імпульсної візуалізації (ARFI) є новою технологією, яка використовує сфокусований ультразвук високої інтенсивності для оцінки жорсткості тканин у печінці, молочній залозі та інших органів.

  Atul Kapoor, MD, MNAMS, Aprajita Kapoor, MD, Goldaa Mahajan, MD

Мета

Метою даного дослідження було визначити можливості еластографії зсувної хвилі в режимі реального часу для диференціальної діагностики раку жовчного міхура від доброякісного потовщення стінки жовчного міхура.

Методи

Сонографія і еластографія в режимі реального часу була проведена у 125 з 2000 послідовних пацієнтів, у яких були ознаки збільшення товщини стінки жовчного міхура більше 3 мм. Швидкості зсуву хвилі визначалися для нормальної стінки жовчного міхура, доброякісного потовщення стінки жовчного міхура і для раку жовчного міхура. При цьому значення 2,7 м / с було встановлено як порогове для диференціальної діагностики доброякісного і злоякісного потовщення стінки жовчного міхура. Також було проведено Virtual touch і колірне картування для стінки жовчного міхура. Остаточний діагноз був підтверджений при гістологічному обстеженні видаленого жовчного міхура або за даними цитологічного дослідження при тонкоголковій аспіраційній біопсії. Статистичний аналіз був проведений з метою визначення чутливості і специфічності еластографії для визначення раку жовчного міхура і доброякісного потовщення стінки жовчного міхура. Т – тест Стьюдента, а також аналіз площі під кривою робочої характеристики приймача проводилися для визначення статистичної значущості результатів.

Результати

Було встановлено, що еластографія має чутливість та специфічність 100% і 91,3%, відповідно для діагностики раку жовчного міхура з середньою швидкістю зсуву хвилі 3,41 м / с (P <0,0001) і площею під кривою робочої характеристики приймача 0,92. Хибно-позитивні результати гострого холециститу відзначені в 8,5% випадків, які також мали збільшену швидкість зсуву хвилі – більш ніж 2,7 м / с. Загальна точність еластографії для диференціальної діагностики раку жовчного міхура від доброякісного потовщення стінки жовчного міхура була 92,8%.

Висновки

Еластографія є досить точним методом для диференційної діагностики між доброякісним і злоякісним потовщенням стінки жовчного міхура і можуть бути об’єднані з ультрасонографією в якості первинного діагностичного інструмента візуалізації для діагностики раку жовчного міхура на ранній стадії.


Потовщення стінки жовчного міхура – знахідка, яку часто виявляють при традиційному ультрасонографічному дослідженні черевної порожнини. Виявлення відмінностей між найпоширенішими причинами дифузного потовщення стінки жовчного міхура, такими як хронічний холецистит, гострий холецистит, рак жовчного міхура та іншими неспецифічними причинами, такими як асцит, застійна серцева недостатність, а також гіпоальбумінемія, може бути значно ускладнено. Найскладнішим у діагностиці є диференціація раку жовчного міхура від хронічного холециститу, особливо на ранніх стадіях, коли від 30% до 40% випадків карцином жовчного міхура представлено у вигляді дифузного потовщення його стінки. Постановка діагнозу раку жовчного міхура на ранній стадії захворювання має важливе значення у визначенні тактики лікування та довгострокового прогнозу.

Незважаючи на те, що ультрасонографія є найважливішим інструментом візуалізації для оцінки захворювань жовчного міхура, дослідження показали, що дана техніка не може точно відрізняти доброякісні та злоякісні причини потовщення стінки жовчного міхура. Використання інших методів візуалізації, таких як спіральна комп’ютерна томографія (КТ) та магнітно-резонансна томографія (МРТ) показують різні результати. Еластографія в режимі реального часу за допомогою акустичної променевої імпульсної візуалізації (ARFI) є новою технологією, яка використовує сфокусований ультразвук високої інтенсивності для оцінки жорсткості тканин у печінці, молочній залозі та інших органів. Крім того, було показана ефективність в диференціальній діагностиці між доброякісними і злоякісними вузлами в різних органах. Технологія передбачає використання акустичного імпульсного поштовху в обраному полі зору під час рутинної стандартної ультрасонографії. Звукова енергія поштовхового імпульсу викликає мікрозміщення тканини, які призводять до формування зсуву (зміщення) хвиль в поперечному напрямку, які кількісно відображають еластичність досліджуваної області.

Це дослідження було проведено з метою визначення чи є ARFI еластографія ефективною в диференціальній діагностиці доброякісного і злоякісного потовщення стінки жовчного міхура. За нашими даними, таке дослідження з використанням даної техніки ніколи не проводилося раніше для оцінки стінки жовчного міхура.

Матеріали та методи

Від місцевого дозвільного комітету було отримано необхідний дозвіл для проведення даного дослідження. З червня 2010 року по листопад 2010 року 2000 пацієнтів були направлені в наше відділення для проведення звичайної ультрасонографії черевної порожнини з провідними симптомами – болем у правому верхньому квадранті живота, дискомфортом, здуттям живота і тяжкістю після їжі. Сто двадцять п’ять послідовно оглянутих пацієнтів, від загальної їх кількості, мали потовщення стінки жовчного міхура більш ніж 3 мм і були включені в дослідження після їх інформованої згоди на дослідження.

Всі пацієнти голодували протягом ночі і після стандартного ультразвукового дослідження пройшли еластографію за допомогою ARFI техніки. Всі дослідження були проведені на системі Acuson S2000 (Siemens Medical Solutions, Mountain View, CA) з використанням 4-МГц конвексного датчика і стандартної ультразвукової техніки. Еластографію було проведено через міжреберний доступ, при цьому пацієнт знаходився в косому положенні на лівому боці. Як мінімум, чотири вимірювання швидкості зсуву хвилі були проведені при дифузно потовщеній стінці жовчного міхура з використанням вікна розміром 1,0 × 0,4 см, при цьому пацієнт, затримував дихання на рівні глибокого вдиху. Було проведено два виміри найближчої та дальньої стінки жовчного міхура, в подовжньому і поперечному перерізі жовчного міхура, відповідно. Необхідну область ARFI дослідження поміщали таким чином, щоб стінка жовчного міхура була в центрі, а менше однієї третини області дослідження займав просвіт жовчного міхура. Середній показник від усіх значень обчислювався як остаточне значення, тому що вважається, що середні значення мають більш точний результат, ніж одне максимальне значення і враховує будь-які аномальні відхилення в показниках швидкості зсуву хвилі під час отримання даних. У випадках локального потовщення стінки жовчного міхура, проводилося 4 виміри аномально потовщеної стінки таким же чином, а потім розраховувалася середня швидкість зсуву хвиль в метрах в секунду. Якщо під час дослідження була недостатня затримка дихання, то отримані результати відкидалися, а дослідження повторювалося. Обидві карти − virtual touch ARFI і кольорова еластографічна карта в режимі реального часу були також отримані у всіх хворих для якісного визначення еластичності стінки жовчного міхура. Всі еластографічні дослідження були проведені в межах 10-15 хвилин. Середнє значення швидкості зсуву хвилі нормальної стінки жовчного міхура (тобто, <3 мм в товщину) також було визначено такою ж самою технікою у 25 безсимптомних добровольців натщесерце.

Остаточний діагноз причини потовщення стінки жовчного міхура був встановлений або на основі гістологічного дослідження жовчного міхура пацієнтів, яким була виконана холецистектомія або на основі цитологічного дослідження після тонкоголкової аспіраційної біопсії під сонографічним контролем у пацієнтів, у яких операція була відхилена або відкладена. Одну або дві послідовних серії сонографічних досліджень жовчного міхура проводили через 4-6 тижнів у пацієнтів, які отримували консервативну терапію, тобто, у хворих з неспецифічним потовщенням стінки жовчного міхура у зв’язку з супутніми захворюваннями.

Аналіз зображень

Всі дослідження і аналіз зображень були проведені першим і другим автором, які мали понад 15 років досвіду роботи в ультразвуковій діагностиці та не мали доступу до результатів гістологічних досліджень, і таким чином не знали, чи є потовщення стінки жовчного міхура доброякісним або злоякісним. Аналіз зображень доброякісного і злоякісного потовщення стінки жовчного міхура здійснювався на підставі порогових значень швидкості зсуву хвилі, а також ARFI і еластографічних кольорових карт.

Статистичний аналіз

Для статистичного аналізу був використаний пакет програмного забезпечення Analyze-It (Analyze-It – програмне забезпечення, Ltd, Лідс, Англія). Чутливість, специфічність, хибно-негативні і хибно-позитивні значення при еластографії для виявлення раку жовчного міхура та хронічного холециститу були визначені для найбільш оптимальних порогових значень швидкості зсуву хвиль, які були отримані при аналізі площі під кривою робочої характеристики приймача.

Тест Стьюдента був використаний для того, щоб проаналізувати статистичну різницю в швидкостях зсуву хвилі між доброякісними і злоякісними причинами потовщення стінки жовчного міхура. Результат P <0,05 реєструвався як статистично значущий. Жорсткість потовщеної стінки жовчного міхура оцінювали за порядкової шкалою від 1 до 3, відповідно кольорам – білий, сірий або чорний на ARFI карті, а на еластографічній карті – як зелений, червоний або змішаний. При швидкості зсуву хвилі, швидкість менше ніж 1,0 м / с визначали як 1, значення від 1,1 до 2,69 м / с як 2, а значення більше 2,7 м / с – як 3 відповідно з порядкової шкалою. К тест був проведений для того, щоб визначити рівень кореляції між еластографією, ARFI і швидкістю зсуву хвилі. Субаналіз в доброякісній групі також був проведений для того, щоб оцінити статистично значущі відмінності в швидкості зсуву хвилі між запальними та неспецифічними потовщеннями стінки жовчного міхура через супутні захворювання.

Результати

У дослідження було включено 125 послідовно обстежених пацієнтів, які мали ознаки потовщеної стінки жовчного міхура більш ніж 3 мм, після проведених в цілому 2000 ультразвукових обстежень. Середній вік пацієнтів був 54,8 років (95% довірчий інтервал, 52.6- 57,0 років; діапазон, 35-70 років); 85 з них були жінки, а 40 були чоловічої статі. Остаточний діагноз був встановлений при гістологічному дослідженні 98 пацієнтів, в той час як 10 пацієнтів зазнали тонкоголкової аспіраційної біопсії під сонографічним контролем для проведення цитологічного обстеження. Всі 17 хворих з неспецифічними причинами потовщення стінки через супутні захворювання спостерігалися в динаміці і мали нормальну товщину стінки при ультрасонографії протягом 4-12 тижнів.

 ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок2

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок3

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок4 

 ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок5

Рис.1. А. Дані кількісної еластографії – швидкості зсуву хвилі 1,0 м / с у звичайній здоровій стінці жовчного міхура. B. Карта акустичної променевої імпульсної візуалізації нормальної стінки жовчного міхура відображає нормальну жорсткість стінок, що показано яскравим на сірій шкалі візуалізації. C. Кольорова еластографічна карта нормальної стінки жовчного міхура відображає стінку міхура в якості м’якого об’єкта (синьо-зелений колір). D. Площа під кривою робочої характеристики приймача для швидкості зсуву хвилі (SWV) при різних порогових значеннях для діагностики раку жовчного міхура.

Середня швидкість зсуву хвилі нормальної стінки жовчного міхура була оцінена в 0,99 м / с (діапазон 0.92-1.04 м / с; рисунок 1А). Зображення під час акустичної променевої імпульсної візуалізації нормальної стінки жовчного міхура показали яскраву картину, що вказує на нормальну еластичність в його стінці (рис 1 В), а заміщення такої картини чітко визначеною однорідною темною областю розглядається як відхилення, що передбачає збільшення жорсткості стінки жовчного міхура. На кольорових еластографічних картах нормальний жовчний міхур відображається в кольорі від синього до зеленого (рис. 1С), у той час як збільшення жорсткості його стінки візуалізується як від мозаїчної картини до однорідного червоного на кольоровій карті, на якій блакитний – м’які тканини, а червоні – жорсткі тканини, що відображено на обох кінцях шкали. З отриманих даних в цьому дослідження було вирахувано граничне значення швидкості зсуву хвилі – 2,70 м / с для диференціальної діагностики доброякісного від злоякісного типу потовщення стінки жовчного міхура (малюнок 1D і таблиця 1).

Таблиця 1. Діагностичні значення еластографії при різних порогових значеннях швидкостей зсуву хвиль для прогнозування карциноми жовчного міхура

SWV, м / с

Чутливість

(хибно- позитивні)

Специфічність

(хибно-негативні)

LR +

LR –

0.92

1.000 (0.824–1.000)

0.000 (0.000–0.034)

1.00

NA

0.96

1.000 (0.824–1.000)

0.009 (0.000–0.051)

1.01

0.00

0.98

1.000 (0.824–1.000)

0.047 (0.015–0.107)

1.05

0.00

1.15

1.000 (0.824–1.000)

0.075 (0.033–0.143)

1.08

0.00

1.21

1.000 (0.824–1.000)

0.132 (0.074–0.212)

1.15

0.00

1.23

1.000 (0.824–1.000)

0.151 (0.089–0.234)

1.18

0.00

1.29

1.000 (0.824–1.000)

0.208 (0.135–0.297)

1.26

0.00

1.34

1.000 (0.824–1.000)

0.217 (0.143–0.308)

1.28

0.00

1.38

1.000 (0.824–1.000)

0.330 (0.242–0.428)

1.49

0.00

1.40

1.000 (0.824–1.000)

0.358 (0.268–0.457)

1.56

0.00

1.42

1.000 (0.824–1.000)

0.377 (0.285–0.477)

1.61

0.00

1.46

1.000 (0.824–1.000)

0.406 (0.311–0.505)

1.68

0.00

1.49

1.000 (0.824–1.000)

0.434 (0.338–0.534)

1.77

0.00

1.53

1.000 (0.824–1.000)

0.528 (0.429–0.626)

2.12

0.00

1.55

1.000 (0.824–1.000)

0.538 (0.438–0.635)

2.16

0.00

1.56

1.000 (0.824–1.000)

0.575 (0.476–0.671)

2.36

0.00

1.65

1.000 (0.824–1.000)

0.670 (0.572–0.758)

3.03

0.00

1.67

1.000 (0.824–1.000)

0.726 (0.631–0.809)

3.66

0.00

1.77

1.000 (0.824–1.000)

0.736 (0.641–0.817)

3.79

0.00

1.78

1.000 (0.824–1.000)

0.830 (0.745–0.896)

5.89

0.00

1.90

1.000 (0.824–1.000)

0.868 (0.788–0.926)

7.57

0.00

1.92

1.000 (0.824–1.000)

0.877 (0.799–0.933)

8.15

0.00

2.40

1.000 (0.824–1.000)

0.906 (0.833–0.954)

10.60

0.00

2.70

1.000 (0.824–1.000)

0.915 (0.845–0.960)

11.78

0.00

2.83

0.895 (0.669–0.987)

0.915 (0.845–0.960)

10.54

0.12

2.91

0.789 (0.544–0.939)

0.915 (0.845–0.960)

9.30

0.23

2.92

0.737 (0.488–0.909)

0.915 (0.845–0.960)

8.68

0.29

Значення у дужках 95% довірчі інтервали. LR – вказує на співвідношення негативної ймовірності; LR + вказує на співвідношення позитивної ймовірності; NA – не застосовується; і SWV, швидкість зсуву хвиль, для яких значення не було на рівні або вище порогового, що вказує на позитивний результат.

Всі значення від 1,05 до 2,69 м / сек, свідчили про доброякісне потовщення стінки жовчного міхура. Найбільш поширеним ультразвуковим діагнозом були: хронічний холецистит з жовчнокам’яною хворобою у 68 хворих (54,4%), потім гострий холецистит у 21 (16,8%) і рак жовчного міхура у 19 (15,2%) хворих, (Таблиця 2 ).

Таблиця 2. Характеристика діагнозів при дифузному потовщенні стінки жовчного міхура

Діагноз

№ (%)

Гострий  холецистит

21 (16.8)

Хронічний холецистит

68 (54.4)

Неспецифічний набряк стінки

17 (13.6)

Рак жовчного міхура

19 (15.2)

Асоційовані стани

жовчнокам’яна хвороба

92

Цироз  печінки

4

Лихоманка  денге

3

Серцева  недостатність

10

Аденоміоматоз

2

Метастази

11

Холедохолітіаз

9

Середня швидкість зсуву хвилі при доброякісному стовщенні стінки жовчного міхура була – 1,75 м / с (95% довірчий інтервал, 1.62-1.88 м / с), (рис. 2-4). Субаналіз доброякісної групи показав, що пацієнти з неспецифічним потовщенням стінки жовчного міхура через супутні захворювання мали середню швидкість зсуву хвилі 1,09 м / с, в той час як пацієнти з гострим і хронічним холециститом мали середній показник швидкості зсуву хвилі – 1, 87 м / с, при цьому відмінності були статистично значущими (р <0,0001). Дев’ять пацієнтів з гострим холециститом мали збільшену швидкість зсуву хвилі – більше, ніж 2,7 м / с та хибно-позитивний результат за даними еластографії (Рис. 5).

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок6

Рис. 2. Збільшена швидкість зсуву хвилі до 1.49 м с у пацієнта з хронічним холециститом і потовщеною стінкою жовчного міхура.

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок7

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок8

Рис. 3. А. Скорочений товстостінний жовчний міхур з каменем в поперечному перерізі у пацієнта з хронічним холециститом, показана збільшена швидкість зсуву хвилі до 1,76 м / с. B. Зображення Virtual touch акустичної імпульсної променевої візуалізації у того ж пацієнта із збільшеною жорсткістю стінки в жовчному міхурі (до 6,7 мм), який показаний яскравою плямою праворуч на панелі.

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок9

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок10 

Рис. 4. А. Сонограми уздовж довгої осі показує дифузне потовщення стінки жовчного міхура у пацієнта з лихоманкою Денге. В. Еластограма того ж пацієнта, яка показує нормальну жорсткість стінки жовчного міхура зі швидкістю зсуву хвилі – 1,01 м / с.

Середня швидкість зсуву хвилі – 3,41 м / с (95% довірчий інтервал, 3,1-3,7 м / с) була зареєстрована у хворих з раком жовчного міхура (рис. 6 і 7). Т-тест Стьюдента показав, що різниця в швидкості зсуву хвилі між доброякісними причинами і раком жовчного міхура є статистично значущою (P <0,0001). При пороговому значенні рівному 2,7 м / с, еластографія показала загальну точність 92,8%, з чутливістю і специфічністю 100% і 91,3%, відповідно для діагностики карциноми жовчного міхура. При цьому виявлений високий коефіцієнт відношення шансів 11,7 і частоту хибно-позитивних результатів  8,5% (таблиця 3). При пороговому значенні швидкості зсуву хвилі між 1,05 і 2,69 м / с, еластографія мала 100% чутливість та специфічність для діагностики хронічного холециститу. При аналізі площі під кривою робочої характеристики приймача при еластографії показник площі під кривою склав 0,92 (р <0,0001) для діагностики раку жовчного міхура при пороговому значенні більше, ніж 2,7 м / с (рис. 8).

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок11

 ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок12

 ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок13

Рис.5. А. Збільшена жорсткість стінки жовчного міхура зі швидкістю зсуву хвилі – 4,05 м / с у пацієнта з гострим холециститом. B. Зображення Virtual touch акустичної імпульсної променевої візуалізації у того ж пацієнта показує зменшену жорсткість стінки жовчного міхура на правій панелі. C. Кольорова еластографічна карта стінки жовчного міхура того ж пацієнта відображає підвищену жорсткість стінки, що показано червоним кольором.

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок14

 ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок15

Рис. 6. А. Поперечна проекція при сонографії, яка показує потовщення стінки скороченого жовчного міхура з підвищеною жорсткістю стінки і швидкістю зсувної хвилі 3,09 м / с у пацієнта з раком жовчного міхура. B. Стовщена стінка жовчного міхура того ж хворого з помітно збільшеною жорсткістю його стінки, що проявляється чорним кольором на правій панелі.

Аналіз кольорових еластографічних карт показав, що 74 пацієнтів (59,2%) мали ізоеластичну стінку жовчного міхура (зелений колір); 14 (11,2%) мали мозаїчну стінку і 37 (29,6%) мали помітно підвищену жорсткість стінки (червоний колір). На кольоровий картці ARFI 70 стінок жовчного міхура були білого кольору, 14 були сірого кольору і 41 були чорного кольору в зв’язку з підвищеною жорсткістю стінки. Був проведений К-тест для виявлення кореляційного зв’язку між еластографією, кольоровою картою ARFI і швидкістю зсуву хвилі. При цьому була виявлена помірна кореляція між ними (κ = 0,63 між швидкістю зсуву хвилі і кольоровою картою ARFI; κ = 0,55 між швидкістю зсуву хвилі і еластографією і κ = 0,57 між еластографією і кольоровою картою ARFI; P <0 , 0001).

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок16

 ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок17

Рис. 7. Кількісна еластограма показує локальне потовщення стінки шийки жовчного міхура у пацієнта з раком жовчного міхура і з підвищеною жорсткістю стінки і швидкістю зсуву хвилі 4,42 м / с. B. Зображення Virtual touch акустичної імпульсної променевої візуалізації у того ж пацієнта із збільшеною жорсткістю стінки шийки жовчного міхура.

ВИКОРИСТАННЯ ЕЛАСТОГРАФІЇ ЗСУВНОЇ ХВИЛІ - Малюнок18

Рис. 8. Крива робочої характеристики приймача для швидкості зсувної хвилі (SWV), яка показує площу під кривою – 0,92 для діагностики раку жовчного міхура з дифузно потовщеною стінкою жовчного міхура.

Обговорення

Потовщення стінки жовчного міхура при ультразвуковому дослідженні є характерною рисою патології жовчного міхура, навіть якщо це неспецифічне спостереження і, як правило, знаходиться при різних патологіях, в тому числі злоякісному ураженні жовчного міхура. Високі показники захворюваності на рак жовчного міхура – від 8% до 28% були оприлюднені для жителів Південно-Східної Азії, при цьому більшість випадків були виявлені в пізній стадії захворювання.

При ультразвуковому дослідженні жовчного міхура рак зазвичай виявляється в 40-60% випадків після того, як жовчний міхур заміщається пухлинним утворенням або має жорстке внутрішньопросвітне утворення, і для більшості пацієнтів діагноз важко поставити по зображенні, коли тільки спостерігається дифузне потовщення стінки жовчного міхура.

Дослідження були проведені з використанням спіральної КТ з технікою подвійного фазового контрастування для того, щоб провести диференціальну діагностику при посиленні контрасту стінки жовчного міхура між доброякісними і злоякісними причинами її потовщення. При цьому чутливість та специфічність склали 82,5% і 75,9%, відповідно. Однак при такому типі обстеження практично неможливо виключити злоякісний процес у пацієнтів з дифузним потовщенням стінки жовчного міхура.

Наскільки нам відомо, еластографія з допомогою ARFI техніки для оцінки потовщення стінки жовчного міхура та диференціальної діагностики злоякісних від доброякісних процесів, не були описані раніше в літературі. Це дослідження показало, що всі пацієнти з раком жовчного міхура мали збільшені показники швидкості зсуву хвилі, більше, ніж порогове значення – 2,7 м / с. Аналіз результатів діагностики при різних порогових значеннях (Таблиця 3) показав аналогічну чутливість – 100% при значеннях 2,7 і 2,4 м / с, однак специфічність при цьому – 91,3% і 87,3%, відповідно.

Таблиця 3. Діагностичне значення еластографії для діагностики раку жовчного міхура (n = 125)

SWV, м / с

Діагноз

Позитивні

Негативні

Всього

≥2.7 (позитивний результат)

19

9

28

<2,7 (негативний результат)

0

97

97

Всього

19

106 

125

Поширеність

0,152

Чутливість (істинно позитивна)

1,000 (0.824-1.000)

Специфічність (істинно негативна)

0,915 (0.845-0.960)

Хибно-позитивний

0,085 (0.040-0.155)

Хибно-негативний

0.000 (0.000-0.176)

Позитивне відношення вірогідності

11.78

Негативне відношення вірогідності

0,00

Правильна класифікація

0,928 (0.868-0.967)

Неправильна класифікація

0,072 (0.033-0.132)

Значення у дужках – 95% довірчі інтервали. SWV вказує на швидкість зсуву хвилі.

Була відзначена тенденція до збільшення хибно-позитивних результатів при пороговому значенні на рівні 2,4 м / с, що зменшувало значення специфічності дослідження. Оскільки пацієнти з раком жовчного міхура в даному дослідженні мали середнє значення швидкості зсуву хвилі 3,41 м / с, що значно вище, ніж у пацієнтів з доброякісним потовщенням стінки жовчного міхура, то ми прийшли до висновку, що більш доцільно використовувати порогове значення – 2,7 м / с, ніж 2,4 м / с. Пацієнти з доброякісним потовщенням стінки жовчного міхура мали середнє значення швидкості зсуву хвилі – 1,75 м / с, яке було значно нижче, ніж у пацієнтів з карциномою жовчного міхура, при цьому ці відмінності були статистично значущими (P <0,0001). Швидше за все, причина цієї відмінності полягає в тому, що злоякісні тканини мають набагато більш високу жорсткість за рахунок збільшеної жорсткості пухлинних клітин порівняно з тканинами з хронічним запаленням і фіброзом. Крім того, при використанні ARFI еластографії можливо розрізняти запальне доброякісне потовщення стінки жовчного міхура і інші неспецифічні причини потовщення стінки. Ці нові дані також можуть мати важливе клінічне значення при виборі між консервативним і хірургічним методом лікування таких хворих. Однак, необхідно проведення окремого дослідження для того, щоб підтвердити ефективність даної техніки.

Порівняння цих результатів з результатами, показаними в попередніх дослідженнях з використанням спіральної КТ показує, що оцінка товщини стінки жовчного міхура дозволяє отримувати корисні дані для виявлення злоякісної пухлини жовчного міхура, особливо на ранніх стадіях захворювання, які потенційно можуть впливати на прийняття рішення щодо тактики подальшого лікування і також впливає на довгострокову виживаність хворих. Еластографія показала специфічність 91,3% для діагностики раку жовчного міхура, з 8,5% частотою хибно-позитивних результатів. Хибно-позитивні результати зареєстровані у 9 пацієнтів з гострим холециститом, які мали збільшену жорсткість стінки жовчного міхура зі значенням швидкості зсуву хвилі більше ніж 2,7 м / с. Ми, однак, вважаємо, що хибно-позитивні випадки можна звести до мінімуму шляхом об’єднання таких сонографічних знахідок як присутність периферійного ореолу навколо стінки жовчного міхура, ультразвукова ознака Мерфі і перівезікальна рідина, а насамперед, шляхом оцінки клінічного фону таких пацієнтів.

Магнітно-резонансна томографія, як було показано, може бути цінним дослідженням у діагностиці потовщення стінки жовчного міхура, але ця техніка і досі відіграє невелику діагностичну роль.

Магнітно-резонансна холангіопанкреатікографія є перевіреною модальністю для дослідження аномалій жовчних проток з 100% чутливістю для виявлення гострого холециститу, але має тільки 69% специфічність для діагностики хронічного холециститу порівняно з 96% при ультразвуковому дослідженні. Через свою високу вартість і низьку специфічність магнітно-резонансна томографія не використовується для діагностики хронічних холециститів. Магнітно-резонансна холангіопанкреатікографія в поєднанні з динамічною МРТ використовувалася для діагностики та визначення стадії раку жовчного міхура з чутливістю до 100% для виявлення жовчних проток і інвазії в судини. Однак, на початку захворювання карцинома може ще не візуалізуватися на МРТ через супутній фон хронічного холециститу. Результати нашого дослідження з використанням ARFI еластографії порівняні з такими для магнітно-резонансної томографії для ранньої діагностики раку жовчного міхура; проте динамічна магнітно-резонансна томографія може бути використана в подальшому для визначення стадії раку жовчного міхура.

Потенційні «підводні камені» для точної оцінки швидкості зсуву хвилі за допомогою ARFI еластографії можуть бути у пацієнтів, що мають супутній асцит, у пацієнтів з ожирінням з індексом маси тіла більше, ніж 35 кг / м, у пацієнтів, які не можуть затримувати дихання, а також у пацієнтів з гострим холециститом. Помилка в оцінці швидкості зсуву хвилі може статися, якщо дослідження проводиться в прилеглій патологічно зміненій паренхімі печінки. Однак, ми не помітили такого спотворення результатів в нашому дослідженні.

На закінчення, за нашими відомостями, дослідження, що показує зміни жорсткості стінки жовчного міхура у пацієнтів при еластографії не проводилося раніше. Це дослідження показує, що еластографія може бути легко використана у таких хворих для диференціальної діагностики доброякісної від злоякісної причин збільшення товщини стінки жовчного міхура. Еластографія має більш високу точність – 92,8%, що перевершує значення точності для спіральної КТ. Крім того, ця техніка може легко поєднуватися з ультразвуковим дослідженням, яке є основною модальністю для оцінки жовчного міхура, а також вона неінвазивна, позбавлена променевого навантаження для пацієнта і економічно ефективна.

14.10.2019

Жмишенко Валерий Альбертович

★ ★ ★ ★ ★

Написати відгук