Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Рентгенологічна оцінка легень: норма та патологія. Частина друга

★ ★ ★ ★ ☆

30.12.2021 "Статті"


Автори: Robin Smithuis

Зміст: 

 • Консолідації
 • Інтерстиціальні захворювання
 • Ателектаз
 • Вузлики та новоутворення
 • Знижена щільність або яскравість

Ателектаз

Ателектаз або колапс легені – це результат втрати повітря в легені або частини легені з подальшою втратою об’єму через обструкцію дихальних шляхів або стиснення легені плевральною рідиною або пневмотораксом.

У багатьох випадках ателектаз є першою ознакою раку легенів. Вочевидь, дуже важливо розпізнавати різні прояви ателектазу, оскільки з них можна легко неправильно тлумачити.

Ключові результати рентгенівського дослідження:

 • Різко виражене помутніння, що закриває судини, без повітряної бронхограми
 • Втрата об’єму, що призводить до зміщення діафрагми, щілин або середостіння

Дольовий ателектаз

Дольовий ателектаз або дольовий колапс – важлива знахідка на рентгенограмі грудної клітки і має обмежений диференціальний діагноз.

Найчастішими причинами ателектазу є:

 • Бронхіальна карцинома у курців
 • Слизова пробка у пацієнтів на ШВЛ або астматиків
 • Неправильно розташована ендотрахеальна трубка
 • Стороннє тіло у дітей

Іноді пайовий ателектаз викликає лише незначну втрату об’єму через надмірне роздування інших частин легені. На малюнку 31 узагальнено результати різних типів дольового ателектазу.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок1
Зображення 31

Ателектаз правої верхньої долі

Результати рентгенограми:

 • трикутна щільність
 • підняті праві ворота
 • облітерація загрудинного прозорого простору (стрілка) (зобр. 32)

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок2
Зображення 32

На ПЕТ-КТ (зобр. 33) видно новоутворення легень із наступним ателектазом правої верхньої частки через обструкцію верхньодольового бронха.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок3
Зображення 33

Поширеною знахідкою при ателектазі правої верхньої частки є “тент” діафрагми (синя стрілка). Малюнок 34 – у цього пацієнта була центрально розташована карцинома легені з метастазами в обох легенях (червоні стрілки).

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок4
Зображення 34

Ателектаз правої середньої долі

На знімку 35:

 • Розмиття правої межі серця (силуетний знак)
 • Трикутна щільність на ракурсі збоку внаслідок схлопування середньої долі
 • Зазвичай ателектаз правої середньої частки не призводить до помітного підняття правої частини діафрагми.

Екскаваторна грудна клітка може імітувати ателектаз середньої частки на передній проекції, але вид збоку повинен вирішити цю проблему.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок5
Зображення 35

Ателектаз правої нижньої долі

Рентген грудної клітки 70-річного чоловіка, що впав зі сходів із сильним болем у правому боці – малюнок 36.

В результаті гематотораксу локалізувалася в задньобоковій частині плевральна рідина. Є ателектаз правої нижньої частки. Зверніть увагу на аномальну праву межу серця (зобр. 37). Праву міжчасткову артерію не видно, тому що вона оточена не аерованою легенею, а нижньою часткою, що спалася, яка прилягає до правого передсердя.

На наступному знімку грудної клітки ателектаз вирішився. Ми припускаємо, що ателектаз виник у результаті посттравматичної недостатньої вентиляції із закупоркою слизом. Зверніть увагу на повторну появу правої міжчасткової артерії (червона стрілка) та нормальної правої межі серця (синя стрілка) (зобр. 37).

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок6
Зображення 36

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок7
Зображення 37

Ателектаз лівої верхньої долі

Результати рентгенограми:

 • Мінімальна втрата об’єму під час підвищення лівої діафрагми
 • Смуга підвищеної щільності в загрудинному просторі, яка є колапсом лівої верхньої долі
 • Аномальні ліві ворота, тобто можливі перешкоджаючі утворення

Ці дані (зобр. 38) вказують на ателектаз лівої верхньої долі.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок8
Зображення 38

На КТ-зображеннях показаний ателектаз лівої верхньої долі (синя стрілка малюнок 39). У центрі розташоване утворення, яке закриває лівий верхньодольовий бронх (червона стрілка).

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок9
Зображення 39

Ателектаз лівої верхньої частки.

Затемнення апікальної області викликане надмірним роздуванням нижньої долі, яке змушує верхній сегмент просуватися до апікальної області.

Це називається знаком люфт-зіхеля (зобр. 40).

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок10
Зображення 40

На малюнку 41 можна побачити такі ознаки:

 • Велика щільність ліворуч із втратою серцевого силуету.
 • Припіднята ліва діафрагма із тентом.
 • Низьке положення малої щілини
 • Низьке положення правих воріт

Ці дані вказують на повний ателектаз лівої верхньої долі і, можливо, також частковий ателектаз справа. Оскільки силует правої межі серця все ще видно, мабуть, є частковий ателектаз нижньої долі, а не середньої долі.

На ПЕТ-КТ (зобр. 42) пухлина як у лівій, так і у правій легені. Були численні метастази в кістки. Стрілкою позначений метастаз в одне ребро.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок11
Зображення 41

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок12
Зображення 42

Luft sichel означає серп повітря (синя стрілка). Зверніть увагу на опуклість щілини збоку. Це можна порівняти із золотим знаком S при ателектазі правої верхньої долі і передбачає наявність центрального перешкоджаючого новоутворення.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок13
Зображення 43

Вивчіть зображення 44. Спостерігається тотальний колапс лівої верхньої долі. Зверніть увагу на високу позицію лівих воріт. За грудиною виступає лише тонка смуга щільності. Це стиснута верхня доля.

В цьому випадку відбувається компенсаторне надмірне роздування лівої нижньої долі, що призводить до нормального положення діафрагми та середостіння.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок14
Зображення 44

Ателектаз лівої нижньої долі

Крізь серцеву тінь видно трикутну щільність. Це має бути аномалія, розташована позаду серця. Це припущення підтверджується у вигляді збоку. Контур лівої частини діафрагми втрачається під час переходу від переднього до заднього.

Як випливає із назви, це ателектаз нижньої долі. Судини нижньої долі ми не бачимо, тому що вони оточені ателектатичною часткою.

Зазвичай, коли ви простежуєте форму грудного відділу хребта зверху донизу, нижня область стає менш непрозорою. Тут все навпаки (синя стрілка).

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок15
Зображення 45

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок16
Зображення 46

Тотальний ателектаз

Рентген грудної клітки показує повний ателектаз правої легені через закупорку слизом. Зверніть увагу на зміщення середостіння праворуч. Повторна аерація на контрольному знімку грудної клітки після лікування за допомогою відсмоктуючого катетера. Cередостіння повернулося в нормальне стан.

Часта причина повного ателектазу легені – вентиляційна трубка розташована надто глибоко і, таким чином, закупорює один із головних бронхів.

На малюнку 48 тотальний ателектаз у хворого на тяжку бронхопневмонію. Ці зображення відносяться до пацієнта, у якого була поширена бронхопневмонія, і він знаходився на штучній вентиляції легень.

Під час спостереження знімків ліворуч було помічено білий колір, який був викликаний великою слизовою пробкою. Після відсмоктування слизової пробки ліву легеню повторно аерували.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок17
Зображення 47

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок18
Зображення 48

Рентген грудної клітки на малюнку 49 показує майже повне помутніння лівого гемітораксу. Відомо, що цей пацієнт мав плевритний карциноматоз. Ліва легеня майже повністю здавлена ​​плевральною рідиною. На відміну від більшості перелічених випадків, викликаних обструкцією, у цьому разі ателектаз є результатом здавлення.

Здавлення легені локалізованими скупченнями рідини найкраще видно на КТ-зображенні (синя стрілка). КТ-сканування було виконано, оскільки у пацієнта підозрювалася наявність тромбоемболії легеневої артерії (червона стрілка).

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок19
Зображення 49

Округлий ателектаз

Типові ознаки округлого ателектазу на КТ – потовщення плеври, утворення на основі плеври та ознака «хвоста комети».

Теорія полягає в тому, що місцевий плеврит призводить до потовщення та скорочення плеври. Основна легеня стискається, і ателектаз набуває округлої форми.

Спотворені судини ніби втягнуті в утворення і нагадують хвіст комети.

На зображенні 50 на бічній проекції – новоутворення на основі плеври. Перше враження – ураження плеври. Було виконано комп’ютерну томографію.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок20
Зображення 50

КТ показує ураження, що знаходиться у легені. Багато хто поставив би рак легенів на перше місце в списку диференціальної діагностики. Однак є також деяке потовщення плеври (червона стрілка) і здається, що судини кружляють навколо новоутворення (сині стрілки). Це також називають знаком хвоста комети. Щоразу, коли ви бачите ураження плеври, схоже на рак легенів, також враховуйте можливість округлого ателектазу.

Округлий ателектаз – доброякісне ураження, і якщо результати переконливі, біопсія не потрібна. Під час спостереження ці ураження зазвичай змінюють конфігурацію. Округлий ателектаз часто спостерігається у пацієнтів, які перенесли азбестоз в анамнезі.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок21
Зображення 51

Зображення малюнку 52 показують щільність ззаду в лівій нижній долі. На знімку це виглядає як утворення або, можливо, ущільнення. Однак на бічному знімку межі здаються різкими, що говорить на користь утворення. Також зверніть увагу на потовщення плеври (червона стрілка).

Хоча периферичний рак легень знаходиться на першому місці в нашому списку, тепер ми також розглядаємо можливість округлого ателектазу.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок22
Зображення 52

На КТ-зображеннях (зобр. 53) видно типові риси округлого ателектазу. Є овальна утворення, потовщення плеври та знак хвоста комети (стрілка). Це ураження не змінилося за два роки спостереження.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок23
Зображення 53

Дископодібний ателектаз

Дископодібний ателектаз – часта знахідка при рентгенографії грудної клітки, що виявляється майже щодня. Їм характерні лінійні тіні підвищеної щільності біля основ легень. Зазвичай вони горизонтальні, мають товщину 1-3 мм і лише кілька сантиметрів завдовжки. У більшості випадків ці дані не мають клінічного значення і спостерігаються у курців та людей похилого віку. Вони спостерігаються у пацієнтів, які перебувають у поганому стані та дихають поверхнево, наприклад, після абдомінальної хірургії (зобр. 54).

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок24
Зображення 54

Дископодібний ателектаз часто спостерігається у пацієнтів у відділенні інтенсивної терапії із порушеннями дихання. Дископодібний ателектаз також часто спостерігається при тромбоемболії легеневої артерії, але оскільки він неспецифічний, він не є корисною ознакою при діагностиці тромбоемболії легеневої артерії.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок25
Зображення 55

Цикацитаційний ателектаз

Такий ателектаз може бути результатом фіброзу тканин легень. Він спостерігається після променевої терапії та при хронічній інфекції, особливо при туберкульозі. На малюнку 56 пацієнт, який лікувався променевою терапією з приводу раку легені. Зверніть увагу на збільшення щільності тканини та втрату об’єму.

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок26
Зображення 56

У нас є пацієнт із ателектазом правої верхньої частки внаслідок туберкульозу. Зверніть увагу на відхилення трахеї (зобр. 57). Також є деякий ателектаз лівої верхньої частки, який призводить до високого положення лівої легеневої артерії, як видно на проекції збоку (червона стрілка).

Рентгенологічна оцінка легень: норма - Малюнок27
Зображення 57

Джерело

Написати відгук