Продовжуючи використовувати сайт, Ви приймаєте нашу політику використання cookies, детальніше

OK
Дистрибуція медичного обладнання

Забезпечення психічного благополуччя: як програма mhGAP сприяє первинним лікарям

05.06.2023 "Новини"


Mental Health Gap Action Programme (або mhGAP) є глобальною ініціативою ВООЗ, яка має на меті забезпечити кращий доступ до психічних послуг, зокрема, шляхом залучення медичних працівників первинної медичної допомоги (ПМД) для роботи з пацієнтами, що страждають від психічних порушень. Програма була розпочата ВООЗ у 2008 році з метою поліпшити доступ до послуг психічного здоров’я. Вона застосовується у понад 100 країнах світу, а її матеріали перекладено на понад 20 мов, включаючи українську.

В Україні програма mhGAP була впроваджена у 2019 році. Відтоді до листопада 2022 року було навчено 669 осіб. Однак через критичну ситуацію з війною попит на психологічні послуги значно зріс. Тому Міністерство охорони здоров’я України спільно з ВООЗ та НСЗУ почали масове навчання згідно програми mhGAP, насамперед серед непрофільних спеціалістів – сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер/братів – з метою забезпечити доступ пацієнтів до психологічних послуг. Зокрема, наприкінці минулого року було запроваджено онлайн-курс mhGAP “Супроводження та лікування дорослих і дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.

На сьогоднішній день програма ВООЗ mhGAP є часткою пріоритетного проекту МОЗ в рамках реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?”, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

Що може надати mhGAP сімейному лікарю?

Методичні рекомендації mhGAP та їх версія для надзвичайних гуманітарних ситуацій надають медичним працівникам первинної допомоги протоколи для діагностики та ведення поширених психічних розладів, а також інші важливі інструменти та знання для роботи. Зокрема, слухачам навчання дають знання про:

  • надання допомоги людям з поширеними психічними розладами (депресія, гостра реакція на стрес, тривога, ПТСР, суїцидальна поведінка, порушення, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, та інші психічні проблеми);
  • ефективне спілкування з пацієнтом та його родичами;
  • оцінювання пріоритетних порушень;
  • ведення таких розладів, якщо вони мають легкий або помірний ступінь тяжкості, і людина не бажає звернутися до вузького спеціаліста (психіатра, психотерапевта, психолога);
  • направлення до спеціалістів та відповідних служб (наприклад, соціальних служб, реабілітаційних центрів тощо).

При цьому спеціаліст не перетворюється на психіатра: якщо він розуміє, що ситуація виходить за межі компетенції первинної медичної допомоги, він направляє пацієнта до вузьких спеціалістів.

Фахівці, які успішно пройшли курс, відзначають, що після навчання в них збільшилась впевненість та компетентність у роботі з пацієнтами, які потребують психологічної допомоги.

Вони легше визначають наявність або відсутність розладу, розпізнають його. Вони також зазначають, що сприяють дестигматизації та зниженню упередженого ставлення до людей з психічними розладами.

Для проходження навчання за програмою mhGAP в Україні, вам доступні наступні опції:

  • Онлайн-курс Академії НСЗУ: Зареєструйтеся та пройдіть безоплатний онлайн-курс “Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP” на платформі Академії НСЗУ. Курс доступний для всіх працівників закладів ПМД.
  • Очний тренінг від ВООЗ та партнерів: Подайте заявку на проходження безоплатного очного тренінгу, організованого ВООЗ та їх партнерами. Для цього перейдіть за відповідним посиланням та заповніть форму. Очне навчання дає змогу отримати поглиблені знання, відпрацювати навички ведення психічних розладів, розібрати практичні кейси та отримати відповіді на питання.
  • Після подання заявки на очне навчання, графік проведення тренінгів буде сформовано з урахуванням регіонів України та наявних можливостей щодо їх проведення. За результатами опрацювання заявок, ви отримаєте інформацію про дати та місце проведення тренінгу.
  • Пройшовши навчання за програмою mhGAP, ви отримаєте сертифікат, який підтверджує ваші знання та навички для надання психічної допомоги на первинному рівні медичної допомоги.