Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

ДОПЛЕРОМЕТРІЯ МАТКОВИХ АРТЕРІЙ В ПЕРШОМУ ТРИМЕСТРІ ВАГІТНОСТІ ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ПРЕЕКЛАМСІЇ

★ ★ ★ ☆ ☆

26.08.2016 "Статті"


Прееклампсія та внутрішньоутробна затримка розвитку плоду є основними причинами материнської і фетальної захворюваності і смертності. Ранній початок проявів  прееклампсії пов’язаний із збільшенням у 20 разів рівня материнської смертності, ніж у випадку пізньої маніфестації хвороби, і є одним з ключових патогенетичних механізмів  ранньої затримки розвитку плода. Немовлята часто народжуються  недоношеними, потребують тривалої інтенсивної терапії та мають ризик розвитку ускладнень, в тому числі довічної інвалідизації. Раннє виявлення жінок з підвищеним ризиком прееклампсії  є ключовою метою допологової допомоги.

Національний інститут охорони здоров’я (NICE) у Великобританії приділяє пріоритетну увагу необхідності проведення досліджень для виявлення осіб з підвищеним ризиком прееклампсії. В даний час клінічна оцінка ризику прееклампсії проводиться в першому триместрі вагітності  для раннього виявлення жінок, яким можемо покращити стан після вчасного превентивного лікування, наприклад аспірином. Дослідження включає в себе жінок, що мають хоча би один фактор високого ризику, а саме: в анамнезі гіпертензію під час вагітності, хронічні захворювання нирок, автоімунні захворювання, діабет  1 і 2 типу та хронічну артеріальну гіпертензію, або двох чинників помірного ризику: перша вагітність у  віці 40 років або старше, інтервал між вагітностями більше 10 років, індекс маси тіла (ІМТ) ≥ 35, в сімейному анамнезі прееклампсії або багатоплідні вагітності.

Порушення плацентації визначається за допомогою доплеру маткових артерій в першому триместрі (рис.1), а саме аномальною швидкістю кровотоку та підвищеною резистентністю в плацентарних судинах, що дозволяє виявити підвищений ризик  розвитку прееклампсії та  затримку розвитку плода.

11

Рис.1 Доплерографія маткових артерій в першому триместрі вагітності.

Патологічні показники доплеру маткових артерій були розділені на дві категорії: швидкість потоку сигналу (FVW) (індекс резистентності або пульсаційний індекс ≥  90 – ї процентилі); і наявність дикротичної виямки (рис.2).

22

Рис.2. Доплер маткових артерій. а) нормальна форма кривої, b) патологічна форма кривої, стрілкою вказано наявність дикротичної виямки.

В даному дослідженні були включенні 55 974 жінок. Всі дослідження доплеру маткових артерій проводились в терміні від 11 до 14 тижнів вагітності. Точність аномальних FVW була оцінена у 54 028 жінок та наявність дикротичної виямки в 6003 жінок. Доплер в маткових артеріях оцінювали за допомогою трансвагінального і трансабдомінального ультразвуку.

 У жінок з низьким  рівнем ризику виникнення преекламсії за клінічними показниками та патологічними показниками доплеру в маткових артеріях в першому триместрі, ризик раннього початку прееклампсії варіює від 2,4% до 5,8%. 

Під час дослідження  виявлено, що доплер маткових артерій в першому  триместрі вагітності є вельми специфічним тестом для прогнозування раннього початку прееклампсії з помірною чутливістю. Специфічність для прогнозування прееклампсії і затримки росту плода на будь-якому терміні вагітності висока, але чутливість низька.

ЧИ ПРАВИЛЬНО ВИ ДОГЛЯДАЄТЕ ЗА УЗ-АПАРАТОМ?


Завантажте посібник по догляду прямо зараз

Завантажити PDF

Для раннього попередження розвитку прееклампсії було рекомендовано почати лікування аспірином, починаючи з першого триместру вагітності у жінок з факторами ризику. Мета-аналіз, проведений Буджолд і ін. показали, що початок прийому профілактичної дози аспірину до 16 тижнів вагітності знижує ризик розвитку прееклампсії, пізніший початок прийому немає істотного ефекту. Цілком ймовірно, що раннє призначення аспірину знижує ризики за рахунок покращення плацентації.

Поточні рекомендації прийому профілактичної дози аспірину орієнтовані на жінок, які мають один клінічний чинник високого ризику або два чинника помірного ризику.  Доплерометрія  маткових артерій в першому триместрі вагітності дозволяє лікарям виявляти групу жінок з ризиком розвитку прееклампсії та з ризиком виникнення затримки розвитку плоду та його ускладнень, а також ініціювати профілактичні заходи, такі як  призначення профілактичної дози  аспірину  і регулярний моніторинг фетометрії плоду, щоб звести до мінімуму несприятливі наслідки.

Результати нашого огляду висунули на перший план необхідність розробки моделей прогнозування, включаючи клінічні характеристики та доплер маткових артерій для підвищення точності оцінки ризику раннього початку проявів прееклампсії та раннього початку затримки розвитку плода. Для проведення досліджень рекомендуємо використовувати апарат від компании GE Voluson E8.

14.10.2019

Баринська Олена Степанівна

★ ★ ★ ★ ★

Написати відгук