Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Роль рентгенографії в дослідженні захворювань хребта. Частина перша

★ ★ ★ ★ ★

13.09.2021 "Статті"


Автори: Fernando Ruiz Santiago, Antonio Jesús Láinez Ramos-Bossini, Yì Xiáng J. Wáng, Daniel López Zúñiga 

Зміст:

 • Загальні показання до рентгенографії хребта
 • Вроджені патології
 • Травматичні патології
 • Остеопоротичний перелом хребця (OVF)
 • Дегенеративні патології

Загальні показання до рентгенографії хребта

Залишаючи осторонь екстраспінальні причини, найбільш часта причина болю в хребті класифікується як «неспецифічна» (70%), оскільки конкретне джерело ноцицептивної дії не може бути ідентифіковане, хоча воно імовірно пов’язане з розтягуванням і/або розтягуванням м’яких тканин. В цьому випадку не рекомендується проводити візуалізаційні дослідження.

“Механічний” біль в спині вважається другою за частотою причиною (27%) і включає дегенеративні порушення хребта, порушення поєднання і переломи хребців. В цьому випадку рентгенограми рекомендуються в якості початкового візуального дослідження у пацієнтів з історією низьконавантаженої травми і у пацієнтів з підозрою на компресійний перелом хребців, таких як пацієнти з остеопорозом або отримують стероїди. Рентгенограми згинання та розгинання також можуть бути корисні для оцінки стабільності хребта. Нарешті, біль в спині може бути вторинним по відношенню до конкретних причин, таким як інфекція, запальні або пухлинні стани; в цій групі як і раніше рекомендуються рентгенограми для оцінки молодих пацієнтів з анкілозивним спондилітом.

У дітей з болями в спині були розроблені алгоритми, що дозволяють уникнути непотрібного радіаційного опромінення. Як і у дорослих, неспецифічний біль є найбільш частою причиною болю в спині. Тому при короткочасному болю і відсутності тривожних сигналів візуалізація не показана. Коли присутній постійний біль або червоні прапорці (наприклад, лихоманка, травма, злоякісні новоутворення в анамнезі), рентгенографія як і раніше вважається першим методом візуалізації.

Рентгенограми також грають ключову роль в діагностиці та лікуванні аномального викривлення хребта, включаючи сколіоз і кіфоз. Що стосується патології диска, рентгенографія не чутлива до ранніх змін або зміщення диска. Дослідження з використанням МРТ повідомили про більшу частоту патологій диска, що не виявлено рентгенологічно, у дітей. Нарешті, при підозрі на конкретні причини болю в спині (наприклад, пухлина або інфекція) рентгенограми мають низьку чутливість і часто не дозволяють виявити малопомітні результати.

Вроджені патології

Вроджені зміни хребта можуть бути:

 • простими, коли немає супутньої деформації хребта або клінічних наслідків або якщо є незначні клінічні наслідки
 • складними, коли вони пов’язані з серйозними деформаціями, такими як кіфоз, лордоз або сколіоз, або мають неврологічні наслідки.

Вроджені аномалії хребців можуть бути вторинними по відношенню до дефектів, пов’язаних з формуванням хребців, сегментацією хребців або і тим, і іншим.

У першому випадку весь або частина хребця погано сформована/розвинена, що призводить до таких деформацій, як агенезія, напівхребці, клиновидні хребці або хребці-метелики (зобр. 1).

У другому випадку ембріональні хребці не розділяються, що призводить до формування вродженого хребетного блоку. Типовими ознаками, що дозволяють відрізнити вроджений від набутого хребетного блоку, є збереження нормальної висоти хребців уражених тіл хребців і вузька талія зрощення між обома хребцями через відсутність утворення або розвитку епіфізарних кілець на рівні відсутнього диска. Це відомо як знак осиної талії. Комбіновані випадки включають складні вроджені синдроми, такі як синдроми Кліппеля-Фейля, Ярхо-Левіна або Гольденхара і т. д. (зобр. 1).

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок1
Зображення 1: Вроджені аномалії у різних пацієнтів. (A) “Хребець-метелик”; (B) напівхребець; (C) хребетний блок. Складні порушення при синдромах Кліппеля-Фейля (D) і Ярхо-Левіна (E). (F) Кіфотична деформація, викликана переднім порушенням формування тіла хребця. Стрілки вказують на основну аномалію в кожному випадку.

Серед пацієнтів з вродженими деформаціями хребта 80% мали сколіоз, 14% – кіфосколіоз і 6% – чистий кіфоз. Напівхребець – найбільш часта причина вродженого сколіозу, за яким слідує одностороння несегментована перемичка. Передня недостатність формування тіла хребця – найбільш часта причина вродженого кіфоза або кіфосколіоза. Він поділяється на задньобоковий квадрант хребця (35%), задній напівхребець (7%), хребець-метелик (13%) і передні клиновидні хребці (5%).

Рентгенографія зазвичай є першим методом візуалізації для вивчення вроджених аномалій хребта і пов’язаних з ними деформацій, дозволяючи їх класифікувати, оцінювати тяжкість і ризик прогресування. Серед простих вроджених аномалій перехідний хребець вважається відхиленням в розвитку, яке присутнє у <25% населення (зобр. 2). Найчастіший прояв (близько 17% випадків) – сакралізація L5, який зростається з крижем, з подальшою люмбалізацією (близько 2% випадків), при якій S1 відділяється від крижів.

Рентгенограми всього хребта, якщо такі є, дозволяють рентгенологу не тільки підраховувати тіла хребців від C2 вниз, але і диференціювати гіпоплазовані ребра від поперечних відростків попереку. У нашій клінічній практиці в Гранаді, Іспанія, ми часто використовуємо як рентгенографію грудної клітини, так і рентгенографію поперекового відділу хребта для досягнення тієї ж мети. Визначення правильного хребетного рівня має важливе значення при плануванні операції на хребті. Зв’язок між перехідним хребцем і болем в попереку, тобто синдромом Бертолотті, є спірною, але існує більше єдиної думки про більш високу поширеність дегенеративних змін міжхребцевих і фасеточних суглобів на верхньому рівні перехідного хребця, як наслідок збільшення напруження в найближчому рухомому сегменті до зрослого перехідного хребця .

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок2
Зображення 2: Перехідні аномалії у різних пацієнтів. (А) Сакралізація; (B) Люмбалізація; (C) “Шийне ребро”; (D) Подовження переднього горбка поперечного відростка шийного хребця. Стрілки вказують на основну аномалію в кожному випадку.

Перехідні аномалії також можуть впливати на шийно-грудний перехід. Шийні ребра – найбільш часта перехідна аномалія, описана в зв’язку з поперековою сакралізацією. Інший менш відомою перехідною аномалією є подовження переднього горбка шийного поперечного відростка, яке може привести до злиття двох хребців, зазвичай між С5 і С6 (зобр. 2).

Травматичні патології

КТ для оцінки травматичного пошкодження шийного відділу хребта в значній мірі витіснила рентгенографію. Чутливість рентгенограм в порівнянні з КТ коливається від 36% до 65%. Тому більшість посібників рекомендують КТ в якості початкового рентгенологічного дослідження при підозрі на травматичне ушкодження шийного відділу хребта, зберігаючи МРТ для окремих випадків з неврологічним порушенням або пошкодженням зв’язок.

ЧИ ПРАВИЛЬНО ВИ ДОГЛЯДАЄТЕ ЗА УЗ-АПАРАТОМ?


Завантажте посібник по догляду прямо зараз

Завантажити PDF

Візуалізація шийного відділу хребта показана, якщо пацієнт відповідає хоча б одній з 5 критеріїв Національного дослідження використання екстреної рентгенографії (NEXUS), розробленого на основі даних з 21 центру в Сполучених Штатах. Більш складні клінічні критерії Canadian C-Spine Rule (CCR) також можуть бути використані для визначення необхідності візуалізації при травмі шийного відділу хребта.

Незважаючи на багато переваг КТ, у гемодинамічно стабільних пацієнтів рентгенограми можуть бути придатними в деяких клінічних сценаріях і у пацієнтів з низьким ризиком в якості керівництва при передопераційному плануванні або наступному контролі після медикаментозного або хірургічного лікування.

Тому інтерпретація рентгенограм в контексті травми шийного відділу хребта, як і раніше важлива для радіологів. Бічна рентгенограма є найбільш важливим видом в цьому контексті, і її правильна інтерпретація допомагає з’ясувати анатомію і розташування кістки (зобр. 3).

При дослідженні бічної рентгенограми шийного відділу хребта необхідно спостерігати 5 ліній, щоб виключити перелом або вивих хребта. Спереду і ззаду вони відповідають превертебральним м’яким тканинам, переднім хребцям, заднім хребцям, спіноламінарним і надостним лініям.

Примітно, що порушення задньої хребетної лінії має найбільші клінічні наслідки через її близькість до спинного мозку (зобр. 3). Крім того, на добре розташованій бічній рентгенограмі передня дуга нормального атланта має форму півмісяця.

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок3
Зображення 3: Травматична патологія шийного відділу хребта. (A) 5 нормальних ліній для перевірки на бічних рентгенограмах шийного відділу хребта; (B) той же пацієнт з A після автомобільної аварії отримав перелом ніжок C2 (перелом ката), і рентгенографія показує зміщення тіла C2 хребця і атланта наперед (стрілки); (C) розривний перелом C3 з розривом задньої хребетної і спіноламінарної ліній (стрілки); (D) бічні рентгенограми, що показують втрату нормальної серповидної форми передньої дуги атланта у пацієнта з ротаційним підвивихом атланта (стрілка).

При травматичних переломах грудопоперекового відділу заявлена ​​чутливість рентгенограм коливається від 49% до 62% на рівні грудної клітини і від 67% до 82% на рівні попереку. Крім того, тяжкість переломів хребців може бути недооцінена на рентгенограмах, при цьому до 25% розривних переломів помилково діагностуються як клинові компресійні переломи. Тому КТ необхідно виконувати навіть після виявлення перелому хребця на рентгенограмах для правильної оцінки.

Тим не менш, важливо знати радіологічні ознаки, які дозволяють діагностувати і класифікувати тяжкість травматичних переломів, в основному тому, що в даний час немає універсальної доступності КТ або МРТ, і, отже, радіологам, можливо, доведеться мати справу з рентгенограмами пацієнтів з травмами в лікарні. Перелом хребця вважається розривним переломом при ураженні задньої стінки хребця. Ознаки, пов’язані з серйозністю і нестабільністю розривних переломів, включають розширення мыжпедикулярної відстані, розширення міжосної відстані (що проявляється на рентгенограмах переднього огляду як ознака «порожнього хребця») і наявність горизонтального перелому на ніжках (зобр. 4).

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок4
Зображення 4: Травматична патологія грудопоперекового відділу хребта. (A) Посттравматичний компресійний перелом клина; (B) збільшена міжпедикулярна відстань при розривному переломі; (C) горизонтальний перелом ніжок; (D) збільшена міжостна відстань; (E) ознака порожнього хребця; (F) паравертебральна гематома. Стрілки вказують на основну аномалію в кожному випадку.

Остеопоротичний перелом хребця (OVF)

Остеопороз – системне захворювання скелета, що характеризується зменшенням кісткової маси і якісними змінами скелета (макро- і мікроархітектура, властивості матеріалу, геометрія і мікропошкодження), що ведуть до підвищеної крихкості кісток і ризику переломів. Існує дві форми захворювання:

 • (I) первинний остеопороз, який включає ювенільний, постменопаузальний і чоловічий і старечий остеопороз;
 • (II) вторинний остеопороз, який викликається великою кількістю хвороб і ліків.

Тендітні переломи можуть виникати майже у всіх сегментах скелета, але кращими місцями є хребетний стовп, проксимальні кінці стегнової та плечової кістки і дистальний кінець променевої кістки (перелом Коллеса). Травма в результаті падіння, безумовно, є найбільш частою причиною переломів довгих кісток (стегна, плечової кістки і променевої кістки), в той час як більш важко визначити причину і точний час тендітних переломів тіла хребця, які часто йдуть недіагностованими. OVF широко поширений серед літніх людей. Він вражає не менше чверті всіх жінок в постменопаузі і зазвичай спостерігається у жінок приблизно через десять років після менопаузи. Підраховано, що поширеність OVF у літніх чоловіків приблизно вдвічі менше, ніж у жінок того ж віку. Перелом хребця після невеликої травми – ознака остеопорозу.

Нефармакологічні підходи до лікування остеопорозу, включаючи адекватне споживання кальцію і вітаміну D і фізичну активність, можуть позитивно вплинути на кісткову масу. У поєднанні із запобіганням падінь і обмеженням змінюваних факторів ризику, таких як куріння і вживання алкоголю, ці заходи можуть допомогти знизити ризик остеопоротичних переломів.

OVF часто може протікати безсимптомно. При відсутності локалізованих симптомів статус перелому хребта зазвичай визначається шляхом отримання бічних рентгенограм хребта. Низьконавантажені переломи хребта внаслідок остеопорозу можуть бути виявлені на рентгенограмах на підставі їх морфологічних змін. Також доступний альтернативний метод, званий оцінкою перелому хребця (VFA) за допомогою пристроїв DXA (двохенергетична рентгенівська абсорбціометрія). Якість зображення VFA нижча, і інтерпретація може бути складною. Важливо виявити OVF і повідомити про нього, щоб можна було розпочати відповідне розслідування і лікування.

Найбільш частим місцем ураження OVF є грудопоперековий перехід, а другою за частотою регіон – середньогрудний відділ хребта. Перелом хребця може статися у пацієнтів з остеопорозом в три можливі сценарії:

 • (I) мінімальна навантажена травма, яка не відзначається пацієнтами
 • (II) низьконавантажена травма, яка визначається як сили, еквівалентні падінню з висоти стоячи або нижче
 • (III) високонавантажена травма.

При високонавантаженій травмі хребець зламається навіть при відсутності остеопорозу, але оскільки хребець остеопорозний, спричинена травмою деформація (тобто ступінь пошкодження хребця) буде більш широкою. Найбільш типові OVF в епідеміологічних дослідженнях виявляються у вигляді увігнутої деформації з втратою середньої висоти хребця більше, ніж передня висота хребця, що в більшій мірі пов’язане з мінімальними травмами, непомітними для пацієнтів.

Однак в клінічній практиці OVF можуть мати різний вигляд (зобр. 5), і, по крайній мірі, частина OVF може бути схожа на травматичні VF, коли мова йде про травматичну подію з низьким навантаженням.

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок5
Зображення 5: Типи остеопоротичних переломів хребців за класифікацією Генанта. (A) Клин; (B) двоввігнутий (з вдавленняv кінцевих пластинок); (C) розривний перелом. Зверніть увагу на явище внутрішньохребетного вакууму на (C). Стрілки вказують на основну аномалію в кожному випадку.

Множинні системи класифікації для OVF були запропоновані до теперішнього часу без загального визнання єдиної системи. Класифікація Sugita, яка враховує як деформацію, так і переломи коркового шару, включає 5 типів:

 • припухлість спереду
 • дугоподібна форма
 • виступаюча
 • увігнута
 • втиснута (зобр. 6,7).

Автор зауважив, що перші три типи мали поганий прогноз з більш високою частотою пізнього колапсу, часто показуючи внутрішньохребетну щілину, яка може бути виявлена ​​на рентгенограмах як явище внутрішньохребетного вакууму. Це спостереження було підтверджено роботою Ha et al., які відзначили, що перелом середньої частини є відносним чинником ризику прогресуючого колапсу після гострого перелому. Sugita et al. припустили, що переломи типу середньої частини призводять до пошкодження судин, на відміну від переломів типу замикаючої пластинки.

Вони також відзначили, що переломи увігнутого типу найчастіше виникали без конкретної травми, тоді як переломи переднього типу з набряком виникали в результаті очевидних нещасних випадків.

Нещодавно Німецьке товариство ортопедії і травматології запропонувало систему класифікації остеопоротичних переломів тіла хребців (зобр. 8, 9). Вона пропонує всебічну оцінку типу перелому і клінічних факторів для вибору між медикаментозним або хірургічним лікуванням. Оцінка більше 6 балів може привести до хірургічного втручання. Ця класифікація включає п’ять типів переломів хребців (остеопоротичні переломи OF):

 

 • OF1. Деформації хребця відсутні. Стійку травму і набряк тіла хребця видно тільки на МРТ-зображенні з придушенням жиру. Рентген і комп’ютерна томографія не показують деформації хребта.
 • OF2. Деформація без або з незначним ураженням задньої стінки (<1/5). Цей тип перелому вражає тільки одну кінцеву пластину (втиснутий перелом). Задня стінка може бути залучена, але незначно. OF 2 – стійкі травми.
 • OF3. Деформація з виразним ураженням задньої стінки (> 1/5). Цей тип перелому зачіпає тільки одну замикальну пластину, але показує виразне ураження передньої і задньої стінки (неповний розривний перелом). Тріщина може бути нестабільною і з часом зруйнуватися.
 • OF4. Порушення цілісності каркасної структури хребця, або колапс тіла хребця, або перелом кліщового типу. У цю підгрупу входять 3 типи переломів. При порушенні цілісності каркасної структури хребця залучаються як замикальні пластинки, так і задня стінка (повний розривний перелом). Колапс тіла хребця зазвичай розглядається як остаточний наслідок невдалого консервативного лікування і може називаться як просте тіло хребця. Переломи кліщового типу зачіпають обидві замикальні пластинки і можуть привести до серйозної деформації тіла хребця. OF 4 травми являють собою нестабільні переломи і часто видно внутрішньохребетні вакуумні щілини.
 • OF5. Травми з деструкцією або обертанням. Ця група рідкісна, але демонструє істотну нестабільність. Травма зачіпає не тільки передню колону, але і задній кістково-зв’язковий комплекс. OF 5 травми можуть бути викликані або прямою травмою, або триваючим руйнуванням OF 4.

 

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок6
Зображення 6: Класифікація гострих компресійних переломів хребців у літніх по Sugita et al. 

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок7
Зображення 7: Типи остеопоротичних переломів хребців за класифікацією Sugita (A) норма, (B) припухлість спереду, (C) дугоподібна форма, (D) виступаюча, (E) увігнута, (F) втиснута. Стрілки вказують на основну аномалію в кожному випадку.

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок8
Зображення 8: Класифікація остеопоротичних переломів грудопоперекового відділу хребта Німецького товариства ортопедії і травматології (DGOU): (A) OF 1; (B) OF 2, з незначним ураженням задньої стінки; (C) OF 3 з явним ураженням задньої стінки; (D) 3 приклади порушення цілісності архітектури хребетного стовпа OF 4 або перелом кліщового типу; (E) травми OF 5 з руйнуванням або обертанням.

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок9
Зображення 9: Класифікація остеопоротичних переломів грудопоперекового відділу хребта Німецького товариства ортопедії і травматології (DGOU): (A) OF 1; (B) OF 2, з незначним ураженням задньої стінки; (C) OF 3 з явним ураженням задньої стінки; (D) 3 приклади порушення цілісності архітектури хребетного стовпа OF 4 або перелом кліщового типу; (E) травми OF 5 з руйнуванням або обертанням.

OVF часто розпізнаються на рентгенограмах грудної клітки, коли рентгенограми призначаються для не-скелетних станів. OVF також не видно на рентгенограмі хребта, якщо не читати уважно. На підставі аналізу цифрової рентгенограми хребта Wáng et al. (72) повідомили, що ушкодження від помірної до важкої (тобто з втратою висоти хребців> 25%) ступеня в середньому / нижньому грудному і поперековому відділах хребта в основному ідентифікуються на фронтальній проекції, з невеликою часткою неоднозначних випадків, які можуть бути уточнені додатковим бічним оглядом.

У клінічній практиці передня рентгенограма грудної клітини часто проводиться пацієнтам з підозрою на респіраторні захворювання, захворювання плеври, а також для оцінки стану серця і великих судин. Фронтальна рентгенограма черевної порожнини виконується пацієнтам з болем в животі для оцінки сечових каменів, газів з шлунково-кишкового тракту і т. Д.

Нижній грудний відділ хребта і поперековий відділ хребта ідентифікуються на цифровий рентгенограмі живота і грудної клітини, вид спереду (зобр. 10,11). Таким чином, існує можливість виявлення OVF на цифровій фронтальній рентгенограмі грудної клітки / черевної порожнини у пацієнтів з високим ризиком остеопорозу (наприклад, у літніх жінок> 65 років), коли вони проходять рентгенографію за іншими показниками. Радіологи повинні звертати увагу на можливу наявність OVF при читанні рентгенограм грудної клітки та черевної порожнини літніх людей.

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок10
Зображення 10: Цифрова рентгенографія грудної клітини 86-річної жінки. Відзначається компресійна деформація хребців Т12 і L1 (стрілки).

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок11
Зображення 11: Цифрова рентгенографія черевної порожнини жінки 71 року. Відзначається компресійна деформація хребця Т10 (стрілка). Видно дренажний катетер лівого сечового тракту.

Ущелина хребта була зареєстрована приблизно у 7-13% пацієнтів з OVF, які спостерігаються в ортопедичних клініках, і була пов’язана з остеонекрозом (хвороба Куммеля), переломом без зрощення і внутрішньохребцевою нестабільністю. Наявність внутрішньохребетної щілини передбачає внутрішньохребетну нестабільність.

Відповідно, в літературі описано кілька методів оцінки цієї нестабільності. Його можна кількісно оцінити як різницю в локальному кіфозі між рентгенограмами згинання та розгинання, рентгенограмами стоячи або лежачи або порівнянням різниці в локальному кіфозі на рентгенограмах стоячи або сидячи з локальним кіфозом на КТ лежачи на спині (зобр. 12).

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок12
Зображення 12: Нестабільність інтравертебрального перелому. (A) Рентгенограма в положенні стоячи з вираженим локальним кіфозом, який відновлюється при комп’ютерній томографії в положенні лежачи на спині (B). (C) Наступна рентгенограма, що показує важкий колапс тіла хребця.

Слід зазначити, що більшість досліджень з епідеміології OVF засновані на пацієнтах-жінках. Важливість OVF у чоловіків залишається менш визначеною.

Нарешті, слід зазначити, що вікова група з високою поширеністю OVF також є віковою групою з високою поширеністю метастатических пухлин хребта.

Дегенеративні патології

Дегенеративна патологія поперекового відділу хребта може вражати кілька анатомічних ділянок, в тому числі:

 1. Синовіальні суглоби: атлантоаксіальний, фасеточний, реберно-хребетний і крижово-клубовий. Фасеточні суглоби становлять зовнішню стінку хребетного отвору. Оскільки це синовіальні суглоби, дегенеративні ознаки остеоартриту включають звуження суглобової щілини, субхондральні кісти і / або склероз, феномен вакууму і утворення остеофитов. Через їх заднє розташування можуть знадобитися різні проекції, щоб чітко ідентифікувати ці ознаки. У поперековому відділі хребта похилі зображення більш корисні, так як чутливість становить 55%, а специфічність – 69% (зобр. 13).
  Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок13
  Зображення 13: Фасеточний остеоартроз. Передня (A) і коса (B) рентгенограми попереку. (C) фасеточний остеоартрит шийного відділу хребта; (D) остеохондроз хребта з маргінальними остеофітами і феноменом центрального вакууму; (E) деформуючий спондильоз з маргінальним склерозом і феноменом периферичного вакууму; (F) дифузний ідіопатичний гіперостоз скелета. Стрілки вказують на основну аномалію в кожному випадку.
 2. Міжхребцевий диск, що приводить до міжхребцевого остеохондрозу або рубцювання диска, деформуючого спондильозу або старіння диска. За словами Рєзніка, остеохондроз – це процес, який вражає фіброзне кільце і пульпозне ядро. Він характеризується звуженням міжхребцевого дискового простору, феноменом центрального вакууму, склерозом замикальних пластинок хребців і субхондральної кістки і асиметричними остеофітами в будь-якому напрямку. Деформуючий спондильоз переважно вражає фіброзне кільце. Рентгенологічні ознаки включають симетричні передньобокові остеофіти, збереження або помірне зменшення висоти диска, феномен периферичного вакууму, склероз і / або ампутацію епіфізарного кільця. Обід або концентричні розриви в фіброзному кільці сприяють підвищеній нестабільності, а при прикріпленні волокон Шарпея вони стимулюють остеогенез, що призводить до склерозу і утворення остеофітів (зобр. 13).
 3. Зв’язки і їх прикріплення до кістки, що призводять до дифузного ідіопатичного гіперостозу скелета (DISH). DISH – системне захворювання, поширеність якого оцінюється приблизно в 10% у людей старше 50 років. Рентгенологічний критерій, запропонований Резником для його діагнозу – це наявність великих мостовидних остеофітів як мінімум в чотирьох сусідніх грудних хребцях. Пацієнти з DISH можуть протікати безсимптомно. Жорсткість хребта на останніх стадіях захворювання має на увазі підвищену вразливість хребта до травм з низького навантаження (зобр. 13). З іншого боку, діагностичні критерії, запропоновані Утсінгером, значно скоротили кількість необхідних спинномозкових мостів, але для ранньої діагностики було включено залучення периферичних ентезів.
 4. Дегенеративні зміни шийного відділу хребта зазвичай пов’язані з унковертебральними процесами з утворенням задніх остеофітів. Пов’язані з цим аномалії включають зменшення висоти диска і його опуклість або виступ. Прості плівки корисні для оцінки шийного унковертебрального остеоартриту. На передній рентгенограмі гачкуватий відросток стає притупленим і склеротичним, в той час як на бічних рентгенограмах ефект Маха може привести до помилкового враження від перелому. Ефект Маха – це оптична ілюзія на кордоні областей різної щільності. В даному випадку є темний контур склеротичного гачкуватого відростка. Обстеження повинно бути завершено з використанням косих проекцій, тому що остеофіти часто визначають стеноз нервових отворів і можуть бути пропущені в іншому випадку (зобр. 14).

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок14
Зображення 14: Ункоартроз. (A) передня рентгенограма; (B) збоку темна лінія, що проектуються над тілом хребця, може імітувати лінію перелому хребця; (C) коса рентгенограма з остеофітами, вражаючими хребетний отвір. Стрілки вказують на основну аномалію в кожному випадку.

Дегенеративні розлади можуть привести до стенозу хребетного каналу, хоча цьому може сприяти одночасна наявність стенозу хребетного каналу в процесі розвитку. Рентгенограми показують пов’язані з кістками причини стенозу каналу. Природжений стеноз частіше зустрічається в поперековому тракті. Він може бути частиною скелетного синдрому (наприклад, хвороби Моркіо, ахондроплазії, синдрому Дауна) або бути ідіопатичним. У нормальних суб’єктів межпедикулярна відстань на рівні попереку поступово збільшується від L1 (діапазон 17-19 мм) до L5 (20-23 мм). Це збільшення менше або відсутнє при вродженому стенозі хребетного каналу (зобр. 15).

Роль рентгенографії в дослідженні - Малюнок15
Зображення 15: Вимірювання поперекового відділу хребта. (A) Нормальна рентгенограма переднього відділу хребта, що показує прогресуюче розширення межпедикулярної відстані. У вродженному стенозі каналу; (B) цього розширення немає; (C) бічна рентгенограма вродженого стенотичного каналу.

Деякі показники і вимірювання були описані на рентгенограмах в якості діагностичних критеріїв стенозу розвитку. На рівні шийного відділу сагітальний діаметр каналу <14 мм між С4 і С7 або співвідношення між сагітальним діаметром каналу і тіла хребця <0,8 мм вважаються ознаками стенозу центрального каналу. У поперековому відділі хребта встановлюється стеноз середнього ступеня тяжкості, якщо сагітальний діаметр становить від 10 до 14 мм, і стеноз важкого ступеня, якщо діаметр становить менше 10 мм.

Джерело

Написати відгук