Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Диференціація кальцифікацій в молочних залозах. Частина друга

★ ★ ★ ★ ★

19.11.2021 "Статті"


Автори:  Robin Smithuis, Ruud Pijnappel

Зміст:

 • Анатомія
 • Діагностичний підхід
 • Доброякісні кальцифікації
 • Підозрілі кальцифікації
 • Висока ймовірність злоякісного новоутворення
 • Артефакти

Підозрілі кальцифікації

Якщо зазвичай кальцифікати є доброякісними, їх називають «підозрілими чи проміжними» чи дають визначення «висока ймовірність злоякісного новоутворення».

Підозрілі кальцифікати мають аморфну ​​чи грубу гетерогенну форму. Зазвичай вони піддаються біопсії для визначення їх точної природи.

Аморфні чи нечіткі кальцифікати визначаються як «утворення без чітко визначеної форми». Вони настільки малі чи каламутні, що неможливо визначити конкретнішу морфологічну класифікацію. На зобр. 19 представлені аморфні та плеоморфні кальцифікати. На підставі морфології ці кальцифікати були класифіковані як BI-RADS 4. Біопсія виявила фібрознокістозні зміни (FCC).

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок1
Зображення 19.

Багато доброякісних та злоякісних захворюваннь грудей можуть виявлятися аморфними кальцифікаціями. Близько 20% аморфних кальцифікатів виявляються злоякісними. Як правило, це DCIS низького рівня.

Аморфні кальцифікати можна віднести:

 • BI-RADS 2: при дифузному та двосторонньому прояві
 • BI-RADS 3: при множинному двосторонньому прояві
 • BI-RADS 4: при односторонньому згрупованому або новому спостереженні або у пацієнтки з раком контралатеральної молочної залози

На зобр. 20 аморфні кальцифікати у більш щільній ділянці грудей. Вони були класифіковані як Bi-RADS 4 (імовірність злоякісного новоутворення 3-95%). Біопсія виявила DCIS з інвазивною карциномою проток.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок2
Зображення 20.

Грубі гетерогенні мікрокальцифікації, раніше звані крупнозернистими, є нерегулярними помітними кальцифікатами, розмір яких зазвичай перевищує 0,5 мм. Вважається, що вони викликають проміжне занепокоєння поряд із аморфними мікрокальцифікаціями.

Їх слід відрізняти від дрібних плеоморфних мікрокальцифікатів, раніше званих дрібнозернистими, які різняться за розміром і формою, зазвичай мають діаметр менше 0,5 мм і вважаються більш ймовірними злоякісними новоутвореннями, поряд з дрібними лінійними мікрокальцифікаціями.

Грубі гетерогенні мікрокальцифікати мають тенденцію до злиття, але не мають розміру більше нерегулярних дистрофічних кальцифікатів.

На зобр. 21 грубі неоднорідні кальцифікати. Вони були класифіковані як Bi-RADS 4. Біопсія показала DCIS.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок2
Зображення 21.

Диференціальний діагноз грубих гетерогенних кальцифікатів включає:

 • Фіброаденому
 • Фіброз
 • Посттравматичні дистрофічні кальцифікати, що розвиваються (некроз жиру)
 • DCIS

Множинність та двосторонність таких кальцифікатів свідчить на користь доброякісної етіології. DCIS розглядається, коли ці кальцифікати мають кластерний, лінійний або сегментарний розподіл.

На зобр. 22 пацієнтка, у якої були виявлені нові кальцифікати під час спостереження з приводу раку грудей у ​​контралатеральних грудях. Є грубі гетерогенні кальцифікати у сегментованому розподілі. Ці кальцифікати були класифіковані як Bi-RADS 4. Біопсія показала кальцифікати у фіброзній стромі. Ознак злоякісності не було.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок4
Зображення 22.

Висока ймовірність злоякісного новоутворення

Кальцифікатами з вищою ймовірністю злоякісного новоутворення є:

 1. тонкі плеоморфні
 2. тонкі лінійні
 3. тонке лінійне розгалуження

Тонкі плеоморфні.

Ці кальцифікати розрізняються за розміром та формою і зазвичай більш помітні, ніж аморфні кальцифікати. Ризик злоякісного новоутворення становить 25-40%.

На зобр. 23 дрібні плеоморфні кальцифікати в сегментарному та лінійному розподілі. Вони були класифіковані як BI-RADS 5. Біопсія показала DCIS високого ступеня.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок5
Зображення 23.

На зобр. 24 мамограма, що демонструє дві форми кальцифікатів. Є кілька круглих, зазвичай, доброякісних кальцифікатів. Однак найпомітнішими кальцифікаціями є дрібні плеоморфні кальцифікати. Вони мають сегментарне поширення. Навіть без наявності новоутворення ці кальцифікати можна було б класифікувати як Bi-RADS 5. Біопсія показала велику DCIS високого ступеня злоякісності з інвазивною карциномою.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок6
Зображення 24.

Кальцифікати на зобр. 25 були виявлені на першій маммограмі у програмі скринінгу. Це група аморфних та дрібних плеоморфних кальцифікатів. Ці кальцифікації були класифіковані як BI-RADS 4. При біопсії були виявлені лише фіброзно-кістозні зміни.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок7
Зображення 25.

На зобр. 26 випадок, дуже схожий на той, що був вище. Нові кальцифікати були виявлені під час наступного спостереження у рамках програми скринінгу.

Це дрібні плеоморфні кальцифікати у скупченні, які були класифіковані як Bi-RADS 4. На біопсії – DCIS. Сенс у тому, що за цими кальцифікаціями не можна сказати, злоякісні вони чи ні, і їх необхідно біопсувати.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок8
Зображення 26.

Тонкі лінійні кальцифікати або тонке лінійне розгалуження.

Це тонкі, лінійні або криволінійні неправильні кальцифікати можуть бути переривчастими. Їхній зовнішній вигляд передбачає заповнення просвіту протоки, тобто «литі» кальцифікати. Вони класифікуються як Bi-RADS 5.

На зобр. 27 кальцифікати у сегментарному розподілі. Деякі з них мають лінійний розподіл, а деякі – морфологію розгалуження. Це дуже свідчить про злоякісність (Bi-RADS 5).

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок9
Зображення 27.

На зобр. 28 дрібні лінійні та розгалужені кальцифікати у сегментарному розподілі, які сильно вказують на злоякісність (Bi-RADS 5). При біопсії була виявлена велика DCIS високого ступеня злоякісності.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок10
Зображення 28.

На зобр. 29 пацієнтка з новими кальцифікаціями, виявленими за програми скринінгу. Це дрібні плеоморфні та дрібні лінійні кальцифікати. Розподіл лінійний. На підставі морфології та розподілу ці кальцифікати були класифіковані як BI-RADS 5. При біопсії це була DCIS високого ступеня.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок11
Зображення 29.

Артефакти

На зображеннях нижче представлені артефакти візуалізації, що імітують дрібні плеоморфні кальцифікації. Повторне дослідження з іншою плівкою не виявило кальцифікатів.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок12
Зображення 30.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок13

Зображення 31.

Диференціація кальцифікацій в молочних - Малюнок14
Зображення 32.

Джерело

Написати відгук