Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Ультразвукова візуалізація при дисплазії кульшового суглоба

★ ★ ★ ★ ☆

05.09.2019 "Статті"


Автор: Karen I Norton

Вступ

Дисплазія кульшового суглоба (ДКС) – це спектр порушень, які зачіпають проксимальну частину стегнової кістки і вертлюжної западини, що призводить до підвивиху і вивиху стегна. Рання діагностика і лікування важливі, тому що нездатність діагностувати ДКС у новонароджених і маленьких дітей може привести до серйозних наслідків.

Австрійський ортопед Рейнхард Граф вперше представив УЗД стегна в 1980 році.

У 1984 році Теодор Харке і його колеги з Інституту Дюпон в Вілмінгтоні, штат Делавер, представили динамічний підхід до вивчення стегон. Харке є головним розробником стандарту для Американського коледжу радіології, і його динамічний підхід переважно використовується при УЗД.

На даному етапі УЗД є найкращим методом оцінки тазостегнового суглоба у дітей у віці 6 місяців і молодше. УЗД забезпечує пряму візуалізацію хрящових ділянок стегна, які не видно на звичайних рентгенограмах. Крім того, УЗД дозволяють динамічно вивчати стегно за допомогою маневрування при стресі. Практично кажучи, обстеження часто може бути успішно виконано після 6-місячного віку (навіть до 10-12 місяців) в залежності від ступеня окостеніння.

Епіфізи стегон починають оссифікуватись у віці 2-8 місяців. У міру збільшення розмірів центрів окостеніння затінення може затінювати більш глибоку вертлюжну западину і обмежити дослідження.

Динамічне УЗ-дослідження залежить від лікаря і вимагає навчання, досвіду для впевненої оцінки стану стегна у дитини. Крім того при візуалізації тазостегнового суглоба, можуть бути виявлені незначні відхилення або нормальні ранні ослаблення.

Ультразвукова діагностика

За стандартом Американського коледжу радіології УЗ-обстеження кульшового суглоба проводиться в 2-х площинах – корональній і поперечній.

Ультразвукова візуалізація при дисплазії - Малюнок1
Зображення 1: Схематичне зображення кульшового суглоба. Датчик розміщений на бічній стороні стегна.

Ультразвукова візуалізація при дисплазії - Малюнок2
Зображення 2: Схематичне зображення поперечної площини лівого стегна. Передньозадня орієнтація залежить від того, досліджується праве або ліве стегно. Датчик розміщений в поперечній орієнтації над передньою верхньою частиною стегна.

Необхідно використовувати лінійний датчик з високою роздільною здатністю. Немовля можна обстежити в положенні лежачи на спині або в бічному положенні з зігнутим на 90 ° стегном. Лікар однією рукою тримає коліно немовляти під прямим кутом до стегна. Долоня відкритої руки може бути поміщена на поперек дитини. Стегно утримується в нейтральному положенні для візуалізації.

Неосифікована хрящова голівка стегнової кістки з’являється у вигляді крапчатої кульки в вертлюжній западині. Як тільки починається окостеніння, воно проявляється як центральна область підвищеної ехогенності в центрі хрящової головки.

Головка стегнової кістки повинна бути центрована в суглобовому просторі, причому половина або більше головки стегнової кістки медіальні від базової лінії в корональній площині. Ступінь зрілості вертлюжної западини також може бути визначена кількісно за допомогою кутових вимірювань. Стандартна площина коронарного перетину повинна вимірюватись в найглибшій частині вертлюжної западини, де клубова кістка виглядає як пряма лінія, перпендикулярна голівці стегнової кістки і паралельна поверхні датчика.

Ультразвукова візуалізація при дисплазії - Малюнок3
Зображення 3: Розрахунок альфа- і бета-кутів для оцінки зрілості вертлюжної западини.

Ацетабулярного зрілість

Для кількісної оцінки зрілості вертлюжної западини визначають альфа- і бета-кути шляхом застосування 3 ліній, проведених в стандартній корональный площині. Базова лінія проходить через площину клубової кістки, де вона з’єднується з кісткової опуклістю вертлюжної западини. Лінія нахилу проходить від бічного кінця вертлюжної западини до верхньої губи, паралельно хрящовому даху. Лінія даху проходить по площині кісткової вертлюжної западини.

Ультразвукова візуалізація при дисплазії - Малюнок4
Зображення 4: УЗ-зображення стегна в режимі реального часу показує розрахунок кута вертлюжної западини. Кут 60 ° або більше вказує на зрілість вертлюжної западини.

Кут альфа найчастіше використовується для вимірювання угнутості вертлюжної западини і розраховується як кут між базовою лінією і лінією даху. Нормальний кут альфа становить 60º або більше. Кути 50-60º можуть бути фізіологічно типовими в найближчому неонатальному періоді, але стегна з такими кутами вважаються незрілими і вимагають клінічного і УЗ-спостереження. Кути менше 50 ° завжди вважаються ненормальними і вимагають лікування.

Кут бета вимірюється між базовою лінією і лінією нахилу. Він вказує на хрящовий дах вертлюжної западини. Кут менш 55º вважається нормальним. Чим менше кут, тим менше хрящове покриття і тим краще кісткове покриття вертлюжної западини і голівки стегнової кістки.

У додатковому методі оцінки розвитку вертлюжної западини відстань між медіальним аспектом головки стегнової кістки і базовою лінією (d) порівнюється з максимальним діаметром головки стегнової кістки (D); це співвідношення d / D виражається у відсотках. Це співвідношення є кістковим покриття головки і западини. Покриття 58% і більше вважається нормальним. Чим менше охоплення, тим більше незрілість вертлюжної западини.

Ультразвукова візуалізація при дисплазії - Малюнок5
Зображення 5: Сонограма стегна в режимі реального часу з розрахунком відносини d / D. Покриття 58% – вважається нормальним.

Тест Барлоу з стегном при згинанні під кутом 90 ° і максимальному приведення виконується під час візуалізації в поперечній площині для оцінки стійкості. Він виявляє нестабільність, підвивих або вивих. При вивиху стегон слід виконати маневр Ортолані для перевірки сводимости.

Ультразвукова візуалізація при дисплазії - Малюнок6
Зображення 6: Поперечне зображення правого стегна без тесту Барлоу показує, що хрящова голівка стегнової кістки добре выдцентрована над трьохпроменевим хрящем між лобком і сідничної кісткою. Цей вид уподібнений льодянику на паличці, в якому голівка стегнової кістки є «цукеркою», а ехо через хрящ – «палицею». У нормальному стабільному стегні цей вид повинен зберігатися при тесті Барлоу..

Ультразвукова візуалізація при дисплазії - Малюнок7
Зображення 7: Сонограма правого стегна, отримана при тесті Барлоу показує, що головка стегна зміщена до заду над сідничної кісткою.

Ультразвукова візуалізація при дисплазії - Малюнок8
Зображення 8: Сонограмма стегна при тесті Барлоу показує значний бічний рух, яке не виходить за площину базової лінії. Це супроводжувалося задньою рухливістю в поперечній площині.

Ультразвукова візуалізація при дисплазії - Малюнок9
Зображення 9: Сонограмма стегна при тесті Барлоу показує, що голівка стегнової кістки зміщується поза площиною базової лінії. Цей вивих стегна був відновлений після маневрування Ортолані.

ЧИ ПРАВИЛЬНО ВИ ДОГЛЯДАЄТЕ ЗА УЗ-АПАРАТОМ?


Завантажте посібник по догляду прямо зараз

Завантажити PDF

Рекомендації до виконання УЗД

Рекомендації Американського інституту ультразвуку в медицині (AIUM) включають такі показання для ультразвукового дослідження:

  • Сумнівні результати фізичного або візуального обстеження стегна;
  • Сімейний анамнез ДКС;
  • Тазове передлежання незалежно від статі
  • Олігогідрамніос і інші внутрішньоутробні причини постурального формування;
  • Нервово-м’язові ураження;
  • Спостереження за пацієнтами з ДКС, що проходять лікування.

Крім того, рекомендується, щоб будь-яка дитина жіночої статі з тазовим передлежанням при народженні і сімейним анамнезом ДКС проходила ультразвукове обстеження у віці 4-6 тижнів.

Написати відгук